Sveikatos problemų sukelia ir žemas kraujospūdis

Sveikatos problemų sukelia ir žemas kraujospūdis


Padidėjęs ar sumažėjęs kraujospūdis gali būti pavojingas sveikatai. Sergančiųjų hipotonija (kai kraujospūdis yra sumažėjęs) gyvenimas nėra visavertis – jie nuolat junta nuovargį, yra apatiški ir suglebę.


Hipotonija – kraujagyslių tonuso ir arterinio kraujospūdžio sumažėjimas. Klasikiniai šios ligos požymiai:


* kraujospūdis būna mažesnis nei 100/70 mm/Hg. Hipotonija gali išsivystyti staiga arba pamažu, dažniausiai nepastebimai;


* nuolat juntamas silpnumas, galvos svaigimas, padidėjęs nuovargis ir mieguistumas;


* vargina dažni galvos skausmai, padažnėjęs pulsas, dusulys, „supimo“ pojūtis;


* periodiškai atsirandantis baimės ir nerimo jausmas.


Jei sergantieji hipotonija ryte pernelyg greitai atsikelia, jiems svaigsta galva, o vakare anksti užsinori miego. Nuovargis, apatija ir suglebimas – nuolatinė sergančiųjų hipotonija būklė. Ji keičiasi ir dieną – po pietų pablogėja. Beje, nuolat trūkstant deguonies, hipotonija sergančios moterys ypač dažnai be priežasties dūsauja ir aikčioja.

REKLAMA


Polinkį į hipotoniją gali lemti paveldėjimas arba lėtinės ligos: tuberkuliozė, anemija, opaligė, skydliaukės arba onkologinės ligos. Medikų teigimu, žemas kraujospūdis žmogui būdingas ir sergant kraujagyslių ligomis. Liga gali išsivystyti ir dėl ilgalaikės nepakankamos mitybos, kai maiste trūksta baltymų ir vitaminų. Jei organizme trūksta vitaminų C ir E, labai nukenčia kraujagyslės.


Neretai hipotonija išsivysto ir jauniems žmonėms, persirgusiems infekcinėmis ligomis, patyrusiems stresinių situacijų, ilgai veikiamiems nepalankios aplinkos. Tad pirmiausia reikia kreiptis į gydytoją ir sužinoti, kodėl kamuoja hipotonija.


Tinkama mityba


Jei kraujospūdis yra sumažėjęs ir vidurdienį jaučiatės netekę jėgų, atkreipkite dėmesį į mitybą: valgykite dažniau, bet mažesniais kiekiais. Valgykite 4–5 kartus per dieną, ir kraujospūdis nenukris.


Be to, cukraus kiekis kraujyje bus pastovus – darbingumą mažina ne tik per žemas kraujospūdis, bet ir per mažas cukraus kiekis kraujyje.

REKLAMA


* Tiems, kurių kraujospūdis per žemas, būtina valgyti daug šviežių daržovių ir vaisių bei uogų. Ypač sveika valgyti juodųjų serbentų ir šermukšnių uogų, kuriose gausu kraujagyslių sienelių tonusą normalizuojančio rutino.


* Dažniau valgykite kepenėlių ir raudonųjų žuvų (lašišų, upėtakių) patiekalų. Ruošdami garnyrą, naudokite žaliuosius žirnelius, rausvuosius ryžius, baltagūžius kopūstus.


* Energijos suteikia graikiniai ir lazdynų riešutai, bananai ir aromatiniai augalai (salierai, blakinės kalendros, petražolės).


* Sergantiesiems hipotonija ypač sveika valgyti sūrio (jame yra idealus riebalų ir druskos santykis).


Vaistinių augalų pagalba


Kraujospūdį didina didieji debesylai, jonažolės, dygliuotosios kardažolės, rozmarinai, kininiai citrinvyčiai, rausvosios rodiolės, ženšeniai. Rinktis vaistinius augalus reikia labai atsargiai, nes organizmas gali jų netoleruoti. Ypač atsargios turi būti būsimosios mamos. Tonizuojamuosius preparatus patariama gerti pirmoje dienos pusėje. Prieš gydantis vaistiniais augalais būtina pasitarti su gydytoju.


* Kraujospūdį veiksmingai didina rozmarinų arbata: kupiną šaukštelį susmulkintų rozmarinų lapų užpilkite puodeliu verdančio vandens, uždenkite ir palikite 10 min. pritraukti, nukoškite. Arbatos gerkite po 2–3 puodelius per dieną.


* Kininių citrinvyčių arbata didina kraujospūdį ir žvalina organizmą: 10 g džiovintų augalų lapų ir jaunų ūglių užpilkite litru vedančio vandens, palikite trumpam pritraukti, nukoškite. Gerkite vietoj įprastos arbatos arba maišykite su šia arbata.



* Sumažėjusį kraujospūdį veiksmingai didina rausvosios rodiolės (auksašaknės): trečdalį butelio tūrio priberkite susmulkintų rausvųjų rodiolių šaknų, iki butelio viršaus užpilkite degtine, palikite 2 savaites šiltoje vietoje nusistoti. Jei skauda galvą, jaučiatės pervargę, gerkite antpilo po šaukštelį (su vandeniu).


* 3–4 kartus per metus gerkite po 21 dieną spiritinio ženšenių arba eleuterokokų antpilo (iš vaistinės). Antpilo gerkite po 20–30 lašų (su vandeniu) 2 kartus per dieną, pirmoje dienos pusėje. Jei kraujospūdis ypač žemas, prieš pusryčius ir pietus gerkite po 10–20 lašų (su vandeniu) spiritinio kininių citrinvyčių antpilo (iš vaistinės).


Norint pasijusti geriau...


Pirmiausia reikia pakeisti gyvenimo būdą. Neretai tiems, kurių žemas kraujospūdis, kad pasijustų geriau, pakanka normalizuoti mitybą ir miegą, darbo ir poilsio režimą, pradėti mankštintis bei sportuoti.


Sergantiesiems hipotonija patariama miegoti ilgiau, apie 10–11 valandų. Ryte neskubėkite gerti stiprios kavos arba arbatos, pirmiausia šiek tiek pasimankštinkite. Mankštos pratimai turėtų būti lengvi, pagerinantys kvėpavimo sistemos darbą, o po mankštos – masažas ir kontrastinio vandens dušas. Dušo trukmė – 10 minučių, reikia kaitalioti karštą ir šaltą vandenį, pabaigti šaltu vandeniu.


Kontrastinio vandens duše patariama išsimaudyti ir vakare. Be to, šis dušas veiksmingai stiprina kraujagysles. Po mankštos ir dušo – sotūs pusryčiai.


Sergant hipotonija patariama kasdien pasivaikščioti bent po 40 minučių. Žvalus ėjimas lauke itin pagerina kraujotaką.


Galite išbandykite ir aromaterapiją: 15–20 lašų mėgstamo eterinio aliejaus (levandų, pipirmėčių, šalavijų ar čiobrelių) sumaišykite su 50 ml migdolų aliejaus ir po dušo pamasažuokite šiuo mišiniu kūną. Galite su šiais eteriniais aliejais pasiruošti ir vonią.

REKLAMA


Dėl žemo kraujospūdžio atsiradusius galvos skausmus gali numalšinti stipri ir saldi arbata. Išgėrę arbatos, atlikite tokį pratimą: atsitūpkite, kelius stipriai apglėbkite rankomis, įkvėpkite ir iškvėpdami dar stipriau suspauskite kelius, paskui atpalaiduokite rankas. Šį pratimą pakartokite 2 kartus. Po pratimų sumažėjęs kraujospūdis turėtų padidėti, o galvos skausmas – nurimti.


Sergantiesiems hipotonija patariama atlikti šį kvėpavimo pratimą: giliai įkvėpkite, staigiai iškvėpkite ir sulaikykite kvėpavimą 15–20 sekundžių. Pratimą pakartokite 5–7 kartus. Taip pakvėpuoti reikėtų 3 kartus per dieną. Atlikus pratimus paprastai žmogus pasijunta energingesnis, širdis pradeda plakti stipriau, padidėja kraujagyslių tonusas ir kraujospūdis tampa normalus.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 51 (2024)

    Savaitė - Nr.: 51 (2024)



Daugiau >>