Siūloma uždrausti vienkartines elektronines cigaretes
![Siūloma uždrausti vienkartines elektronines cigaretes Siūloma uždrausti vienkartines elektronines cigaretes](https://www.savaite.lt/uploads/posts/2025-02/1739185233_20250210-el-cigaretes.jpg)
Seimo narių grupė, atstovaujanti „Nemuno aušros“ ir Socialdemokratų partijos frakcijoms, siūlo uždrausti jaunimui patrauklias vienkartines elektronines cigaretes.
Jeigu Seimas pritartų, nuo šių metų lapkričio 1 d. Lietuvoje būtų „draudžiama pateikti rinkai vienkartines elektronines cigaretes.“
Tai numatančias Tabako, tabako gaminių ir su jais susijusių gaminių kontrolės įstatymo pataisas inicijavusi Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė „aušrietė“ Lina Šukytė-Korsakė siekia sumažinti elektroninių cigarečių patrauklumą, prieinamumą ir vartojimą jaunimo tarpe.
Pasak jos, 2023 metais atliktas Europos Sąjungos (ES) tyrimas parodė, kad dauguma elektroninių cigarečių vartotojų pasirenka įkraunamus garus, o vienkartinės versijos buvo populiariausios tarp 15-24 metų amžiaus jaunuolių.
„Lengvai naudojamos ir visur socialiniuose tinkluose reklamuojamos vienkartinės elektroninės cigaretės yra patrauklios ir dėl mažos kainos. (...) Kai kurias tokias cigaretes galima išpūsti iki 9000 kartų, o tai prilygsta daugiau nei 300 cigarečių“, – dokumento aiškinamajame rašte sako įstatymo pataisas įregistravusi L.Šukytė-Korsakė.
REKLAMA
Ji atkreipia dėmesį į tai, kad Europos kovos su rūkymu organizacijos vienkartines elektronines cigaretes su ličio baterija vadina „ekologine katastrofa“, nes jos prilygsta 300 įprastų cigarečių ir dažniausiai išmetamos per 5 dienas nuo jų įsigijimo, o įkraunamos versijos gali veikti maždaug apie 6-7 mėnesius.
Tyrimas: pagal elektroninių cigarečių vartojimą esame antri visoje ES
Vadovaujantis 2024 m. Europos mokyklų alkoholio ir kitų psichoaktyviųjų medžiagų vartojimo tyrimo (ESPAD) duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes moksleiviai pirmą kartą pabando vidutiniškai 12,9 metų, o kasdien jas vartoti pradeda sulaukę 13,5 metų.
Kaip nurodoma dokumento aiškinamajame rašte, yra moksleivių, kurie pirmą elektroninę cigaretę vartojo jau 9 metų ar ankstesniame amžiuje. Nagrinėjant elektroninių cigarečių prieinamumą, nustatyta, kad elektroninių cigarečių panorėję lengvai arba labai lengvai galėtų gauti net 55,6 proc. moksleivių. Tyrimas parodė, kad dažniau elektronines cigaretes vartojo merginos.
REKLAMA
„Dažniausia priežastis, dėl kurios respondentai pirmą kartą pabandė elektroninę cigaretę, buvo smalsumas (37,1 proc.), antra – draugų ir kitų žmonių įtaka (jie pasiūlė elektroninę cigaretę). Abiem atvejais abi priežastys labiau paveikė merginas nei vaikinus“, – pastebi projekto iniciatoriai.
Naujausi Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) pernai birželio mėnesį paskelbti rezultatai rodo, kad šiuo metu Lietuvoje rūkantys elektronines cigaretes 15 metų amžiaus grupėje nurodė 36 proc. mergaičių ir 34 proc. berniukų, t. y. daugiausiai iš visų 44 tyrime dalyvavusių valstybių.
Eurobarometro tyrimo duomenimis, Lietuvoje elektronines cigaretes naudoja 8 proc. gyventojų.
„Esame antri visoje ES. Pirmoje vietoje – Estija, kurioje šiuos gaminius renkasi 9 proc. gyventojų, o trečioje vietoje – Prancūzija, kurioje šiuos gaminius renkasi 7 proc. gyventojų",– sako įstatymo pataisų autoriai.
Nuo šių metų pradžios Belgija tapo pirmąja ES šalimi, kurioje uždraustos vienkartinės elektroninės cigaretės. Įstatymo pataisas parengusių parlamentarų duomenimis, netrukus tą padaryti planuoja ir Prancūzija.
L. Šukytės-Korsakės inicijuotas vienkartines elektronines cigaretes siūlančias uždrausti įstatymo pataisas kartu su ja teikia „aušriečiai“ Dainius Varnas, Martynas Gedvilas, Karolis Neimantas, socialdemokratai Saulius Čaplinskas ir Andrius Busila.
Šiuo metu draudžiama pateikti rinkai elektronines cigaretes ir jų pildykles su skysčiu, jeigu jame yra vitaminų, kofeino, taurino, kitų stimuliuojamųjų junginių, taip pat priedų, nudažančių išsiskiriančias medžiagas arba turinčių kancerogeninių, mutageninių ir toksiškai veikiančių reprodukciją savybių, pridėtinio kvapo ar skonio (išskyrus tabako kvapą ir skonį), cukraus ir saldiklių.
ELTA inf.
Panašios naujienos:
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 07 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-