Gydytoja: ausų valymas vatos pagaliukais – nebūtinas ir gali sukelti nepageidaujamas pasekmes
Vatos pagaliukai, higieniniai ar kosmetiniai krapštukai oficialiai beveik niekur nevadinami „ausų krapštukais“, bet būtent taip – pagal dažniausią jų panaudojimo būdą – žinome šias higienos priemones. Tačiau nepaisant ant vatos pagaliukų pakuočių pavaizduotų įspėjimų, kad jų kišimas į ausis – pavojingas, daugybė žmonių juos ir toliau naudoja ausų valymui. Vilniaus „Kardiolitos klinikų“ Ausų, nosies ir gerklės ligų (LOR) centro gydytoja otorinolaringologė Vigilija Kuprienė pasakoja, kokios galimos „ausų krapštukų“ naudojimo pasekmės, kodėl visgi reikėtų jų atsisakyti ir kaip tokiu atveju rūpintis savo ausų higiena.
Anot V. Kuprienės, ausys nereikalauja ypatingos priežiūros – jų nereikia nei šveisti, nei ypatingai prausti su muilu ar juo labiau į ausis nukreipti iš dušo galvutės tekančios vandens srovės.
Jos teigimu, ausų anatomija nulėmė, kad jos valosi pačios – judant žandikauliams, t.y. kalbant, juokiantis ar valgant. Todėl papildomos priemonės, pavyzdžiui, vatos pagaliukai – yra ne tik nebūtini, bet ir neretai – kenksmingi.
REKLAMA
„Norint užtikrinti geriausią įmanomą mūsų ausų higieną reikia kuo mažesnio mūsų pačių indėlio, nes dažnai problemos kyla iš žmonių nežinojimo. Kadangi išoriniai ausų kanalai siaurėdami kyla į viršų, o tada leidžiasi žemyn, bandydami jas „valyti“ su vatos pagaliukais, iš ausies po truputį ištekančią sierą mes įstumiame atgal, tas pats vyksta ir su giliai į ausį įlendančiomis ausinėmis. Na, o tokia jų priežiūra, kaip ir pats krapštukų naudojimas, gali sukelti ne vieną problemą“, – sako gydytoja.
Pasekmės – nuo sieros kamščio iki pradurtų būgnelių
Medikė akcentuoja, kad pirmiausia, stumdami sierą tolyn į ausį, rizikuojame sudaryti sieros kamštį. Taip pat dažnas valymas ausis gali išsausinti, o to pasekmė – niežulys. Pašnekovė pažymi, kad jai tenka susidurti su atvejais, kai naudojant higieninius krapštukus ausyje lieka vatos gumulėlis, o tai gali sukelti išorinės ausies landos uždegimą. Pasitaiko ir atvejų, kai žmonės, valydami ausis krapštukais, dėl neatsargaus judesio prakiurdo ausies būgnelį.
REKLAMA
„Sieros kamščiai dažniausiai savaime susiformuoja vyresnio amžiaus žmonėms, taip pat dirbantiesiems dulkėtoje ar karštoje aplinkoje. Retai pasitaiko, kad žmonės nuo gimimo turi labai siaurą ausies landą, o tai prisideda prie kamščių susidarymo. Jaunesnio ar vidutinio amžiaus žmonėms jie susiformuoja dėl perteklinio vatos pagaliukų naudojimo, o vaikams ši problema dažniausiai kyla dėl per didelio tėvelių rūpesčio“, – sako V. Kuprienė.
Susidūrus su problemomis – būtinai keliaukite pas gydytojus
Pasak specialistės, pirmasis sieros kamščių simptomas yra pablogėjusi klausa. Taip pat kartais ausyse gali atsirasti ūžimas, cypimas, girdima pulsacija. Jeigu prasidėjo išorinės ausies uždegimas, ausis gali ir skaudėti.
„Svarbiausia, pajutus, kad pablogėjo jūsų klausa ar ausyse atsirado skausmas, nebijokite kreiptis į gydytoją –kentėti nereikėtų. Sieros kamščio patiems šalinti nerekomenduojama – dažniausiai rezultatas nebus toks, kokio tikimasi. Be to, lašindami įvairius vaistus ar preparatus kartais galite pabloginti situaciją, tad jeigu skausmas stiprus – išgerkite nuo jo vaistų ir keliaukite pas profesionalus“, – sako gydytoja.
Vatos pagaliukų atsisakymas – paslauga ir jums patiems, ir aplinkai
V. Kuprienė pažymi, kad pati geriausia vatos pagaliukų alternatyva – natūralus ausų valymas prausiantis: „Suprantama, kad duše ar vonioje plaunant galvą į ausis pateks šiek tiek vandens, todėl pakanka sušlapusias išorines ausų landas švelniai pavalyti pirštu. Baigus praustis, ausis ir jų vidų išvalykite rankšluosčiu. Štai ir viskas – tokios ausų priežiūros dažniausiai pakaks kiekvienam.“
Anot specialistės, jeigu vis dėlto visą gyvenimą valėtės ausis su ausų krapštukais ir dabar nusprendėte pakeisti savo įpročius, iš pradžių gali būti jaučiamas tam tikras diskomfortas, tačiau ji patikina, kad tai – teisingas pasirinkimas.
„Gali atsirasti niežulys, bet jis nebus stiprus ir po keleto dienų praeis. Jeigu vis dėlto niežulys po 7–10 dienų nepraeina ir stiprėja, apsilankykite pas gydytoją, nes tai gali būti ir grybelinis ar bakterinės kilmės ausies uždegimas. Bet kokiu atveju, pradėję tinkamai prižiūrėti savo ausis, ne tik sumažinsite įvairių problemų riziką, bet ir prisidėsite prie mūsų aplinkos tausojimo, nes plastikiniai vatos pagaliukai nesuyra ilgą laiką ir teršia gamtą“, – sako gydytoja.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-