Kompiuteris – ne priešas. Kas labiausiai kenkia mūsų akims?

Kompiuteris – ne priešas. Kas labiausiai kenkia mūsų akims?


Prasidėjus naujiems mokslo metams, kuomet laukia ilgos valandos dirbant kompiuteriu ar skaitant, daug kas susirūpina savo regėjimu. Kaip teigia akių gydytojai, dažnai klaidingai manoma, kad kompiuteris yra vienintelė priežastis, dėl kurios akys ima sparčiausiai silpti. Vis dėlto, pasak gydytojo oftalmologo, med. dr. Pauliaus Rudalevičiaus, dažnai suprastėjusio regėjimo priežastys būna tokios, apie kurias nei nesusimąstytum, pvz. netinkama mityba ar rūkymas.


Svarbiausia – efektyvios pertraukos


Šiuo metu naudojami kompiuteriai yra pakankamai saugūs ir akių ligų nesukelia, tačiau, pasak specialisto, svarbu nepamiršti leisti akims pailsėti: „Sveikatai labiau kenkia netinkamas darbo ir poilsio režimas dirbant kompiuteriu ir netinkamai paruošta pati darbo vieta. Esant įtemptam darbo režimui, reikėtų daryti trumpas pertraukas dienos bėgyje“. Pasak gydytojo, dirbant valandą ar pusantros kompiuteriu, kuris yra 40-50 cm atstumu nuo akių, reiktų daryti bent 10-15 minučių pertrauką: „Akys puikiai pailsi jei nors trumpą laiką pažiūrime į skirtingame atstume esančius objektus, pvz. pažiūrime pro langą į toli esančius objektus ar pabendraujame su kitu žmogumi“, - sako specialistas.

REKLAMA


Vaikų akių problemos gali likti nepastebėtos


Kaip teigia P. Rudalevičius, vaikų akims turėtų būti skiriamas išskirtinis dėmesys: „Vaikas mokosi koordinuoti judesius, vaikščioti, kalbėti, o jo akelės mokosi matyti. Jei laiku nepastebimi pakitimai šiame amžiuje – akis gali neišmokti matyti ir išlikti tingi visą likusį gyvenimą“, aiškina gydytojas.


Išsamiai akys turėtų būti patikrintos kūdikiams, o vaikų matymą nuo trijų metų amžiaus reikėtų tikrinti kasmet.


Cigarečių dūmai – akių priešas


Pasak akių specialisto, dažnai net nesusimąstoma, kad vienas kenksmingiausių faktorių akims yra rūkymas: „Cigaretėse pilna visokiausių cheminių medžiagų, jų priskaičiuojama iki 4000. Šie toksinai patenka į žmogaus vidų ir atkakliai ląstelių lygyje žaloja visą organizmą“, sako P. Rudalevičius. Jo teigimu, moksliniais tyrimais daugelyje tarptautinių studijų įrodyta, kad rūkymas padidina riziką arba tiesiogiai sukelia kai kurias akių ligas: kataraktą, amžinę geltonosios dėmės degeneraciją, glaukomą, sausos akies sindromą. Dėl šios priežasties siekiant ilgiau išlaikyti gerą regą, rekomenduojama mesti rūkyti kuo anksčiau.

REKLAMA


Profilaktika ir būdai, kaip stiprinti akis


Siekiant ilgiau džiaugtis geru regėjimu, gydytojas ragina atsižvelgti į kasdienę rutiną: „Tinkamas maistas, nealinantis sportas, kokybiškas miegas, protingas darbo ir poilsio režimas gerina regėjimą“, sako specialistas. Na, o esant puikiam matymui ir gerai akių būklei apsilankyti pas akių gydytoją rekomenduojama profilaktiškai. Akių liga gali būti pagydoma ar sustabdoma, jei laiku pastebima. Pacientai tarp 20-39 metų pas akių gydytoją turėtų apsilankyti nors kartą per trejus metus, o nešiojantys akinius ar kontaktinius lęšius, akių gydytoją turėtų aplankyti kartą per metus.


Nuo 40 metų reikėtų profilaktiškai pasitikrinti akis dėl su amžiumi susijusių ligų: glaukomos, kataraktos, geltonosios dėmės degeneracijos. Šiame amžiuje vystosi presbiopija ir dažnai parenkami pirmieji akiniai skaitymui. Šiame amžiaus tarpsnyje pacientui pas akių gydytoją reikėtų apsilankyti kas du metus. Nuo 60 metų akis reikėtų tikrintis kas metus, mat su amžiumi siejamų akių ligų tikimybė šiame amžiuje padidėja.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 51 (2024)

    Savaitė - Nr.: 51 (2024)





Daugiau >>