Plaukų slinkimas: kiek plaukų prarasti yra normalu?
Kasdien šukuojantis galime pastebėti, kad išslenka kažkiek plaukų. Viena vertus, tai visiškai normalu, kadangi plaukai keičiasi ir iškritusius pakeičia nauji. Kita vertus, kartais plaukų slinkimas yra gerokai gausesnis, nei turėtų būti, ir tokiu atveju tai yra problema. Kaip žinoti, kiek plaukų netekti yra normalu, o kada jau reikėtų susirūpinti?
Partnerių turinys
Kiek plaukų netenkame per dieną?
Mūsų plaukai turi kelias augimo fazes, apimančias plauko pokyčius nuo jo augimo iki iškritimo. Tai visiškai natūralus procesas, nes plaukai atsinaujina. Senieji iškrenta, o jų vietoje auga naujas plaukas. Normalu per dieną šitaip netekti apie 50–100 plaukų. Juos mes paprastai pastebime šukose ar plaukų šepetyje. Jei išslinkusių plaukų kiekis nėra didelis ir visada maždaug vienodas, nerimauti nereikėtų. Tačiau jei staiga pastebėjote, kad šukose plaukų kuokštai kur kas didesni, plaunant galvą išslenka daugiau plaukų nei įprastai, reikėtų ieškoti priežasties, kodėl suintensyvėjo plaukų slinkimas.
REKLAMA
Sezoninis slinkimas
Daugelis pastebi, kad daugiau plaukų išslenka rudenį ir pavasarį. Dažnu atveju dėl to sunerimti nereikėtų – tai vadinama sezoniniu slinkimu ir jo metu gali išslinkti kone dvigubai daugiau plaukų nei įprastai. Tačiau verta atminti, kad toks slinkimas paprastai trunka daugiausia mėnesį, tad jei gausesnis plaukų iškritimas užsitęsė, tikėtina, kad dėl to kaltas ne sezoninis slinkimas.
Kodėl gali slinkti plaukai?
Plaukų slinkimo priežasčių gali būti labai įvairų. Neretai šią problemą paskatina gyvenimo būdas, pavyzdžiui, netinkama, nevisavertė mityba, dėl ko organizme stokojama plaukams reikalingų vitaminų, mineralų. Taip pat žalingi įpročiai gali paskatinti gausesnį plaukų slinkimą, kai kurios ligos, pavyzdžiui, anemija.
Stresas – jis neigiamai veikia mūsų sveikatą ir gali paskatinti nemažai sveikatos ir grožio problemų. Dažnai patiriant stresą, įtampą, nerimą, taip pat sutrikus miegui, stokojant poilsio gali pasireikšti gausesnis plaukų slinkimas.
REKLAMA
Neretai pasitaiko, kad plaukų slinkimą paskatina hormonų pokyčiai moterų organizme, todėl plaukai gausiau gali pradėti slinkti tam tikrais gyvenimo periodais, pavyzdžiui, po gimdymo, prasidėjus menopauzei ar pan.
Plaukų slinkimą sąlygoti gali ir skydliaukės funkcijos sutrikimai, taip pat patirtos traumos, sudėtingos operacijos, kai kurios persirgtos infekcinės ligos, pavyzdžiui, gripas, ir kt.
Ką daryti pastebėjus, kad plaukai gausiau slenka?
Dažnas pastebėjęs, kad plaukai ėmė slinkti gausiau nei įprastai, skuba įsigyti vitaminų, maisto papildų plaukams. Kodėl tai ne pats geriausias sprendimas? Nes pirmiausia reikia nustatyti priežastį, kodėl plaukai slenka, pašalinti tą priežastį ir tik tada galima plaukus stiprinti vartojant jiems skirtus vitaminus. Jei plaukų slinkimą lemia, pavyzdžiui, anemija, skydliaukės funkcijos sutrikimai ar kitos ligos, tai būtina pirmiausia išgydyti jas. Jei plaukų slinkimą skatina stresas, svarbu pirmiausia susidoroti su juo, nes plaukus stiprindami vitaminais, kai nepašalinta problemos priežastis, ilgų rezultatų negalime tikėtis.
Taip pat nereikėtų gerti vitaminų prieš tai neatlikus tyrimų ir nenustačius, kokių konkrečiai medžiagų yra stokojama.
Kaip sustabdyti plaukų slinkimą?
Norint parinkti efektyviausius būdus, kaip pažaboti plaukų slinkimą, svarbiausia yra identifikuoti priežastį, kodėl jie gausiau slenka. Dažnu atveju užtenka pašalinti slinkimą paskatinusią priežastį ir po kurio laiko plaukų būklė pasitaiso. Jei reikia, gydytojas gali skirti tam tikrų vitaminų ar kitų preparatų ir plaukams.
Kaip pasirūpinti plaukais ir juos stiprinti? Pirmiausia, labai svarbi visavertė, subalansuota mityba, aprūpinanti organizmą reikalingais vitaminais, mineralais ir kitomis reikšmingomis medžiagomis. Ne mažiau svarbus ir darbo bei poilsio režimas, buvimas gryname ore, fizinis aktyvumas.
Dar tikslinga būtų plaukus saugoti nuo mechaninių pažeidimų, nuo karščio, ultravioletinių spindulių. Taigi saulėje būkite su galvos apdangalu, kiek įmanoma mažiau naudokite džiovintuvą, plaukų tiesinimo žnyples, venkite plaukus stipriai surišti gumute, pinti į labai tvirtas kaseles ir pan.
O jei problema kur kas rimtesnė?
Vienas iš rimtesnių variantų – alopecija, kai galvos oda išplinka plotais. Kai kurioms alopecijoms esant pažeidžiami plaukų folikulai ir nuplikusiose vietose plaukai nebeatauga. Tai išties sudėtinga problema, todėl verta pasidžiaugti šiuolaikine medicina, suteikiančia galimybę net ir tokią problemą turintiems pacientams vėl džiaugtis plaukais. Išeitis – plaukų persodinimas. Ši procedūra padeda susigrąžinti plaukus. Šiandieninės technologijos lemia, kad plaukų transplantacija vyrams ir moterims nėra itin sudėtinga procedūra. Beje, taikant pažangius metodus, pavyzdžiui, FUE technologiją, pacientams persodinami jų pačių plaukų folikulai, tad atauga jų natūralūs plaukai. Šiuolaikinė plaukų transplantacija saugi, efektyvi, neskausminga, neturinti sudėtingo pooperacinio periodo.
Plaukai ne tik mūsų išvaizdos detalė – jie gali „pranešti“ apie tam tikrus organizme vykstančius procesus, ligas ir pan. Taigi stebėkite savo plaukus ir pastebėję gausesnį jų slinkimą nenumokite ranka.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 47 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-