Vakcinos nuo COVID-19 – dar arčiau mūsų
Kiekvienam žmogui priimti sprendimą skiepytis užtrunka skirtingai: vieniems reikia išgirsti daugiau mokslinių argumentų, kitiems – būti paskatintiems draugų ar šeimos. Treti skiepytis norėtų, tiesiog vis neprisiruošia to padaryti. Šiuo metu galimybių pasiskiepyti – itin daug. Net ir tiems, kurie tiesiog bėga nuo liūties ar vaikštinėja aplink bažnyčią valgydami ledus.
Šiuo metu vyksta Nacionalinio kraujo centro vakcinacijos turas per Lietuvą, kurio metu visi norintieji be išankstinės registracijos gali gauti vakciną nuo COVID-19. Atvykusi vienai dienai mobilioji komanda įsikuria lankomiausiuose miesto taškuose – aikštėje prie bažnyčios, turgaus ar savivaldybės, miesto skvere ir kitose vietinių mėgstamose vietose. Atvykusieji gyvos eilės principu skiepijami „COVID-19 Vaccine Janssen“ (gamintojas „Janssen Pharmaceutica NV“). Skiepijantis šia vakcina užtenka vienos dozės. Šįkart skiepijimo akcija vyksta Vievyje. Kokių minčių vedami atėjo žmonės į mobiliojo vakcinavimo punktą?
REKLAMA
„Paprastesnio vizito, susijusio su sveikata, turbūt negalėčiau prisiminti. Neįtikėtina, kokie rūpestingi, atidūs ir smagūs buvo savanoriai ir skiepijančios slaugytojos. Vos užmezgus akių kontaktą su savanore, ji iškart pasidomėjo, kuo gali padėti. Mačiau, moteriai su ramentais ir vyriškiui neįgaliojo vežimėlyje apskritai nereikėjo laukti, savanoriai juos palydėjo iki pat įėjimo,o žmonės mielai praleido“, – apie draugišką atmosferą ir pagalbą „Litexpo“ vakcinacijos centre Vilniuje pasakoja 28-erių Rasa.
Dabar ji – ir vėl eilėje prie skiepo, tik Vievyje. Šįkart Rasa su mažuoju sūneliu atlydėjo vyrą. Jis taip pat nusprendė pasinaudoti Nacionalinio kraujo centro vakcinacijos turu ir savo gimtajame miestelyje pasiskiepyti „COVID-19 Vaccine Janssen“. Jaunasis tėtis nekalbus, tik prasitaria, jog atėjo paskatintas žmonos, juolab kad „Janssen“ vakcinos imunitetui nuo COVID-19 susiformuoti užtenka vos vienos dozės.
REKLAMA
Siekia prisitaikyti prie naujos realybės
Tik vienas dūris ir vos kelios dienos galimų šalutinių reakcijų – pagrindinius motyvus pasinaudoti Nacionalinio kraujo centro organizuojamu vakcinacijos turu įvardija beveik visi pakalbinti žmonės. Priežasčių yra ir daugiau. Pradinių klasių mokytoja dirbanti ponia Elvyra sako norinti jaustis saugi darbe ir visam laikui grįžti į įprastą ugdymą. Pedagogė sako jaučianti nerimą prieš skiepą. „Nežinau, kaip jausiuosi po to, kai kurios kolegės skundėsi prasta savijauta, bet vis dėlto nusprendžiau, kad skiepytis man reikia, kitaip nieko nebus. Be to, nepasiskiepijus reikės nuolat testuotis, o tai irgi nėra malonu“, – kalba pedagogė.
Apie naująją realybę ir naujas priemones prie jos prisitaikyti užsimena ir kiti skiepo laukiantys žmonės. „Tai dabar taip jau ir bus – turėsime pasiskiepyti visi, nes kitaip šitai niekada nesibaigs“, – paprastai apie priežastis, paskatinusias ateiti prie vakcinacijos palapinės, kalba 42-ejų ponas Arvydas. Jam antrina lūkuriuojantieji šalia. Pasak jų, vakcina jiems reikalinga kaip galimybė laisvai dirbti, negalvoti apie izoliaciją, jei turėtų kontaktą su sergančiuoju, ir, kaip sako pakalbintas vyras, tiesiog mažiau sukti galvą, o rūpintis savo reikalais.
Smagiai nusiteikęs ponas Saulius prašo žurnale būtinai paminėti, kad skiepijasi dėl politinių motyvų – padeda pasiekti Prezidento numatytą kolektyvinį imunitetą. „Kas balsavo už Prezidentą, tas turi ateiti padėti įgyvendinti jo planus“, – pusiau juokais sako pašnekovas, besistebintis, kiek daug mitų apie skiepus sklando aplinkoje, todėl jis nori rodyti gerą pavyzdį ir pasitikėjimą mokslu.
Skiepijasi, nes jau sirgo
Vievio gyventojos, kaimynės ponia Nijolė ir ponia Ona, COVID-19 sirgo praėjusių metų pabaigoje. Nors ligoninės išvengė, pakartoti to jokiu būdu nenorėtų. Viena kaimynių pasakoja, kad temperatūra laikėsi dešimt dienų, buvo labai silpna, prastokai jautėsi ir po ligos. Antroji ligą įveikė greičiau, tačiau „lengvu virusiuku“ jos nepavadintų, todėl taip pat atėjo skiepytis. „Kai kas sako, kad prasirgome, todėl dabar jau esame saugios. Bet mes taip nemanome – juk plinta naujos atmainos, ateis ruduo, vėl bijok… Juo labiau kad turiu rimtų lėtinių ligų. O jei kitą kartą sirgsiu ne lengviau, o net rimčiau? Nenoriu rizikuoti“, – sako ponia Nijolė.
Sveikatos apsaugos ministerija informuoja, kad persirgusieji COVID-19 liga gali būti skiepijami praėjus 150 dienų po šios ligos diagnozės. Tačiau gyventojas gali būti paskiepytas anksčiau, jeigu prieš skiepijimą atliekamas antikūnų tyrimas rodo neigiamą rezultatą.
Visi laukiami ir skiepijami
Su ledais rankose per aikštę Vievyje traukia žavi jaunuolių pora. Jau po skiepo ant suolelio su kaimynu prisėdęs ponas Saulius pasisveikina ir šūkteli jiems eiti skiepytis. Iš pradžių vaikinas tik nusijuokia, bet vyrai šypsosi ir neatlyžta: „Poryt būsi kaip naujas, viens du – ir baigta.“ Beveik perėjęs aikštę vaikinas staiga apsisuka ir patraukia vakcinacijos palapinės link. Išsiaiškina, kad reikia asmens dokumento, bet namai – šalia, o mobilioji vakcinacijos komanda norinčiųjų skiepytis lauks iki ketvirtos valandos popiet.
Nacionalinio kraujo centro vyriausioji slaugos administratorė Renata Čirko sako, jog daugiausia žmonių ateina pirmosiomis valandomis, tačiau mobilioji komanda niekuomet neišvyksta anksčiau, nei numatyta. „Galite ramiai ateiti ir vėliau, pasibaigus žmonių antplūdžiui“, – pataria pašnekovė. R. Čirko pasakoja, kad galimybę skiepytis be registracijos mielai renkasi ne tik vietiniai gyventojai. Ir mes Vievyje sutinkame ne vieną svečią. Jauni vyrai sako ką tik grįžę iš Švedijos. Gimtinėje nesilankė beveik per visą pandemiją, nes atostogų mažai ir jas praleisti izoliacijoje nėra prasmės. Būtų pasiskiepiję seniai, tik štai Švedijoje jauno amžiaus žmonės dar tik pradedami skiepyti, tad iki šiol vyrai neturėjo tokios galimybės. Gauti vakciną taip paprastai jiems atrodo lyg dovana. Jos ir atėjo pasiimti. Panašiai mąsto ir Sofija, atvykusi mokytis į Lietuvą iš Italijos. Skiepytis ją paskatino tėvai – kad galėtų lengviau lankyti juos Italijoje.
REKLAMA
Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-