Linų sėklos arba sėmenys – dosni gamtos dovana

Linų sėklos arba sėmenys – dosni gamtos dovana


Nuo seno lietuviams žinomų ir auginamų linų sėklos, kitaip dar vadinamos sėmenimis, yra viena iš naudingiausių žmogaus sveikatai gamtos dovanų. Vaistas nuo visų ligų, grožio šaltinis, jaunystės eliksyras – visi šie pavadinimai puikiausiai apibūdina mėlynžiedžių linų sėklas.

Lotyniškas sėjamojo lino pavadinimas Linum usitatissimum ne veltui reiškia „pats naudingiausias“. Linų sėklose gausu omega 3 polinesočiųjų riebalų rūgščių, vitaminų, antioksidantų, mineralinių ir biologiškai aktyvių medžiagų, būtinų žmogaus sveikatai. Sėmenys gali būti vartojami nuo širdies ir kraujagyslių, skrandžio, kvėpavimo sistemos, sąnarių, odos bei kitų ligų.


*Aliejus. Iš linų sėklų spaudžiamas aliejus. Šis aliejus ypač tinka sutrikus virškinamojo trakto veiklai, nes jame yra daug medžiagų, kurios mažina skrandžio sulčių rūgštingumą. Sėmenų aliejus degina sukauptus riebalus, todėl gali pagelbėti gydant nutukimą. Sėmenyse esančios skaidulos sukelia sotumo pojūtį, tad sėmenys gali būti vartojami laikantis dietų.


Linų sėklų aliejus stiprina plaukus, suteikia jiems žvilgesio, išsausėjusiems sugrąžina drėgmę. Tepamas ant odos jis veikia raminamai, todėl sumažina sudirgusios odos niežėjimą, taip pat padeda sergant egzema ir žvyneline. Šiuo aliejumi galima tepti ir saulės nudegintą odą bei nuo įvairių nudegimų likusius randus.

REKLAMA


Sėmenų aliejus puikiausiai tinka ruošiant maistą, tik atminkite, kad jis netinka kepti, nes kaitinant dingsta naudingosios medžiagos. Galima juo pagardinti salotas, sriubas, padažus, košes, labai tinka paskaninti raugintus kopūstus ar silkes su svogūnais. Sėmenų aliejus turi specifinį skonį, todėl prieš naudodami jį maistui įsitikinkite, ar šis skonis jums patinka. Linų sėklų aliejų geriausia laikyti šaldytuve, galima net ir šaldymo kameroje, tada jis nekarsta.


*Skrudinti sėmenys. Labai maloniu skoniu, primenančiu sezamų sėklų, pasižymi skrudinti sėmenys. Galima jų įberti į salotas, troškinius, jais pagardinti blynus, bandeles, pyragus ir kitus gaminius.


*Maltos linų sėklos. Parduotuvėse galima įsigyti ne tik sėmenų aliejaus ar pačių sėmenų, bet ir maltų linų sėklų. Maltų sėmenų patogu berti į košes ar sriubas, taip pat į antpilus, tačiau visgi patariama geriau pirkti nemaltas linų sėklas ir namuose susimalti kavamale jų tiek, kiek tuo kartu reikia.

REKLAMA


Sveikatai


Dažniausiai iš linų sėklų gaminami antpilai ir nuovirai.
*Sėmenų antpilo galima gerti varginant skrandžio opaligei, gastritui, vidurių užkietėjimui, šlapimo pūslės uždegimui, užkimus balsui.
Antpilas ruošiamas taip: valgomąjį šaukštą sėmenų reikia užpilti stikline verdančio vandens. Antpilą kartkartėmis pamaišykite, kad išsiskirtų gleivių, nukoškite ir laikykite tamsioje vėsioje vietoje. Tokį antpilą vartoti galima dvi paras. Gerti jo reikia 3–4 kartus per dieną po pusę stiklinės likus pusvalandžiui iki valgio.


*Linų sėklų nuoviru taip pat galima gydyti virškinamojo trakto ligas, o stipriai kosint ar sergant bronchitu naudinga gerti sėmenų nuoviro su medumi.
Nuoviras ruošiamas taip: arbatinį šaukštelį sėmenų reikia užpilti stikline vandens ir pavirti iki 15 minučių. Tada nuovirą uždenkite, palikite 10 minučių nusistovėti ir nukoškite. Geriausiai veikia šviežias linų sėklų nuoviras, tad kaskart teks ruošti jo tik tam kartui. Sėmenų nuoviru kelis kartus per dieną skalaukite burną, jei atsirado burnos gleivinės žaizdelių. Jei vargina vidurių užkietėjimas, šio nuoviro gerkite prieš pusryčius. Jeigu viduriai dažnai užkietėja, prieš miegą dar išgerkite 1–2 šaukštus sėmenų aliejaus.


*Maltus sėmenis galima vartoti vietoje paprastų linų sėklų. Tokiu atveju šaukštelį maltų linų sėklų užpilkite puse stiklinės šilto vandens, gerai išmaišykite ir palikite kelias minutes pastovėti. Šios košelės vartokite 2–3 kartus per dieną. Jeigu nepatinka jos skonis, pagardinkite sultimis, jogurtu ar medumi.



Grožiui


*Plaukams
Sėmenų aliejus gali būti naudojamas kaip priemonė, atkurianti plaukų struktūrą, suteikianti jiems švelnumo, padedanti nušiurusiems ir lūžinėjantiems, dažymo ar cheminio šukavimo nualintiems plaukams. Įtrinkite galvos odą ir plaukus sėmenų aliejumi ir palaikykite kelias valandas. Kad plaukai ir oda efektyviau įsisavintų naudingąsias medžiagas, galima užsidėti specialią kepuraitę ar galvą apsupti rankšluosčiu. Vėliau plaukus kruopščiai išplaukite su šampūnu.
Linų sėklų aliejus gali padėti išsausėjusiems ir suskeldėjusiems plaukų galiukams. Prieš plaudami plaukus patepkite jų galiukus šiuo aliejumi ir palaikykite 30 minučių.


*Veidui
Riebiai ar spuoguotai veido odai puikiai tiks maltų sėmenų kaukė. Ji sugeria odos riebalų perteklių ir atkuria odos mikroflorą. Kelis arbatinius šaukštelius maltų linų sėklų užpilkite šiltu vandeniu ir sumaišykite. Galima įlašinti kelis lašus sėmenų aliejaus. Gautą košelę užtepkite ant veido ir palaikykite 15 minučių, po to nuplaukite drungnu vandeniu.
Atšalus orams ir pučiant žvarbiam vėjui ne vienas iš mūsų ima skųstis išsausėjusia veido oda. Šiuo atveju taip pat gali pagelbėti sėmenys. Sausai veido odai tinka sėmenų aliejus. Užtepkite jo ant švarios veido odos ir palaikykite 15 minučių, po to nuplaukite drungnu vandeniu arba tiesiog nusausinkite veidą servetėle.


*Rankoms ir kojoms
Išsausėjusią, suskeldėjusią rankų, pėdų, alkūnių bei kelių odą galite palepinti sėmenų aliejumi. Užtepkite jo ant minėtų kūno vietų, palaikykite apie pusvalandį, tada perteklių nusausinkite popierine servetėle. Patariama šią procedūrą atlikti prieš miegą.

Parengta pagal žurnalą “Namie ir sode“







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 51 (2024)

    Savaitė - Nr.: 51 (2024)



Daugiau >>