Atslūgus pandemijai – pats laikas skiepams
Naujos COVID-19 vakcinų siuntos reguliariai pasiekia Lietuvą. Skiepų vakcinacijos centruose netrūksta, tad visi, norintieji pasiskiepyti, yra laukiami. Kaip vyksta vakcinacija ir kodėl svarbu pasirūpinti savimi jau dabar?
Neatsipalaiduokime per anksti
Koronavirusas – pavojingas ir itin klastingas, o vakcinacija yra vienintelis būdas jam suvaldyti. Prasidėjus vakcinacijai, vakcinų turėjome mažiau, negu buvo norinčiųjų skiepytis. Tačiau jau per pirmąją visuotinio skiepijimo savaitę vakciną nuo COVID-19 gavo 189 tūkst. 359 Lietuvos gyventojai. Rekordine tapo birželio 4-oji, kai per dieną pasiskiepijo daugiau nei 41 tūkst. žmonių. Dabar vakcinų netrūksta, skiepytis gali visi norintieji, tačiau skiepijamasi mažiau.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro epidemiologė Daiva Razmuvienė sako, kad tokia situacija nestebina. „Šiuo metu Lietuva – žaliojoje zonoje. Nuo pandemijos pradžios nesame turėję tokių gerų skaičių ir tiek mažai sergančiųjų. Bet, atrodo, šiek tiek atsipalaidavome, nebenorime galvoti apie riziką, o jų yra, tad dabar iš tiesų geras laikas užbėgti už akių galimoms rimtoms ir nepageidaujamoms pasekmėms rudenį.
REKLAMA
Kiekvienas girdime, kaip greitai plinta delta atmaina, ja galima labai greitai užsikrėsti. Ir vienintelis būdas apsisaugoti yra vakcinacija. Jau įrodyta, kad „Comirnaty“ ir „Vaxzevria“ vakcinos nuo delta atmainos apsaugo daugiau nei 80 proc. Tai įrodyta klinikinių tyrimų, tad neturėtume praleisti galimybės šiandien apsisaugoti nuo to, kas gali kelti rimtą pavojų rytoj“, – tikina pašnekovė.
D. Razmuvienė pažymi, kad delta atmaina plinta 60 proc. greičiau nei dominuojanti britiškoji atmaina ir pažeidžia jaunesnius žmones. „Pasiskiepiję nuo COVID-19 galime jausti saugūs ir užtikrinti, kad infekcija, nuo kurios mokslas yra radęs būdą, kaip apsisaugoti, nesugriaus mūsų ir mūsų artimųjų gyvenimo“, – pažymi pašnekovė.
Visuomeninis imunitetas. Kas tai?
Viena vakcinos doze Lietuvoje jau paskiepyta 1,24 mln. gyventojų, paskiepyti pagal visą vakcinacijos schemą – 1,04 mln. gyventojų. Taigi viena doze paskiepyta vos daugiau nei 44 proc. populiacijos, dviem – dar mažiau. „Skiepijimui reikia laiko. Po pirmos dozės turi praeiti nuo 21 dienos iki 12 savaičių, nelygu kuri vakcina. Tam, kad susiformuotų imunitetas, po antro skiepo taip pat turi praeiti laiko. Dabar, kai tikimybė užsikrėsti COVID-19 – labai nedidelė, palankus metas vakcinuotis, nes rudenį jau turėsite imunitetą“, – aiškina D. Razmuvienė.
REKLAMA
Ekspertė pažymi, kad dažnai girdime kalbant apie visuomeninį imunitetą, tad žmonėms gali klaidingai susidaryti įspūdis, kad kiti pasiskiepys, o aš išlauksiu. Arba įvyksta atmetimo reakcija: kodėl aš turiu skiepytis tam, kad visuomeninis imunitetas susidarytų kitiems. „Visuomeninis imunitetas prasideda nuo savęs.
Jeigu apsaugosi save, prisidėsi ir prie kitų žmonių apsaugos. Nepamirškime, kad visuomeninis imunitetas susidarys tada, kai ne mažiau nei 70 proc. 12 ir vyresnių asmenų populiacijos bus paskiepyta pagal visą vakcinacijos schemą, o tai tikrai yra daug, tad skiepijimasis pirmiausia yra rūpestis pačiu savimi, savo artimaisiais, o ne visa populiacija“, – sako D. Razmuvienė.
Pamažu tikslo link
Tuo, kad vakcinacija būtina ir reikia išnaudoti palankias galimybes imunitetui įgyti, neabejoja ir kalbintų savivaldybių gydytojai. Alytaus miesto savivaldybės, esančios trečioje vietoje šalyje pagal visiškai vakcinuotų gyventojų skaičių (46,5 proc.), gydytojas Povilas Jagelavičius sako, kad dar iki vakcinų pasirodymo mūsų šalyje Alytaus miestas aktyviai ruošėsi vakcinacijai.
„Dar prieš prasidedant vakcinacijai dėliojomės scenarijus, kas ir kaip galėtų vykti. Kai Vyriausybė nustatė prioritetines grupes, sulaukėme vakcinos, skiepyti pradėjome nedelsdami. Medikai skiepijosi itin aktyviai, vėliau atėjo laikas pedagogams – komunikavome su ugdymo įstaigomis, aiškinome skiepų naudą. Vyresnio amžiaus žmonėms skambinome telefonu, raginome nedelsti ir pasinaudoti galimybe. Matyt, aktyvus bendravimas su žmonėmis ir davė savo rezultatą“, – sako P. Jagelavičius.
Neringos savivaldybės gydytoja Jovita Beržinė papasakojo, kad liepos 1 d. visiškai vakcinuota (abiem dozėmis) 72,8 proc. savivaldybės gyventojų. Tiesa, savivaldybė nėra didelė, bet rezultatai vis tiek džiugina. „Neringoje registruotų asmenų pagal statistikos departamentą yra 3 639, iš kurių pasiskiepiję dauguma. Nors kai kurie visus metus negyvena Neringoje, o savo antruosiuose namuose kitose savivaldybėse, jie taip pat patenka į mūsų vakcinuotų asmenų statistiką“, – aiškina gydytoja.
Pasak jos, sėkminga vakcinacija buvo todėl, kad Neringoje gyvena iš tiesų motyvuoti ir pozityvūs gyventojai. „Dauguma gyventojų dirba svarbias funkcijas atliekančiose įmonėse, įstaigose – jų noras dirbti saugiai, teikti paslaugas poilsiautojams paskatino norą vakcinuotis“, – aiškina pašnekovė.
Skiepai visiems
Lietuva sudarė palankias sąlygas skiepytis ne tik lietuviams, kurie gyvena mūsų šalyje, bet ir užsienyje gyvenantiems Lietuvos piliečiams. Sveikatos apsaugos ministerija primena, kad visi, kurie naudojasi elektroninėmis atpažinimo priemonėmis (internetine bankininkyste, mobiliuoju parašu ir kt.), registruotis vakcinai gali internetu www.koronastop.lt, o neturintieji tokios galimybės – Karštosios linijos telefonu 1808 (skambinant iš užsienio – + 370 660 11 808).
Ministro įsakymu taip pat ankstinama COVID-19 liga persirgusių gyventojų vakcinacija. Iki šiol skiepijimas jiems buvo atidedamas 180 dienų, o dabar jie galės registruotis skiepui po ligos diagnozės praėjus 150 dienų. Tokia tvarka leis persirgusiems gyventojams naudotis ES Skaitmeniniu COVID pažymėjimu, kuris po COVID-19 ligos praėjus 6 mėnesiams baigia galioti, be pertraukos, nes pasiskiepijus anksčiau vakcinacijos pažymėjimas galės įsigalioti dar nesibaigus galioti persirgimo pažymėjimui.
REKLAMA
Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-