Populiariausios prieskoninės žolelės: ne tik skanu, bet ir naudinga

Populiariausios prieskoninės žolelės: ne tik skanu, bet ir naudinga


Vasara – geriausias metas mėgautis gaiviais sezoniniai patiekalais, o jiems pagardinti ypač tinka įvairiausi žalumynai. Prieskonių ekspertė Jolanta Sabaitienė teigia, kad šviežios prieskoninės žolelės yra svarbus ingredientas ruošiant pikantiškus ar saldžius patiekalus, salotas, karštomis dienomis jomis gardinami ir gėrimai.


„Šviežios prieskoninės žolelės vasarą tampa bene esminiu daugelio patiekalų ingredientu. Šiltasis metų laikas itin dosnus žalumynų derliumi ir asortimentu. Pardavimų duomenys rodo, kad pirkėjai ištikimi tradiciniam skoniui ir populiariausios žolelės yra krapai ir petražolės. Toliau rikiuojasi gaiviems gėrimams ypač tinkamos mėtos, aštresnio skonio kalendros, bazilikai, čiobreliai ir rozmarinai, derantys su grilio patiekalais“, – sako J. Sabaitienė.


Pasak J. Sabaitienės, prieskoninės žolelės ne tik įvairiausiems patiekalams suteikia savito skonio, bet ir yra naudingos sveikatai. Dauguma prieskoninių žolelių turi gydomųjų savybių, taip pat jose gausu antioksidantų, eterinių aliejų ir vitaminų. Reguliarus šių natūralių ingredientų vartojimas pagerina imunitetą, padeda organizmui kovoti su mikrobais ir pašalinti toksinus. J. Sabaitienė įvardija ir daugiau populiariausių prieskoninių žolelių gerųjų savybių ir papasakoja apie jų panaudojimo būdus.

REKLAMA


Krapai. Tai viena dažniausiai lietuvių naudojamų žolelių, dažnai auginama ir darže. Šis prieskonis be savo aromatinių ir skoninių savybių taip pat pasižymi nauda sveikatai. Krapai plečia kraujagysles, mažina kraujospūdį, gerina širdies veiklą ir stiprina organizmo imuninę sistemą. Krapai puikiai tinka įvairiose daržovių salotose, jie dera mėsos ir žuvies patiekaluose. Žinoma, be krapų neįsivaizduojame ir šaltibarščių bei kitų šaltsriubių.


Petražolės. Šis prieskonis taip pat praturtina patiekalus ryškiu skoniu ir aromatu. Petražolėse esanti folio rūgštis yra vienas svarbiausių B grupės vitaminų, kuris naudingas širdies ir kraujagyslių sveikatai. Be to, veikia kaip veiksminga širdies, diabeto ir netgi vėžio prevencijos priemonė.


Petražolės nuo kitų prieskoninių žolelių skiriasi tuo, kad džiovinant susilpnėja jų ryškus skonis. Todėl atsižvelgdami į gaminamą patiekalą, pasirinkite, šviežiomis ar džiovintomis petražolėmis norite gardinti. Jei patiekalas nereikalauja ryškaus žolelių skonio, galima rinktis džiovintas, tačiau jei norisi ryškesnio skonio ir aromato, naudokite šviežias petražoles.

REKLAMA


Mėtos. Ši žolelė yra populiarus maisto produktų ir gėrimų ingredientas, pradedant arbatomis ir kokteiliais, baigiant padažais, salotomis ir desertais. Mėtų įtraukimas į kasdienį racioną teigiamai veikia organizmą: gerėja virškinimas, smegenų veikla bei atmintis. Geriant mėtų arbatą mažinami peršalimo simptomai. Be to, mėtų vartojimas gerina burnos kvapą bei sveikatą. Mat mėtos pasižymi antibakterinėmis savybėmis.


Kalendros. Ši žolelė yra plačiai naudojama meksikiečių bei azijiečių virtuvėje. Ja gardinamos įvairiausios sriubos, salotos, buritai, kariai, takai, azijietiškų makaronų ar ryžių patiekalai. Kalendra yra kvapni, antioksidantais turtinga bei sveikatai itin naudinga žolė. Kalendros įtraukimas į kasdienę mitybą gali padėti sumažinti cukraus kiekį kraujyje, kovoti su infekcijomis ir gerinti širdies, smegenų virškinimo sistemos sveikatą, odos būklę.


Bazilikai. Tai taip pat yra pasaulyje itin populiarus prieskonis, kuris gerai žinomas dėl savo skoninių ir gydomųjų savybių. Bazilikų lapeliuose itin daug vitamino K, kuris palaiko normalų kraujo krešėjimą ir skatina žaizdų gijimą. Be to, bazilikai pasižymi antibakterinėmis savybėmis – juose esantys eteriniai aliejai kartu su kitomis medžiagomis stabdo bakterijų ir mikrobų dauginimąsi.


Bazilikas ypatingai pamėgtas italų virtuvėje, čia bazilikai naudojami gaminant įvairius padažus, makaronų, mėsos ar žuvies patiekaluose. Dedami ant picos, brusketų. Jais gardinami ir įvairūs kokteiliai ar limonadai. Tačiau iš šių žolelių taip pat galima pasigaminti arbatą, kuri gelbėja jaučiant sunkumą skrandyje ar sustojus virškinimui. Šviežius lapelius užpilkite karštu vandeniu ir gerkite arbatą 3 kartus per dieną tarp valgių.



Čiobreliai. Šiose žolelėse yra gausu vitamino C, taip pat tai yra ir puikus vitamino A šaltinis. Jei jaučiate, kad prasideda peršalimas, čiobrelių arbata gali padėti jums greičiau atsigauti. Čiobreliuose gausu ir kitų sveikatai naudingų medžiagų: vario, geležies ir mangano. Ši prieskoninė žolelė itin tinka mėsos, žuvies, paukštienos, daržovių patiekalams paskaninti. Taip pat dera marinuojant mėsą kepimui ant grilio, ruošiant sriubas ir padažus, juo gardinami ankštinių daržovių patiekalai. Čiobreliai taip pat naudojami ir desertų gamyboje, dedami į kokteilius ar limonadus.


Rozmarinai. Šiame prieskonyje yra karnozolio rūgšties, kuri veikia kaip antioksidantas ir padeda kovoti su vėžinėmis ląstelėmis. Be to, rozmarinų lapeliai padeda sureguliuoti žarnyno mikroflorą, gerina naudingų maisto medžiagų įsisavinimą ir padeda atsikratyti toksinų. Rozmarinais gardinamos picos, itališka duona, bulvės, lazanijos. Jie puikiai tinka ir prie mėsos – ypač ruošiant jautienos kepsnį. Rozmarinais gardinami ir įvairūs gėrimai ar limonadai, jie ypatingai dera su apelsinais.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 51 (2024)

    Savaitė - Nr.: 51 (2024)





Daugiau >>