Specialistė paaiškino, kodėl negalima delsti praradus dantį

Gydytoja periodontologė Jovita Andrišiūnienė pataria nesibaiminti implantavimo, nes tai yra modernus ir saugus gydymo būdas dantų netekusiems žmonėms.


Netekote danties? Specialistai ragina nedelsti, nes laikui bėgant žandikaulio kaulas ima dilti ir ilgainiui gali prireikti kur kas sudėtingesnės operacijos. Odontologijos klinikos „Denta“ gydytoja periodontologė Jovita Andrišiūnienė pasakojo apie naujausias implantavimo galimybes ir atsakė į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus.


– Žmonės dažnai baiminasi, kad implantas jiems gali netikti, nes visgi tai yra svetimkūnis. Ar pagrįsta tokia baimė?


– Vienas iš pažangiausių, pačiam pacientui patogiausių ir estetiškiausių būdų atstatyti prarastus dantis yra dantų implantavimas. Dažnai žmonės pažymi, kad yra alergiški įvairiems metalams, bijo dėl to, kad implantas yra svetimkūnis. Šiuolaikiniai implantai yra pagaminti iš saugių, biologiškai suderinamų medžiagų. Kalbant apie naujausius – titano-cirkonio implantų lydinius, neprigijimo tikimybė yra iki 1 proc., t.y. labai maža. Tai rodo, kad žmonių baimė dėl implantacijos yra nepagrįsta. Žmonėms trūksta informacijos apie tinkamus gydymo būdus. Dar geriau, kai pacientai prieš vizitą pas odontologą būna paskaitę, pasidomėję savo problemos tema – tų baimių būna mažiau.


Implantas yra gera premonė dantų atstatymui, nes tai yra ilgalaikis dalykas. Žmonės klausia, ar implantas - visam laikui. Įdėjus implantą ir tinkamai prižiūrint, jis tarnauja labai ilgai.

REKLAMA


– Kaip tinkamai prižiūrėti implantus? Ar jiems reikalinga speciali priežiūra?


– Implantams, kaip ir nuosaviems dantims yra reikalinga priežiūra. Nesakyčiau, kad ji yra speciali, bet, kaip ir mūsų natūraliems dantims - burnos higiena yra svarbiausias dalykas, norint kuo ilgiau išsaugoti implantus. Privalomas valymas 2 kartus per dieną dantų šepetėliu, tarpdančių siūlu ir reguliarus lankymasis pas specialistą – burnos higienistą. Specialisto periodontologo apžiūra reikalinga tam, kad pastebėtų prasidėjusį uždegimą apie implantą, nes žmogus paprastai uždegimo pradžios nejaučia. Žmonės dar nelabai kreipia dėmesį ir į prasidėjusį kraujavimą, nors tai yra pavojaus signalas. Laiku atlikus gydymą, parinkus reikalingas priemones, uždegimas sustabdomas, implantas tarnauja toliau, todėl nuolatinė jo priežiūra yra labai svarbi.


– Kaip patartumėte žmogui pasirinkti kliniką? Dauguma vadovaujasi pažįstamų patarimais, kurie gali būti subjektyvūs.

REKLAMA


– Aš patarčiau rinktis kliniką pagal tai, kokie joje dirba specialistai. Yra nemažai klinikų, kur vienas specialistas atlieka ir burnos higieną, ir plombavimą, ir chirurgines, implantavimo bei protezavimo procedūras. Aš nesakau, kad tai yra blogai, yra tikrai daug gerų specialistų, bet būtų protingiau rinktis kliniką, kurioje dirba atskiri siaurų sričių specialistai. Gydytojas, turintis specialisto licenciją, turės daugiau praktikos, o praktika mūsų darbe yra labai svarbi, ji garantuoja geresnę kokybę. Aš rinkčiausi specialistą periodontologą arba burnos chirurgą ir tada svarstyčiau jo pasiūlymus, nes implantų yra be galo daug. Žmogus ir pats turėtų domėtis, kas jam siūloma: koks yra gamintojas, kiek metų kiek metų Lietuvoje ir pasaulyje tas produktas yra naudojamas.


– Kokių kliūčių gali atsirasti, norint implantuoti dantį?


– Apsilankiusio pas odontologą paciento klausiama apie jo bendrą sveikatos būklę, ar jis neserga cukriniu diabetu, nes cukrinis diabetas yra viena iš priežasčių, dėl ko implantai gali tarnauti trumpiau. Svarbu, ar žmogus nėra daug rūkantis, nes tai yra vienas iš rizikos veiksnių. Įvertiname rentgeno nuotrauką, ar žandikaulyje nėra darinių, dėl kurių galėtumėme įtarti piktybinius susirgimus. Jeigu to nėra, yra vertinama žandikaulio būklė.


Pagal rentgenologinius tyrimus ar kompiuterinę tomografiją įvertiname žandikaulio kaulo kiekį: tiek plotį, tiek aukštį. Jeigu kaulo pakanka, tai kliūčių nėra. Jei kaulo kiekis nepakankamas – tai sąlyginė kliūtis, bet yra įvairiausių priemonių, kuriomis galima atstatyti prarastą kaulą. Nedideliems defektams naudojamas kaulo pakaitalas, specialios membranos, jei defektas didesnis - atstatoma paties žmogaus kaulu, imamu iš kitos kūno vietos, tarkime, žandikaulio šakos. Jei kaulo defektai yra dideli, tada pirmiausia yra atstatomas kaulas, laukiama ne mažiau kaip 6 mėnesius ir tik tuomet atliekame implantavimą. Esant nedideliam kaulo defektui galima tuo pačiu metu ir kaulinį audinį atstatyti, ir dėti implantą. Priklausomai nuo to, koks pasirinktas implantas, jo prigijimas, esant idealioms sąlygoms burnoje, gali minimaliai užtrukti 1-4 mėn.



– Kodėl praradus dantį neverta delsti ilgus metus?


– Jei kaulas negauna krūvio, jis ima tirpti. Mūsų dantų šaknys palaiko kaulo tūrį. Jei dantis pašalintas, vyksta kaulinio audinio persitvarkymas: iš pradžių pašalinto danties vieta užsipildo kraujo krešuliu, iš kurio atsistato audinys, laikui bėgant kaulas tirpsta ir nyksta, nes neperduodamas krūvis kauliniam audiniui. Reiktų pasirinkti optimalų laiką – po danties pašalinimo palaukus 2-4 mėn. yra pats geriausias laikas implantavimui, nes kaulinis audinys jau būna atsistatęs, bet dar nepradėjęs nykti.


– Kokios naujovės yra naudojamos implantologijoje?


– Odontologija yra viena greičiausiai besikeičiančių sričių, keičiasi medžiagos, priemonės, implantai, pats implanto dizainas. Kas mums yra labai svarbu – keičiasi ir paviršiaus apdirbimas, dėl to labai priklauso implanto prigijimo sėkmė. Anksčiau buvo naudojami titano implantai, dabar jie yra titano ir cirkonio lydinio, yra ir tik cirkonio implantai. Tai pagerina ir prigijimą, ir implanto tarnavimo laiką, nes tokie implantai yra gerokai atsparesni kramtymo spaudimui.


Netekęs danties žmogus pirmiausia turėtų pasirinkti vieną ar kitą kliniką ir registruotis konsultacijai. Konsultacijos metu užduoti visus jam rūpimus klausimus, o gydytojas paaiškins galimą operacijos, gijimo eigą, supažindins su implantais, kuriuos gali pasiūlyti.


Partnerių turinys.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 51 (2024)

    Savaitė - Nr.: 51 (2024)