Ką reikėtų žinoti renkantis kosmetiką?

Ką reikėtų žinoti renkantis kosmetiką?


Veido kremas baigėsi. Tačiau, užsukus į kosmetikos skyrių, gali apimti panika – nuo prekių gausos lūžta lentynos. Gerai, jeigu tiksliai žinome, kokio gamintojo kokių priemonių reikia. O jeigu norime išbandyti ką nors nauja arba tie produktai, kuriuos naudojome, ėmė nebetikti? Pagal kokius kriterijus rinktis?


Dalia ALEKNIENĖ


Pasak kosmetologės Dianos Navickienės, jeigu nebetinka naudojamos priemonės, visų pirma reikia išsiaiškinti kodėl: „Gal kinta sezonas ir odai reikia kitokios priežiūros? Su metų laikais keičiasi ir odos poreikiai. Moterys taip pat pastebi, kad kremas, kuriuo tepėsi vasarą, jau nebetinka: oda dirgsta, jaučiamas nemalonus tempimas, deginimo pojūtis, gali atsirasti spuogų. Tada rekomenduočiau pasikonsultuoti su odos priežiūros specialistu, nes pačioms gali būti sunku išsirinkti tinkamas priemones.“


Pašnekovės teigimu, Lietuvos rinkoje kasmet pristatoma apie 10–20 naujų veido, kūno ir plaukų priežiūros kosmetikos prekių ženklų. Ir kiekvienais metais jųskaičius didėjadaugėja. „Galima būtų išskirti 3 kategorijas: masinė kosmetika, kurios galima įsigyti įvairių prekybos tinklų parduotuvėse; gydomųjų linijų kosmetika, parduodama tik vaistinėse; profesionalioji kosmetika, su kuria dirba kosmetologai. Tarp šios kosmetikos priemonių yra ir skirtų naudoti namuose, kad būtų išlaikytas ir sustiprintas salono procedūrų poveikis“, – atkreipia dėmesį kosmetologė D. Navickienė.

REKLAMA


Žiūrėti ne į gimimo datą, bet į odą


Odos būklei, be abejo, turi įtakos amžius – su metais randasi ne tik raukšlelių, bet ir kitų problemų: oda netenka drėgmės ir stangrumo, darosi sausesnė, jautresnė, gali prisidėti tokios ligos kaip egzema, psoriazė bei kt. Kiek svarbu perkant kosmetiką mūsų metai? „Kremus reikia rinktis ne pagal amžių, o pagal odos tipą ir būklę. Nemėgstu kremo, ant kurio pakuotės parašyta: „Po 25 m.“ ar „Po 45 m.“ Biologinis amžius ir skaičiai pase gali visiškai nesutapti – vieniems odos problemų gali atsirasti anksčiau, kitiems vėliau. Reikia žiūrėti į odą, o ne į gimimo datą“, – patikina grožio specialistė.


D. Navickienės teigimu, amžius nėra svarbiausias veiksnys renkantis kosmetiką. „Svarbu atsižvelgti į odos tipą (normali, riebi, sausa, mišri – tai nustatyti padės specialistas), būklę (dehidratuota, gali būti uždegimas, spuogai, pigmentinės dėmės, raukšlės), taip pat į aplinką, kurioje gyvenate, ir gyvenimo būdą, – pagrindinius kriterijus vardija kosmetologė. – Galbūt daug dirbate, sportuojate, rūkote, dažnai einate dalyvaujate į vakarėliusose, mažai miegate? Visi šie veiksniai turi įtakos odos poreikiams, vertėtų sutelkti dėmesį į drėkinimą ar kovą su amžiumi susijusiais pokyčiais.“

REKLAMA


Ar pakanka vien tik kremo?


Negi tikrai vienas veido kremas gali viską: odą sustangrinti, išlyginti, pašvelninti, suteikti jai skaistumo, padailinti kontūrus ir t. t.? – girdėjau klausiant kosmetikos parduotuvėje. Konsultantė tikino, kad būtina naudoti ir prausiklį, toniką, serumą, kaukę ar šveitiklį, ir geriau, kad visos priemonės būtų to paties gamintojo ir tos pačios linijos. Ar tai – tiesa? „Ilgiausiai ant mūsų veido būna kremas, paprastai visą dieną, tad jį pasirinkti tinkamą labai svarbu, – teigia kosmetologė D. Navickienė. – Į mane neretai kreipiasi moterys, kurios guodžiasi kremams išleidžiančios krūvą pinigų, kas mėnesį perkančios vis naują, bet nė vienas netinka. Bet jeigu jos pasikonsultuotų su specialistu, gautų mėginėlių, juos išbandytų ir tik tada įsigytų kremą, išlaidų būtų kur kas mažiau.“

Ar pakanka vienos, „išmaniosios“, kosmetikos priemonės, profesionalių grožio specialistų nuomonės skiriasi. D. Navickienės nuomone, gražios, spindinčios, puikios odos būklės pagrindas – kasdienė jos priežiūra: „Labai svarbu grįžus namo nusivalyti makiažą. Tam tinka micelinis vanduo ar gelis, pienelis, hidrofilinis aliejus – makiažo valiklių pasirinkimas gausus. Tada būtina nuprausti veidą prausikliu, sudrėkinti toniku, atkuriančiu normalų (5,5 pH) odos balansą, ir galiausiai pasitepti kremu.“


Beje, grožio specialistė pabrėžia, kad turėtume nepamiršti išvalyti odą, nes nešvari, užteršta, užsikimšusiomis poromis prasčiau sugeria kremą, nepasisavina visų jo veikliųjų medžiagų. „Giliajam odos valymui namų sąlygomis galima rinktis enziminį ar gomažinį šveitiklius, šveičiamąją kaukę. Kaip taisyklingai juos naudoti, gali patarti specialistas. Dažnai merginos šveitikliais trina veidus tokia jėga, kad pažeidžia odą, atsiranda mikroitrūkų, kuperozė ar dermatitas. Jeigu oda išberta spuogais, šveisti šiurkščiais abrazyviniais šveitikliais jokiu būdu negalima, nes infekcija gali išplisti po visą veidą“, – įspėja pašnekovė. Ji pataria namuose naudoti šveičiamuosius kremus, kurie užtepami ant odos ir po kurio laiko nuplaunami vandeniu.



Grožio specialistai pastebi, kad viena iš dažnų odos priežiūros klaidų – daugybė skirtingų gamintojų kosmetikos priemonių. Pasak D. Navickienės, visos priemonės turi derėti: „Gamintojas nebūtinai privalo būti vienas, bet priemonių veikliosios medžiagos turi derėti, nesidubliuoti. Aš rekomenduoju rinktis ne daugiau kaip 3 gamintojų produktus, kad būtų išgautas geriausias rezultatas ir išvengta nepageidaujamų reakcijų.“


Svarbu išstudijuoti sudėtį


Sudedamųjų dalių sąrašas ant pakuotės kartais būna ilgas ir jo nagrinėti nesinori, bet kosmetologė tikina, kad būtina. Juo labiau, jei jūsų oda yra itin jautri, imunitetas silpnas, sergate astma, sezonine alergija ar uždegiminėmis odos ligomis, ypač egzema. „Bet kuris ingredientas išvardytais atvejais gali būti per agresyvus! – pabrėžia specialistė. – Dažniausiai odą įjautrina ir sukelia alergiją kvapiosios medžiagos – kai kurie tam tikro lygio kosmetikos aromatai yra pramoninių chemikalų produktai.


Neigiamą reakciją gali išprovokuoti konservantai (formaldehidas, parabenai ir DMDM hidantoinas), kurių dedama, kad kosmetika ilgiau išsilaikytų, dažai, mineraliniai aliejai (jie neleidžia odai kvėpuoti, kemša poras), alkoholis (sausina odą). Be to, kartais produktuose, pažymėtuose „bekvapiai“, yra specialių komponentų, kurie sukuria šį efektą. Nors gamintojai pagal Europos Sąjungos kosmetikos gaminių standartą stipriai kontroliuojami ir labai kenksmingų medžiagų atsisakyta, vertėtų būti atidiems, juolab jei jūsų oda jautresnė.“


Kosmetologė D. Navickienė pasakoja, kad 80 proc. klientų kreipiasi dėl įvairių odos bėdų, tik maža dalis gali pasigirti visiškai sveika oda. „Šis didžiausias mūsų organas nuolat yra žalojamas aplinkos – jį veikia oro kaita, kondicionieriai, šildymo sezonas, vartojami vaistai, gyvenimo būdas ir t. t. Ne visi geba tinkamai nustatyti savo odos tipą ir būdą, įvertinti kosmetikos veikliųjų medžiagų poveikį, todėl visada verta pasikonsultuoti su kosmetologu, – kalba pašnekovė. – Žmonės yra įpratę odą vertinti tik pagal riebalinių liaukų veiklą ir išskirti į riebią, sausą ir normalią. Iš tikrųjų yra kur kas daugiau niuansų: odos drėgmė, jautrumas, kraujagyslių būklė, senėjimo tipas, kt.“ Kad pasiektų maksimalų procedūrų efektyvumą, kosmetologė savo klientams rekomenduoja profesionalias arba vaistinėse parduodamas priemones.

REKLAMA


Ar ekologiška kosmetika geresnė?


Kai kurios moterys mano, kad reikia naudoti ekologišką, specialiais ženklais pažymėtą kosmetiką, nes ji natūrali, ir nebus jokių problemų. Kosmetologė sako, kad nėra visiškai natūralios kosmetikos. „Galima pagaminti natūralų veido kremą, toniką ar kaukę, tačiau net ir šaldytuve jie išsilaikys vos kelias dienas. Kiek natūralių medžiagų gaminyje, galima spręsti perskaičius jo sudėtį. Kuo toliau sąraše komponentas, tuo mažesnė jo dalis gaminyje.


Tačiau natūrali kosmetika negali būti hipoalergiška, nes joje yra vaistažolių ingredientų, kurie daugiau ar mažiau gali būti potencialūs alergenai. Net gana saugiais laikomi levandų, ramunėlių, žaliosios arbatos, alavijų ekstraktai irgi yra sukėlę alerginių reakcijų. Ypač atsargiai reikėtų naudoti kosmetiką su citrusinių vaisių eteriniais aliejais, cinamonu, kamparu, eukaliptais. Remiantis statistika, alergija natūralioms medžiagoms yra dažnesnė nei cheminėms, – teigia kosmetologė D. Navickienė.


– Tačiau tinkamai parinkta vaistažolių kosmetika gali sumažinti nervinį jaudrumą, pagerinti odos būklę ir apsaugines funkcijas ir nuraminti net alergišką odą. Dabar amatininkai turi daug saugių komponentų, kuriuos patvirtino Valstybinė aplinkos kontrolės komisija. Kad kosmetika būtų laikoma natūralia, joje turi būti ne mažiau kaip 95 proc. natūralios kilmės ingredientų, taigi, išlieka faktas, jog tai ne visai natūralu.“


Kiek lemia kaina?


Vienos moterys sako, kad pigus kremas, įsigytas prekybos centre, „nieko nedaro“, o štai nusipirkus brangų poveikis kone iškart būna akivaizdus. Kitos tikina, esą ir pigus kremas nėra blogas, jeigu tinka. Kiek kosmetikos kokybę lemia kaina? „Kosmetikos gaminio kainą sudaro daugybė dalykų: produkto formavimas, naujų veikliųjų formulių ir ingredientų paieška, jų pirkimas, klinikiniai tyrimai, pakavimas, masinė gamyba, reikiamų sertifikatų gavimas, reklama. Atitinkamai aukščiausios kokybės prekės ženklo kaina yra didesnė“, – paaiškina specialistė.

REKLAMA


Pasak D. Navickienės, brangus ne visada reiškia geras, brangiame kreme taip pat gali būti jums kenksmingų, alergiją sukeliančių medžiagų. Todėl būtina kruopščiai vertinti sudėtį! „Pigaus kosmetikos produkto (nors tai labai santykinis terminas) irgi negalime automatiškai laikyti blogu. Gamintojas stengiasi, kad oda būtų apsaugota nuo galimų nenumatytų reakcijų, bet ir nereikia tikėtis kažko daugiau. Masinė kosmetika negali padėti išspręsti kai kurių odos problemų. Jeigu jų yra, rinktis aktyvios sudėties kremą su aktyvia sudėtimi vertėtų tik pasitarus su odos priežiūros specialistu.“ Nerekomenduojama pirkti kosmetikos iš neaiškių gamintojų ar turguje, kur nesilaikoma nepaisoma taisyklių ir galiojimo laiko.


Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 47 (2024)

    Savaitė - Nr.: 47 (2024)



Daugiau >>