Kaukių dėvėjimo taisyklės ir klaidos

Pastaruoju metu Lietuvoje fiksuojama vis daugiau užsikrėtimo COVID-19 atvejų, todėl kaukių dėvėjimo klausimas tampa dar aktualesnis. Kokios kaukės efektyviausiai saugo nuo galimo užkrato, kaip jas tinkamai dėvėti ir ką su jomis daryti panaudojus?
Pavojingam virusui toliau plintant specialistai primygtinai rekomenduoja dėvėti apsaugines kaukes. Šiandien jomis dengti nosį ir burną privaloma viešajame transporte bei uždarose prekybos ir paslaugų teikimo vietose, išskyrus atvejus, kai paslaugą teikti klientui su kauke nebūtų įmanoma. Kaukes privalu dėvėti viešojo maitinimo įstaigose ir renginiuose, neatsižvelgiant į tai, ar jie vyksta uždaroje, ar atviroje erdvėje. Kaip jau žinoma, COVID-19, kaip ir visi kiti koronavirusai, gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui per orą kvėpavimo takų sekretų lašeliais, kuriuos žmonės išskiria į aplinką čiaudėdami, kosėdami ar iškvėpdami. Kaukės padeda juos sulaikyti.
REKLAMA
Ar veiksmingos medžiaginės kaukės?
Vieni nuo COVID-19 saugojasi vienkartinėmis medicininėmis kaukėmis, kiti ieško didesnės apsaugos respiratorių, o kai kurie žmonės siūdinasi arba perka medžiagines kaukes.
Medžiaginės kaukės yra patogios, nes jas galima išskalbti, pasirinkti norimą dizainą. Sveikatos apsaugos ministerijos, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro bei Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai siuvantiems kaukes patiems arba perkantiems medžiagines kaukes pataria atkreipti dėmesį į audinio tankį. Kuo jis didesnis, tuo apsauginės savybės bus geresnės. Geriausiai rinktis neaustines medžiagas. Vidinis sluoksnis, kuris liečiasi su veidu, turėtų būti pagamintas iš hidrofilinės medžiagos, pavyzdžiui, medvilnės, kuri absorbuotų iš kvėpavimo takų į išorę patenkančius lašelius.
„Namuose siuvamos kaukės nėra sertifikuotos, bet jos veikia kaip fizinis barjeras, mažinantis užkrato plitimą lašeliniu būdu. Vis dėlto geriausia, kad medžiaginės kaukės būtų pagamintos pramoniniu būdu, prižiūrint technologams. Specialistai parenka tinkamas medžiagas, pavyzdžiui, liną, kuris turi antiseptinių savybių, nedirgina odos, sukuria gerą mikroklimatą, nesukelia alergijos, yra atsparus įvairiam apdorojimui. Medžiaginės kaukės gali būti ir iš vieno, ir iš kelių sluoksnių, nelygu pasirinktas audinys. Kaukių vidinėje pusėje paprastai būna įsiūtas specialus kilpinis audinys, gerai sugeriantis drėgmę.
REKLAMA
O, pavyzdžiui, marlinės kaukės būna pagamintos iš daugiau sluoksnių (mažiausiai keturių). Kuo daugiau sluoksnių, tuo efektyviau sulaikomos mikrodalelės. Gerai vertinamos kaukės, pasiūtos ir iš vadinamojo modalo, dirbtinio šilko. Tai švelnus audinys, kuris nesitampo ir gerai išlaiko formą. Modalas 50 proc. geriau sugeria drėgmę nei medvilnė, be to, neblunka skalbiant“, – pasakoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Epidemiologinės priežiūros skyriaus dezinfektologas Jonas Antanavičius. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kaukė nebūtų pagaminta iš elastingos medžiagos, nes toks audinys išsiplečia, atsiranda tarpelių ir sumažėja filtravimo efektyvumas. Netinkami ir tie audiniai, kurie nepadeda sukurti barjero, – pernelyg ploni, netankūs, skylėti.
Medžiagines kaukes po kiekvieno dėvėjimo būtina išskalbti karštu (ne mažiau nei 60 ⁰C temperatūros) vandeniu su muilu ir dar ne visai išdžiūvusias išlyginti.
Medicininė kaukė ar respiratorius?
Daugelis renkasi vienkartines medicinines kaukes. „Medicininės kaukės kitokios, jos pasižymi tam tikru bakterinės filtracijos efektyvumu. Jų gebėjimas filtruoti tikrinamas pagal gamintojo šalyje galiojančius standartus, naudojant aerozolius, bakterijas“, – sako pašnekovas. Specialistas atkreipia dėmesį, kad svarbu pasižiūrėti, ar kaukės pakuotė pažymėta CE ženklu. Šis ženklas reiškia, kad tai yra medicininis gaminys ir jis atitinka privalomuosius Europos standartus, susijusius su jo efektyvumu ir saugumu.
Daugiausia vilčių apsisaugoti nuo viruso teikianti kaukė – respiratorius. Respiratorius yra patogus, nes turi filtrą, gali apsaugoti patikimai, bet, kaip teigia sveikatos specialistai, jis visiškai neapsaugo aplinkinių. Užsidėjus respiratorių, kvėpuoti būna lengviau, nes dalis oro grįžta per vožtuvą, bet kartu gali grįžti ir užkratas. Respiratorių būna įvairių, jie skiriasi dalelių pralaidumu. Patys kokybiškiausi žymimi raidėmis ir skaičiais FFP3 arba FFP5. Šie respiratoriai užtikrina net 99 procentus siekiančią apsaugą.
Svarbiausia – tinkamai dėvėti
Pirmiausia, nesvarbu, kokios rūšies kaukė, svarbiausia, kad ji būtų individualiai pritaikyta pagal dydį, nes per didelė ar per maža kaukė gali neatlikti apsauginės funkcijos. Prieš užsidedant kaukę, jei yra galimybė, rekomenduojama kruopščiai nusiplauti rankas su muilu ar įtrinti jas antiseptiku. Kaukė turi būti patogiai ir tvirtai užfiksuojama, kad nenusmuktų nuo veido. Jeigu kaukė yra su raišteliais, ji turi būti rišama ties galvos viduriu ir kaklu, jei su kilpelėmis – tvirtinama už ausų.
Užsidėjus kaukę ant veido reikia prispausti jos kraštus ties nosimi ir skruostais, kad ji tvirtai priglustų ir neliktų plyšių. Kaukė turi būti uždėta ant veido taip, kad apimtų nosies, burnos ir smakro sritis, įkvepiant ir iškvepiant derėtų įsitikinti, kad oras nepraeina per kaukės plyšius. Dėvint kaukę nereikėtų jos liesti rankomis. Jokiu būdu negalima kauke dalytis su kitais asmenimis.
„Važiuojant visuomeniniu transportu dažnai tenka matyti, kad žmonės kaukes dėvi netinkamai: jos neuždengia nosies, nusmaukiamos ant smakro. Kurį laiką dėvėtos ir nusiimtos medicininės kaukės antrą kartą naudoti negalima. Ji yra vienkartinė, sudrėksta, be to, juk kvėpuodami išskiriame begalę mikroorganizmų, o burnoje yra milijonai bakterijų. Jos lieka ant kaukės, todėl jos naudoti pakartotinai negalima, nes bent kartą dėvėta kaukė jau būna užteršta. Todėl nusiėmus reikėtų ją įdėti į polietileninį maišelį ir išmesti į uždarą atliekų konteinerį“, – pataria Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistas. Dar geriau, jei yra galimybė, panaudotas kaukes sudeginti židinyje ar krosnyje.
REKLAMA
KAS IR KADA KAUKIŲ DĖVĖTI NEPRIVALO?
Kai kuriems žmonėms, turintiems negalią, kaukių dėvėjimas nėra privalomas, jei jie dėl savo sveikatos būklės negali jų dėvėti arba jų dėvėjimas galėtų pakenkti negalią turinčiojo sveikatai.
• Kaukės gali nedėvėti asmenys, turintys tam tikrų psichikos sveikatos, kvėpavimo, autizmo spektro sutrikimų ir panašių negalavimų.
• Tie, kurių turima negalia leidžia, gali rinktis alternatyvias veido apsaugos priemones. Pavyzdžiui, turintieji klausos negalią ar kvėpavimo sutrikimų gali užsidėti veido skydelius.
• Apsauginių kaukių neprivalo dėvėti gimdyvės.
• Išimčių dėl kaukių dėvėjimo taip pat taikoma paslaugoms, kurių neįmanoma suteikti dėvint kaukę, pavyzdžiui, barzdos skutimo paslaugai, kosmetologinių ir grožio procedūrų metu.
• Sportuojantiems sporto klubuose ir lankantis laisvalaikio ir pramogų parkuose, kai paslaugos teikimas dėvint kaukę neįmanomas, pavyzdžiui, baseinuose dėvėti kaukės neprivaloma.
Partnerio turinys.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Namie Ir Sode 07 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-