Vasaros pavojai jūsų elektronikai: būkite atidūs

Vasaros pavojai jūsų elektronikai: būkite atidūs


Kad ir kokia būtų vasara, norisi išnaudoti gamtos teikiamus malonumus. Tačiau net ir mėgaudamiesi saulėtų savaitgalių pramogomis turbūt neapsieisime be mobiliojo telefono, o kai kurie – ir be fotoaparato. Dar kiti, bandydami derinti vasaros kelionių ir nuotolinio darbo privalumus, nesiskirs ir su nešiojamuoju kompiuteriu. Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė primena pagrindinius pavojus elektronikos prietaisams vasarą bei pataria, kaip galėtume išvengti liūdnų pasekmių.


„Elektronikos prietaisai, o ypač jų mikroschemos bei baterijos, yra jautrios įvairiems aplinkos poveikiams, o vasarą tokių poveikių tikrai padaugėja. Daugiau keliaujame, esame linkę labiau atsipalaiduoti, kartais tenka nuo įvairių galimų pavojų saugoti save ar vaikus, įveikti gamtos sudarytas kliūtis, todėl rūpestis elektronikos prietaisais dažnai tampa ne pats svarbiausias. Tačiau netikėtai sugedus telefonui gali ne tik sugesti nuotaika ar aukštyn kojom apsiversti planai, bet tai suteiks papildomo nesaugumo, pavyzdžiui, negalėsime sutartu laiku susisiekti ir susitikti su artimaisiais ar kitais svarbiais asmenimis“, – atkreipia dėmesį EPA projektų vadovė.

REKLAMA


L. Jurevičienė vardija ir pagrindinius rizikos veiksnius dažniausiai naudojamiems elektronikos prietaisams vasarą. Telefonui, kompiuteriui ar fotoaparatui gali pakenkti tiesioginiai saulės spinduliai, šiuos prietaisus nesaugu ilgą laiką palikti prikaitusiame automobilyje, jų veiklą gali sutrikdyti smėlio smiltys. Ne mažesnių bėdų gali sukelti vanduo, intensyvus telefono naudojimas ar su paliktais be priežiūros prietaisais užsimanę pažaisti vaikai.

Saulė.
Dauguma mobiliųjų telefonų patikimai veikia tik esant ne aukštesnei nei 35 °C aplinkos temperatūrai. Net jei oro temperatūra yra žemesnė, saulėkaitoje paliktas prietaisas gali stipriai įkaisti. Todėl yra svarbu pasirūpinti, kad jūsų išmanusis ar kitas prietaisas vasarą liktų šešėlyje.
Jei įkaitusiame telefone pasirodė perspėjantis signalas arba jis išsijungė, palikite jį pavėsyje ir leiskite jam natūraliai atvėsti. Verčiau išmeskite mintį apie tai, kad įkaitusį prietaisą galėtumėte greitai atvėsinti šaldytuve – elektronikai kenkia staigūs temperatūrų pokyčiai, be to, šaldytuve paliktas prietaisas gali nukentėti nuo drėgmės.

REKLAMA


Automobilis. Keliautojai neretai palieka savo fotoaparatus, kompiuterius ir kitus prietaisus automobilyje. Tačiau net ir tada, kai jie nėra atvirai padėti atokaitoje, juos gali paveikti karštis automobilio salone. Vasarą temperatūra automobilyje gali pakilti net virš 60 laipsnių. Tokia temperatūra gali neigiamai paveikti elektronikos įrangą, o ypač baterijas – šios gali netgi sprogti. Todėl įvertinkite, kiek laiko paliekate šiuos prietaisus automobilyje, o jei galite – pasiimkite juos su savimi.


Smėlis. Nuo smėlio gali nukentėti ne tik jūsų prietaisų paviršiai ar optika, bet ir mygtukai, garsiakalbiai, mikrofonai, krovimo lizdai. Pakanka, kad vos kartą telefonas ar fotoaparatas įkristų į smėlį ar paplūdimyje pūstelėtų stipresnis vėjelis. Todėl patartina paplūdimyje elektroninius prietaisus laikyti specialiuose dėkluose, telefonui parūpinti patvarų apsauginį ekrano stikliuką. Tegul jūsų nesugundo reklaminis vaizdelis su smėlyje besivoliojančiu ir sykiu po kompiuterio ekraną akis ganančiu paplūdimio lankytoju!


Vanduo. Jis jūsų telefoną gali užklupti netikėtai, ir nesvarbu, kad tai yra pats moderniausias bei drėgmei atspariausias prietaisas. Jeigu nepasirūpinote apsaugoti telefoną apsauginiu užsegamu plastiko maišeliu ir jeigu jis atsidurs upės dugne ar bus užlietas sūrios jūros bangos, neilgai trukus galite pajusti neigiamas drėgmės pasekmes. Tačiau gali pagelbėti net ir labai paprastos priemonės. Žinovai pataria sušlapusį telefoną išjungti ir parą palaikyti ant skystį sugeriančios šluostės ar netgi tarp sausų ryžių. Iš stipriai sušlapusio telefono patartina išimti baterijas.



Intensyvus naudojimas. Ilgi pokalbiai, filmų peržiūra ir paraleliai naudojamos kelios papildomos programos irgi padeda jūsų telefonui įkaisti. Todėl saulėtą vasaros dieną patartina mažiau jį apkrauti – trumpiau kalbėti, įjungti skrydžio režimą. Padeda ir specialios programėlės, padedančios lengvai išjungti labiausiai įrenginį apkraunančias ir jo įkaitimą spartinančias kitas programėles.


Vaikai. Jeigu vasarojate kartu su mažais vaikais, turėkite omenyje, kad jų linksmybės ir žaidimai gali tapti papildomu rizikos veiksniu jūsų elektronikos prietaisams. Tyčia ar netyčia – apibers smėliu, aplies vandeniu, paliks saulėkaitoje ar dar blogiau. Ne tik vaikai gali būti pavojingi elektronikai, bet ir ji – jūsų mažyliams, įskaitant ir elektroninius žaislus: neleiskite, kad jų baterijos perkaistų.


EPA projektų vadovė taip pat atkreipia dėmesį, kad vasara neturėtų atleisti ir nuo atsakingo elektronikos atliekų rūšiavimo, nes kitu atveju šios atliekos gali tapti aplinkai ir žmogaus sveikatai pavojingais teršalais. Sugedusius, nebenaudojamus prietaisus, baterijas ar dujošvytes lemputes derėtų išmesti tik į jiems skirtus specialius konteinerius – juos galima rasti šalies prekybos centruose arba šalia jų, stambiagabaričių atliekų aikštelėse.


Stambiagabarites elektronikos atliekas EPA iš namų ūkių išveža nemokamai – tereikia užpildyti formą svetainėje www.epa.lt (nuoroda „Gyventojams“) arba tiesiog paskambinti telefonu“, – pastebi asociacijos atstovė.


Partnerių informacija.








  • Paskutiniai numeriai

  • Namie Ir Sode 07 (2025)

    Namie Ir Sode 07 (2025)