Populiarios, bet nepraktiškos: kokių statybų tendencijų vengti statant svajonių namus?

Populiarios, bet nepraktiškos: kokių statybų tendencijų vengti statant svajonių namus?


Nuosavas namas – daugelio žmonių gyvenimo tikslas. Tačiau kylančios statybų kainos ir nuolat besikeičianti rinka verčia susimąstyti, kiek šiandien kainuoja pastatyti svajonių būstą. Ekspertas atskleidžia, nepraktiškas statybų tendencijas ir atsako, ar įmanoma sutaupyti neprarandant kokybės.


„Neretai sulaukiu klausimo ar labiau apsimoka statyti namą pačiam, ar visgi pirkti jau įrengtą. Jei nusimanote apie statybas, norite kontroliuoti sprendimus ar įsirengti išskirtinius namus geriau namą statyti. Tačiau jeigu nenutuokiate apie statybas ir negalite sau leisti samdyti sprendimus priimančių ir darbus prižiūrinčių specialistų – geriau pirkti jau įrengtą namą”, – sako „VILNIUS TECH” Statybos fakulteto, Statybos valdymo ir nekilnojamojo turto katedros docentas dr. Darius Kalibatas.


Svarbiausia – kokybiškas darbas

Ekspertas sako, kad tikslią namo kainą įvardinti yra gana sunku, nes kiekvienas namas tai unikalus projektas, reikalaujantis skirtingų investicijų. Tačiau preliminariai vidutinio 100 kv.m. namo, be įmantraus išplanavimo ir sklypo, statybos šiandien gali kainuoti apie 150 tūkst. eurų. Tikslią sąmatą apskaičiuoti gali padėti su projektų dirbantys specialistai arba interaktyvios sąmatos skaičiuoklės.

REKLAMA


Naudojant nekokybiškas statybų medžiagas, namas gali neatlaikyti garantinio laikotarpio ir ateityje ši suma gali padvigubėti. Tačiau ne ką mažiau svarbus ir kokybiškas darbas bei patikimi specialistai.


„Kokybiškas darbas – bene svarbiausias namo statybų aspektas, visos medžiagos turi būti naudojamos tinkamai ir pagal gamintojų instrukcijas bei norminius reikalavimus. Nuosavo namo statybų darbus nuolat turi prižiūrėti statybos darbų techninės priežiūros specialistas. Dažniausiai jis atstovauja užsakovą ir prižiūri techninę statybų dalį”, – sako D. Kalibatas.


Specialistas pabrėžia, kad kokybiškas namas reikalauja ir kokybiškų medžiagų naudojimo: „Itin svarbu gerai įrengti pamatus ir laikantį konstruktyvą, nes juos ištaisyti jau pastačius namą ir praėjus kuriam laikui, kainuoja itin didelius pinigus. Sienas galima perdažyti visada, tačiau ištaisyti konstrukcijas ne tik brangu, bet ir itin sudėtinga”.

REKLAMA


Nepraktiškos statybų tendencijos

Pasak D. Kalibato, kitas svarbus aspektas – tvarus ir kokybiškas namo apšiltinimas. Visi šilumos sluoksniai turi sandariai susieiti ir nepraleisti šalčio, tai ne tik padeda sutaupyti mokant šildymo sąskaitas, bet ir užtikrina komfortą šaltuoju metų laiku.


„Pastebiu, kad pastaruoju metu itin populiarėja dideli namų langai, tačiau tai ne itin praktiškas sprendimas. Nors ir atrodo gražiau, didesni langai reiškia didesnį šilumos nuostolį, tad būkite pasiruošę už šį grožį sumokėti. Kita ne itin praktiška tendencija – stumdomi langai, kurie taip pat praleidžia šilumą. Reikėtų prisiminti, kad vis tik šaltų dienų savo klimate turime daugiau nei šiltų”, – sako docentas.


Ieškant efektyvių ir tuo pačiu tvarių sprendimų, vis daugiau dėmesio skiriama kompleksiniam požiūriui – kai šilumos izoliacija ir estetika dera viename. Statybinių medžiagų kūrėjai siūlo inovatyvias sistemas, kurios leidžia apšiltinti pastatą ir tuo pačiu pasirūpinti jo fasado išvaizda. Viena tokių, lietuvių įmonės „Koderus“ sukurta daugiafunkcė sistema, kuri jau spėjo įsitvirtinti Europoje.


„Su savo komanda ilgai studijavome su fasadų medžiagomis susijusias problemas, gilinomės, kas neigiamai veikia kokybę ir ilgaamžiškumą. Mūsų sukurta sistema, be klijų ar varžtų, sujungia aukštos klasės betono mišinį su polistirolo ar vatos sluoksniu ir užtikrina tvirtą sukibimą. Plokštės atsparios aplinkos poveikiui, temperatūrų svyravimams ir nereikalauja sudėtingos priežiūros net po daugelio metų eksploatacijos“, – pasakoja modernius fasadų sprendimus siūlančios įmonės įkūrėjas Edvardas Račevskis.



Šis sprendimas leidžia namo fasadą įrengti dvigubai greičiau – vienu metu atliekamos ir šiltinimo, ir apdailos funkcijos, tad tai gali padėti sutaupyti.


Namas neturi galiojimo laiko

„VILNIUS TECH” docentas išskiria tris esmines taisykles, kurios gali padėti statant svajonių namą.


„Nuolatos tikrinkite darbų kokybę, tai reikia daryti ne kartą ar du į savaitę, tačiau kiekvieną dieną. Tuo pačiu, prižiūrėkite, kad specialistai naudotų tinkamas ir ilgaamžes medžiagas. Jei nenusimanote ir neturite žinių, būtinai paskirkite tam atsakingą ir kompetentingą asmenį”, – sako jis.


Taip pat itin svarbu pasirinkti gerus rangovus, nes neteisingai įrengtos ir naudojamos, net ir kokybiškiausios medžiagos, nesuteiks ilgaamžio rezultato.


„Gerai įrengtas namas neturi galiojimo laiko, jis turėtų tarnauti visą vienos kartos gyvenimą. Apdaila gali nusidėvėti, tai priklauso nuo šeimos gyvenimo būdo, bet pati konstrukcija yra ilgaamžė. Tačiau tai pasiekiama tik tada, kai kiekvienas statybų etapas atliekamas atsakingai – nuo projekto parengimo iki paskutinio apdailos sluoksnio. Kiekviena detalė, nuo pasirinktų meistrų iki šiltinimo sprendimų, turi įtakos kokybei”, – teigia D. Kalibatas.


BNS inf.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 15 (2025)

    Savaitė - Nr.: 15 (2025)





Daugiau >>