Penktasis mokyklinuko rugsėjis: kaip pasiruošti naujo etapo pradžiai?
Besibaigiant vasaros atostogoms, daugelis tėvų ir mokyklinukų pradeda ruoštis artėjantiems naujiems mokslo metams. Ypač tai aktualu vaikams, kurie šiemet pereina į naują gyvenimo etapą – praėję pradinį mokymą žengia į penktą klasę. Šis didelis žingsnis vaiko gyvenime gali kelti nerimą ne tik vaikams, bet ir tėvams: jau vidurinės mokyklos moksleivius pasitiks nauji mokytojai, padaugės mokomų dalykų bei teks pažinti mokyklos koridorius einant į skirtingus kabinetus.
Psichologė psichoterapeutė Sonata Vizgaudienė šį etapą vaiko ir tėvų gyvenime įvardija kaip vieną sudėtingiausių bei dalijasi patarimais, kaip pasiruošus iš anksto rugsėjį bus visiems sutikti ramiau.
Finansinis nerimas – kaip jį suvaldyti?
Neretai viena priežasčių, kuri prieš rudenį kelia nerimą, susijusi su finansais ir padidėjusiomis išlaidomis – norint išleisti mokyklinuką pilnai pasiruošusį naujiems mokslo metams, skiriama išties reikšminga šeimos biudžeto dalis. Vieno prekybos tinklo atstovė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė įsitikinusi – pasiruošimas mokyklai neturėtų būti neigiama patirtis nei mažiesiems, nei jų tėvams.
REKLAMA
„Kad pasiruošimas mokyklai baigiantis vasaros atostogoms netaptų galvos skausmu, o atvirkščiai – suteiktų ramybės ir užtikrintumo jausmą, visada savo pirkėjams siūlome mokyklai pradėti ruoštis iš anksto. Taip galėsite toliau džiaugtis atostogomis, suvaldysite nerimą bei, žinoma, sutaupysite“, – sako I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Su nuolaidomis bazinį mokyklinių prekių krepšelį, kurį sudaro kuprinė, skirtingi sąsiuviniai ir aplankai, dailės priemonės bei kitos reikalingiausios kanceliarinės priemonės, galima susirinkti už kiek mažiau nei 21 eurą.
Nauji iššūkiai ir emociniai protrūkiai – normalu
Be būtiniausių priemonių užtikrinimo mokyklai, tėvams taip pat kyla nerimas ir dėl vaikų emocinės būklės artėjant ypač svarbiam žingsniui. Psichologė psichoterapeutė Sonata Vizgaudienė atkreipia dėmesį, kad nors penktoje klasėje vaikui atsiranda daugiau laisvės, tačiau tai gali sukelti ir pasimetimą, emocinius protrūkius bei dirglumą, todėl pasiruošti šiam etapui turi ne tik vaikai, bet ir jų tėvai. Pasak psichologės psichoterapeutės, žengiant į naują etapą tėvams teks pažvelgti į vaiką nauju žvilgsniu ir suprasti, kad jam reikės daugiau pagalbos.
REKLAMA
„Nors gali atrodyti, kad vaikas jau pasiruošęs ir yra savarankiškas, svarbu suprasti, kad jam reikės palaikymo. Vaikams sunku adaptuotis prie naujos aplinkos, kurioje atsiranda daugiau mokytojų, skirtingų dalykų ir didesnis atsakomybės jausmas. Pradžioje jie gali jaustis nesaugūs, nes nebesijaučia tokie svarbūs ir mylimi, kaip buvo pradinėse klasėse, kur juos pažinojo vienas mokytojas ir galėjo skirti daugiau dėmesio. Gali atsirasti dirglumas, piktumas ir tai yra normalios reakcijos į pasikeitusią situaciją. Tėvams svarbu būti kantriems, pastebėti vaiko emocinius pokyčius ir, jei reikia, laiku suteikti paramą ir supratimą“, – įžvelgia S. Vizgaudienė.
Patarimas tėvams – skirti dėmesį po pamokų
Psichologė psichoterapeutė pabrėžia, kad pirmus kelis mėnesius tėvai turėtų aktyviai domėtis, kaip vaikui sekasi mokykloje, tikrinti namų darbus, padėti susidėti reikalingas priemones, nuolat klausti apie dienos įvykius ir emocijas.
„Penktoje klasėje ypatingai svarbu padėti vaikui atrasti savo pomėgius ir interesus. Šis amžius yra puiki proga išbandyti įvairius būrelius ir veiklas, kurios gali padėti vaikui atrasti savo stipriąsias puses ir ugdyti pasitikėjimą savimi. Tai taip pat suteikia galimybę vaikui atsipalaiduoti nuo akademinio spaudimo ir praleisti laiką darant tai, kas jam tikrai patinka. Pomėgių ir būrelių lankymas ne tik padeda vaikui lavinti socialinius įgūdžius, bet ir suteikia galimybę pasiekti sėkmės už mokyklos ribų. Svarbu, kad vaikas turėtų galimybę išreikšti save per meną, sportą ar kitą mėgstamą veiklą. Tai gali padėti sumažinti stresą ir nerimą, susijusį su mokykliniais reikalavimais,“ – priduria S. Vizgaudienė.
Pranešimas spaudai.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 47 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-