Pinigų psichologija: ar paskola gali padėti išmokti valdyti finansus?
Nėra itin paprasta dalinti pajamas ir šeimos biudžetą į atskiras dalis, bet, kaip teigia ekspertai, būsto paskola dažniausiai ne tik neprislegia, bet ir išmoko drausmingiau tvarkyti finansus. Pasiryžus būsto paskolai, ankstesni impulsyvūs finansiniai sprendimai - nebūtini pirkiniai, ar kelionės tik dėl to, kad „važiavo ir draugai“ - atsiduria žemiau prioritetų sąraše. Dėl to niekas nenukenčia, o būstas – jau yra.
Tai susiję su žmogaus psichologija – kai išlaidos yra tiksliai žinomos ir jų išvengti neįmanoma, gyventojai pradeda atsakingiau tvarkyti asmeninį biudžetą.
„Nesvarbu, kokio amžiaus ar šeimyninės padėties žmogus būtų – būsto paskola yra didelis įsipareigojimas, todėl sprendimas įsigyti naujus namus turi būti apgalvotas. Planuojantys skolintis būsto pirkimui dažnai nerimauja, kaip pavyks suvaldyti šeimos biudžetą, kai dalį jo reikės skirti paskolos grąžinimui. Tačiau neretai klientams paskola tampa postūmiu ne tik geriau planuoti savo išlaidas, bet ir daugiau taupyti“, - sakė „Luminor“ banko Lietuvos pardavimų direktorė Giedrė Blazgienė.
REKLAMA
Žinau savo išlaidas, todėl jas valdau
Vidutinė būsto paskolos grąžinimo trukmė, „Luminor“ banko duomenimis, sudaro apie 26 metus. Taikant fiksuotas palūkanas ir anuitetinį paskolos grąžinimo metodą, paskolos gavėjas viso paskolos grąžinimo laikotarpiu moka vienodas įmokas, todėl iš anksto žino, kiek lėšų reikės atsidėti, kad galėtų tinkamai vykdyti įsipareigojimus.
„Psichologiškai lengviau valdyti išlaidas yra tuomet, kai jos tiksliai žinomos. Šiais metais atlikome Baltijos šalių gyventojų apklausą, kuri parodė, kad daugiau nei pusė respondentų pagrindiniu nuomojamo būsto minusu laiko būtent tai, kad nuomos mokestis gali bet kada padidėti. Todėl jei pastebite, kad valdyti išlaidų neišeina – pabandykite tiesiog pasidaryti mėnesio išlaidų sąrašą. Kai prieš akis matysite, kaip atrodo jūsų sąnaudos, bus lengviau priimti sprendimą ir kaip jas valdyti“, - patarė G. Blazgienė.
Postūmis taupyti
Pasak ekspertės, įsipareigojimai kai kuriuos gyventojus skatina atsakingiau žiūrėti ir į santaupas, nes būsto įsigijimas daugelio žmonių gyvenime ženklina naujo, ramesnio ir racionalesnio, etapo pradžią.
REKLAMA
„Ypač jauniems asmenims būsto paskola yra pirmas rimtas kontaktas su finansų pasauliu – pradinio įnašo kaupimas išmoko taupyti, o paskola įpareigoja ateitį planuoti atsakingiau. Todėl dažnai jaunimas, turintis būsto paskolą, aktyviau domisi ir investiciniais produktais“, - teigė G. Blazgienė.
Pramogoms išleidžiame mažiau
Įsigiję naują būstą gyventojai juose praleidžia ir daugiau laiko.
„Apie trečdalis Baltijos šalių gyventojų, dalyvavusių banko apklausoje, nurodė, kad nuosavą būstą pirko todėl, kad nebenorėjo gyventi su tėvais ar toliau nuomotis būsto. Namai jiems asocijuojasi su laisve gyventi taip, kaip jie nori, todėl natūralu, kad bent pirmaisiais metais juose praleidžiama ir žymiai daugiau laiko“, - sakė G. Blazgienė.
Mėgavimasis naujais namais reiškia mažesnes išlaidas pramogoms ar restoranams. Naujo būsto savininkai linkę pramogas organizuoti namie, nes nori juos parodyti draugams ir artimiesiems, todėl tai savaime padeda sutaupyti ir šiek tiek pinigų.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-