Talibanas paskelbė karo pabaigą: NATO kaltę žeria Afganistano vadovybei, JAV prašo žmogiškumo
Praėjus dviem dienoms po savo įžygiavimo į Afganistano sostinę Kabulą, radikalus islamo Talibanas paskelbė karo pabaigą ir visuotinę amnestiją.
„Karas baigėsi“, ir „visiems“ suteikiama malonė, antradienį spaudos konferencijoje Kabule sakė Talibano atstovas Zabihullahas Mujahidas. Talibanas nenori keršto, pridūrė jis. Darbą Afganistane esą gali tęsti ir tarptautinės organizacijos.
Z. Mujahidas taip pat paskelbė, kad moterys ir toliau galės dirbti, jei jų darbas neprieštarauja „islamo principams“.
Kitas Talibano atstovas interviu britų stočiai „Sky News“ sakė, kad moterys Afganistane ateityje neprivalės viešoje vietoje dėvėti burkų.
Talibanui perėmus valdžią, daugelis afganų ėmė būgštauti, kad islamistai gali įvesti panašias taisykles, kokios galiojo 1996-2001 metais. Tada Talibanas itin griežtai interpretavo šariatą – šventą islamo įstatymą. Moterims buvo draudžiama dirbti, buvo uždarytos mergaičių mokyklos. Bausmės už nusižengimus neretai buvo žiaurios. Vagys netekdavo rankos. Neištikimybe apkaltintos moterys buvo užmėtomos akmenimis.
REKLAMA
Tai buvo pirmoji Talibano spaudos konferencija po valdžios perėmimo. Judėjimo atstovas, be kita ko, patikino, kad tokios organizacijos, kaip „Al Qaeda“, kurios „kelia grėsmę kitų šalių saugumui“, negalės naudotis Afganistano žeme. Atstovas taip pat pabrėžė, kad Talibanas netoleruos nei narkotikų gamybos, nei prekybos. Esą bus imtasi atitinkamų priemonių. „Tačiau tam mums reikia tarptautinės paramos ir finansavimo“, - pridūrė jis.
NATO vadovas: dėl karinio žlugimo kaltė tenka Afganistano vadovybei
NATO generalinis sekretorius Jensas Stoltenbergas dėl greito afganų ginkluotųjų pajėgų žlugimo ir Talibano įvykdyto valdžios perėmimo apkaltino ligšiolinę šalies vadovybę, praneša agentūra AP.
Politinė vadovybė nesugebėjo pasipriešinti Talibanui, sakė ji antradienį. Ir tai „sukėlė tragediją, kurią mes šiandien išgyvename“. Kartu J. Stoltenbergas pripažino, kad karinis aljansas turi pamatyti ir savo klaidas apmokant Afganistano saugumo pajėgas.
Priimant sprendimą dėl karių išvedimo esą buvo aišku, kad Talibanas gali perimti valdžią. Tačiau tai, kad Kabulas krito taip greitai, buvo staigmena, kalbėjo NATO vadovas. Aljansas, anot jo, „turi išmokti pamokas“.
Nuo 2003 metų NATO buvo atsakinga už tarptautinę saugumo misiją Afganistane, tačiau 2014-aisiais kovinių operacijų atsisakė ir sutelkė dėmesį į afganų pajėgų apmokymą.
JAV tikisi, kad Talibanas laikysis naujų pažadų dėl žmogaus teisių
Jungtinės Valstijos antradienį paragino Talibaną laikytis po valdžios užgrobimo duotų pažadų gerbti Afganistano piliečių, įskaitant moteris, teises.
„Jei Talibanas teigia, kad gerbs savo piliečių teises, mes sieksime, kad jie laikytųsi šio pareiškimo“, – reporteriams sakė JAV Valstybės departamento atstovas Nedas Price'as.
Talibanas antradienį per savo pirmąją spaudos konferenciją po įžengimo į Kabulą pareiškė, kad yra įsipareigojęs pagal islamo principus ginti žmogaus teises.
Paklaustas apie šį pažadą, N. Price'as teigė: „Manau, kad svarbu bus tai, kaip tai atrodys, jei ar kai bus pradėtas to įgyvendinimas.“
„Mes niekuomet besąlygiškai netikėjome jų žodžiu“, – teigė atstovas, omenyje turėdamas talibus.
Talibanas per savo valdymą 1996–2001 m. griežtomis taisyklėmis apribojo moterų ir mergaičių gyvenimą, įskaitant moterų švietimo draudimą.
Baltieji rūmai: Talibanui atiteko „nemažas“ JAV karinės įrangos kiekis
Baltieji rūmai antradienį pripažino, kad Talibanas po įsigalėjimo Afganistane įgijo nemažą JAV karinės įrangos kiekį.
Nuotraukose ir vaizdo įrašuose matyti talibai su šaunamaisiais ginklais ir transporto priemonėmis, kurias JAV kariai naudojo patys ar tiekė Afganistano nacionalinėms saugumo pajėgoms, taip pat pažangiais „UH-60 Black Hawk“ sraigtasparniais ir kita įranga Kandaharo oro uoste.
„Žinoma, neturime visos informacijos apie tai, kur atsidūrė kiekviena gynybos priemonė. Tačiau tikrai nemažas jų kiekis pakliuvo į Talibano rankas“, – teigė Baltųjų rūmų patarėjas nacionalinio saugumo klausimais Jake'as Sullivanas.
REKLAMA
„Žinoma, nesitikime, kad jie bus pasirengę visa tai mums noriai perduoti“, – teigė J. Sullivanas, omenyje turėdamas talibus.
Anot patarėjo, tai, kad priešui atiteko milijonų dolerių vertės karinės atsargos, iliustruoja „sunkius sprendimus, su kuriais tenka susidurti prezidentui... 20 metų trukmės karo pabaigos kontekste“.
J. Sullivanas pažymėjo, kad „Black Hawk“ sraigtasparniai buvo tiekiami Afganistano vyriausybės pajėgoms, siekiant padėti joms kovoti su talibų sukilimu.
Tačiau vyriausybės pajėgos greitai pasidavė islamistų sukilėliams ir atsisakė daugybės ginklų ir sraigtasparnių kontrolės.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-