JAV senatoriams išteisinus D. Trumpą, baigėsi apkaltos procesas
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį buvo išteisintas Senate – taip pasibaigė istorinis apkaltos procesas, atskleidęs politinės bendruomenės pasidalijimą ir Kongreso narių ištikimybę savo grupei.
D. Trumpas pasinaudojo respublikonų parama ir sužlugdė demokratų siekį prezidentą pašalinti iš posto dėl spaudimo Ukrainai, siekiant naudos 2020 m. JAV prezidento rinkimuose.
Senatoriams išteisinus, D. Trumpas nedelsdamas paskelbė „pergalę“, o Baltieji rūmai teigė, kad tai visiška „reabilitacija“. Demokratai atmetė sprendimą, jį pavadinę „beverčiu“ nesąžiningo teismo rezultatu.
Tačiau balsavimas Senate parodė, kaip tvirtai buvusį nekilnojamojo turto magnatą remia respublikonai, – likus tik devyniems mėnesiams iki rinkimų, kurių metu D. Trumpas sieks antros prezidento kadencijos.
Nors kai kurie respublikonai pripažino, kad D. Trumpo elgesys buvo netinkamas, balsavimo metu visi jam liko ištikimi. Prezidentui demokratai pareiškė du kaltinimus: dėl piktnaudžiavimo valdžia ir Kongreso darbo trukdymo. Už pirmojo kaltinimo panaikinimą balsavo 52 senatoriai, prieš pasisakė 48. Antrojo kaltinimo panaikinimui pritarė 53 dalyvavusieji, jiems oponavo 47. Kad D. Trumpui būtų paskelbtas nuosprendis, palankiai jam mestus kaltinimus turėjo įvertinti dviejų trečdalių dauguma.
REKLAMA
„Du trečdaliai posėdyje dalyvavusių senatorių prezidento nepripažino kaltu ir neparėmė pateiktų kaltinimų, todėl Donaldą Johną Trumpą nuspręsta išteisinti“, – teigė teismo procesui pirmininkavęs Aukščiausiojo teismo vyriausiasis teisėjas Johnas Robertsas.
Vienas respublikonų atstovas senatorius Mitt Romney, ilgametis D. Trumpo priešas, surizikavo per balsavimą dėl pirmojo kaltinimo stoti į demokratų pusę. M. Romney teigė, kad prezidentas yra „kaltas dėl pasibaisėtino piktnaudžiavimo visuomenės pasitikėjimu“. Tačiau jis pritarė antrojo kaltinimo panaikinimui.
JAV istorijoje apkalta buvo surengta dar dviem valstybės prezidentams: Andrew Johnsonui 1868 m. ir Billui Clintonui 1998 m. Nors nuo pat apkaltos proceso pradžios prognozuota, kad respublikonų kontroliuojamame Senate demokratų kaltinimams nebus pritarta, D. Trumpo apkaltos dėmė vis dėlto išliks žmonių atmintyje – kaip ir kitų dviejų apkaltintų prezidentų atveju.
REKLAMA
N. Pelosi apkaltino senatorius respublikonus Amerikos konstitucijos išdavimu
JAV Kongreso Atstovų Rūmų pirmininkė demokratė Nancy Pelosi apkaltino senatorius respublikonus Amerikos konstitucijos išdavimu, o prezidentą Donaldą Trumpą pavadino grėsme šalies demokratijai.
Atitinkamas pareiškimas trečiadienį buvo paskelbtas N. Pelosi tinklalapyje po to, kai per apkaltos procedūrą JAV parlamento aukštieji rūmai išteisino Baltųjų rūmų šeimininką pagal abu kaltinimo straipsnius.
„Deja, respublikonų kontroliuojamam senatui išdavus JAV konstituciją, prezidentas tebėra grėsmė Amerikos demokratijai. Jis tvirtina esąs aukščiau už įstatymą ir galįs iškraipyti rinkimų rezultatus, jeigu to nori. Tėvai įkūrėjai numatė konstitucijoje apsisaugojimo nuo nesąžiningo prezidento garantijas. Jie nenumanė, kad tuo pat metu (su tokiu prezidentu) Senate (taip pat) bus nesąžiningas lyderis, kuris bailiai atsisakys savo priedermės laikytis konstitucijos“, - pareiškė Atstovų Rūmų pirmininkė.
„Šiandien prezidentas ir senatoriai respublikonai padarė norma neteisėtumą ir atmetė mūsų konstitucijoje numatytą stabdžių ir atsvarų sistemą“, - pridūrė N. Pelosi. Ji taip pat kritikavo apkaltos teismo procesą Senate.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 06 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-