Nei vištų, nei kiaušinių: kaip JAV dorojasi su kiaušinių krize

Nei vištų, nei kiaušinių: kaip JAV dorojasi su kiaušinių krize


Dėl beprecedenčio kiaušinių kainų augimo amerikiečių Velykų stalas šiemet buvo skurdesnis nei įprastai – per metus kiaušinių kaina išaugo daugiau nei 60 proc.


„Klimato reporteriai“


Tokia situacija netgi privertė amerikiečius vietoje tikrų kiaušinių Velykų šventei rinktis dirbtinius ir paskatino JAV maisto saugos tarnybų nepatikrintų kiaušinių kontrabandą iš Meksikos, retesniais atvejais – net iš Kanados.


JAV kiaušinių kainų bumas, visų pirma, siejamas su paukščių gripo protrūkiu, tačiau, vertinant kompleksiškai, augančių maisto produktų kainų priežasčių esama gerokai daugiau – nuo rinkos koncentracijos ir bendros JAV ekonominės politikos iki netvaraus ūkininkavimo ir net klimato kaitos. Nenuostabu, kad ši situacija paskatino platesnio masto diskusijas dėl aukštų maisto produktų kainų, ypač prezidento Donaldo Trumpo tarifų politikos kontekste.


D. Trumpo administracijos veiksmai, siekiant suvaldyti kiaušinių kainų bumą, kelia nemažai klausimų dėl trumparegiškos politikos, mokslinių argumentų ignoravimo, už paukščių gripo suvaldymą atsakingų federalinių darbuotojų atleidimo ir pan.

REKLAMA


Sąmokslo teorijomis pagarsėjęs JAV sveikatos sekretorius Robertas F. Kennedy Jaunesnysis pasiūlė paukščių gripui tiesiog leisti plisti, kas sukėlė sveikatos specialistų susirūpinimą dėl tolesnio viruso plitimo ir mutacijų. Tuo tarpu žemės ūkio reikalų sekretorė Brooke Rollins pasiūlė JAV gyventojams savo kiemuose patiems auginti vištas, nors daugelis, regis, kiemų neturi.


Kiaušinių kontrabanda


JAV Darbo statistikos biuro duomenimis, per praėjusius penkerius metus kiaušinių kaina padidėjo tris su puse karto. Vien nuo pernai metų kovo mažmeninė kiaušinių kaina JAV išaugo daugiau nei 60 proc. ir šių metų kovą pasiekė 6,23 JAV dolerio už tuziną pirmos rūšies kiaušinių – tai aukščiausia kada nors užfiksuota kiaušinių kaina.


Kompanijos „Clarity Capital“ apklausos duomenimis, beveik 95 proc. amerikiečių pastebėjo šį drastišką kiaušinių kainų augimą, o 61 proc. apklaustųjų dėl išaugusių kainų kiaušinių ėmė vartoti mažiau. Tarsi atsiliepdami į B. Rollins raginimą, 5 proc. apklaustųjų sakė pradėję patys auginti vištas, o vienas iš trijų amerikiečių apskritai nustojo pirkti kiaušinius – daugelis jų laukia, kol kaina nukris iki 5 dolerių ar mažiau už tuziną.

REKLAMA


Dėl augančių kainų ir kiaušinių trūkumo visą parą veikiantis pusryčių tinklas „Waffle House“ įvedė 50 centų papildomą mokestį už kiekvieną kiaušinį, o kai kurios didžiosios maisto prekių parduotuvės pradėjo riboti pirkėjų galimybes kiaušinius pirkti urmu – pavyzdžiui, „Walmart“ apribojo 60 vienetų kiaušinių pakuočių įsigijimą iki dviejų pakuočių vieno apsipirkimo metu.


Drastiškai išaugusios kainos vartotojus šiemet Velykų šventei taip pat skatino rinktis dirbtinius kiaušinius – prekybininkai pastebi išaugusius plastikinių kiaušinių rinkinių pardavimus, lyginant su praėjusiais metais.


Situacijos rimtumą demonstruoja Meksikos bei iš dalies Kanados pasienyje fiksuojama nelegali veikla, kuomet į JAV bandoma įvežti maisto saugos tarnybų nepatikrintus kiaušinius. Paprastai tariant, kiaušiniai į JAV gabenami kontrabanda – 2025 fiskaliniais metais konfiskuotų kiaušinių produktų skaičius yra gerokai didesnis negu fentanilio sulaikymų skaičius JAV pasienyje.


Korporacijų godumas


Minėtos „Clarity Capital“ apklausos duomenimis, net 67 proc. apklaustųjų mano, kad kiaušinių kainų šoką sukėlė paukščių gripo protrūkis JAV, 31 proc. jų pagrindine išaugusių kainų priežastimi įvardijo valstybės politiką, o 23 proc. kaltina tiekėjus.


JAV žemės ūkio departamento duomenimis, 2025 metų kovo 1 dieną šalyje buvo tik apie 285 mln. dedeklių vištų, nors iki paukščių gripo protrūkio paprastai jų būdavo daugiau nei 315 mln. Nuo dabartinio ligos protrūkio pradžios jau sunaikinta daugiau nei 168 mln. paukščių, dauguma jų – dedeklės vištos. Siekiant užkirsti kelią viruso plitimui, kiekvieną kartą paukščiui susirgus, sunaikinamas visas būrys, kas smarkiai mažina kiaušinių pasiūlą.



Departamentas šių metų kovo pabaigoje akcentavo, jog didmeninėms kiaušinių kainoms mažėjant, mažmeninės kainos į pokyčius reaguoja vėluodamos. Taigi, vartotojai sumažėjimo iškart nepajuto, be to, departamentas prognozuoja, kad kiaušinių kaina augs toliau. Ekspertai taip pat įspėja, kad net ir atsistačius kiaušinių pasiūlai, jų kainos gali išlikti aukštos.


Nevyriausybinių organizacijų grupės „Food & Water Watch“ tyrimas atskleidė, jog smarkiai koncentruota JAV kiaušinių pramonė didžiosioms korporacijoms atveria galimybes manipuliuoti kainomis. Tyrimo duomenimis, kompanija „Cal-Maine“, į rinką tiekianti apie 20 proc. visų JAV suvartojamų kiaušinių, kainas padidino gerokai daugiau nei augo jos sąnaudos, dėl ko per vienerius metus gavo net milijardą dolerių viršpelnio.


Įtariant manipuliavimą kainomis ar kartelinius susitarimus, JAV Teisingumo departamentas taip pat pradėjo į pagrindines kiaušinių tiekimo kompanijas nukreiptą antimonopolinį tyrimą.


Kainas įtakoja ir klimato kaita

To paties „Food & Water Watch“ tyrimo metu paaiškėjo, kad iš paukščių gripo besipelnančios korporacijos prisideda ir prie šios ligos plitimo. Taip yra todėl, kad pramoniniai ūkiai, kuriuose didžiosios korporacijos ankštomis sąlygomis po vienu stogu paprastai laiko šimtus tūkstančių paukščių, yra puiki terpė plisti ligoms. Tyrime pabrėžiama, kad toks ūkininkavimo modelis gali tapti kitos pandemijos šaltiniu. Uždaros perpildytos patalpos nėra visiškai apsaugotos nuo laukinių paukščių, pelių ar kitų gyvūnų, be to, tokiomis sąlygomis įvairūs virusai plinta žaibiškai.


Kiaušinių, kaip ir kitų maisto produktų, kainas įtakoja ir ekstremalūs klimato reiškiniai, tokie kaip sausros ir potvyniai, trikdantys žemės ūkio produkcijos tiekimo grandines. Paukščių auginimas smarkiai priklauso nuo pašarams naudojamų grūdinių kultūrų, todėl kiaušinių pasiūlą taip pat įtakoja jų derlius, kurį, savo ruožtu, veikia vis dažnėjančios sausros.

REKLAMA


Klimato šilimas ir ekstremalūs reiškiniai taip pat keičia paukščių gripą platinančių laukinių paukščių migracijos kelius ir elgesį – migracijos sezonai prasideda anksčiau ir tęsiasi ilgiau, o tai, kartu su ankštomis paukščių laikymo sąlygomis didžiuliuose pramoniniuose ūkiuose, sudaro palankesnes sąlygas viruso plitimui.


Be to, paukščių gripas paveikia vis daugiau skirtingų rūšių – nuo laukinių gyvūnų iki žmonių. Matome viruso gebėjimą adaptuotis, o tai dar labiau apsunkina galimybes jį suvaldyti.


Galiausiai, reikia konstatuoti, kad klimato kaitos ir žemės ūkio ryšys yra abipusis, t.y. klimato pokyčiai ne tik įtakoja žemės ūkio produkcijos pasiūlą bei kainas, bet ir atvirkščiai –pramoninis žemės ūkis smarkiai prisideda prie klimato kaitos. Globaliu mastu žemės ūkis yra atsakingas už penktadalį visų šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimų, tai trečias taršiausias sektorius po energetikos ir pramonės..


Veiksmai nenuoseklūs ir net absurdiški

Kiaušinių kainų bumas JAV nėra vien iššūkis vartotojams, o greičiau atspindi kompleksines ekonomikos, žemės ūkio ir biosaugos problemas, kurios reikalauja mokslu paremtų sprendimų. Tačiau D. Trumpo administracijos, kuri jau spėjo pagarsėti didžiųjų korporacijų, o ne visuomenės interesų protegavimu, klimato kaitos neigimu ir netgi prieš vakcinavimą nukreiptais pareiškimais, veiksmai sprendžiant šias problemas prieštarauja mokslui, yra nenuoseklūs, o kartais – net absurdiški.


JAV sveikatos sekretoriaus R. F. Kennedy Jaunesniojo siūlymas leisti paukščių gripui tiesiog plisti, kad būtų galima išsaugoti paukščius, kurie jam atsparūs, jau sukėlė susirūpinimą mokslininkams ir veterinarams, kadangi virusas tokiu atveju turėtų galimybę mutuoti ir taptų dar labiau pavojingas.


D. Trumpo administracija atleido ketvirtadalį svarbų vaidmenį paukščių gripo valdyme atliekančių darbuotojų, dėl ko atsako į viruso protrūkį priemonės tapo lėtesnės ir mažiau efektyvios. Vėliau Žemės ūkio departamentas pareiškė norą šiuos darbuotojus susigrąžinti, tačiau, kaip buvo galima tikėtis, susidūrė su sunkumais.

REKLAMA


Vasarį JAV paskelbtas beveik trilijono dolerių vertės planas, kuriuo didžiąja dalimi koncentruojamasi į finansinę paramą ūkininkams ir kiaušinių importą. Vis dėlto šios priemonės nėra orientuotos į struktūrinius pokyčius ir gilumines problemų, tokių, kaip paukščių gripas, sprendimų priežastis, o greičiau yra laikina strategija, orientuota į stambių žemės ūkio korporacijų, bet ne visos visuomenės interesus.


Siekiant suvaldyti kiaušinių kainų bumą, D. Trumpo administracija demonstruoja nenuoseklumą, pavojingą mokslo ignoravimą ir koncentruojasi į trumpalaikes priemones, kurios iš esmės nesprendžia problemų, o tik šalina jų pasekmes, todėl galima prognozuoti, jog panašios situacijos JAV kartosis ir ateityje.


Pranešimas spaudai.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 17 (2025)

    Savaitė - Nr.: 17 (2025)