JAV įvedė muitus visam pasauliui: Didžiųjų šalių kritika ir nepritaikyti muitai Rusijai

JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė pasirašantis įsakymą, nustatantį „abipusius“ – arba atsakomuosius – muitus viso pasaulio šalims.
„Pasirašysiu istorinį vykdomąjį įsakymą, nustatantį abipusius tarifus šalims visame pasaulyje. Abipusiai reiškia: jie tai daro mums, o mes – jiems“, - sakė jis Baltuosiuose rūmuose.
„Mano nuomone, tai viena svarbiausių dienų Amerikos istorijoje, - sakė D. Trumpas. Jis buvo sutiktas plojimais ir dėkojo susirinkusiai miniai.
Pirmiausia D. Trumpas pareiškė, kad šiandien bus „labai gerų naujienų“. Šiandien yra „Išsilaisvinimo diena“, kurios JAV ilgai laukė, tęsė jis ir pridūrė, kad ši diena bus prisiminta kaip diena, kai Amerikos pramonė „atgimė“ ir Amerika „vėl tapo turtinga“.
D. Trumpas paskelbė didžiulius naujus 34 proc. muitus importui iš Kinijos ir 20 proc. importui iš Europos Sąjungos – dviejų pagrindinių JAV prekybos partnerių.
REKLAMA
D. Trumpas sakė, kad pradinis 10 proc. tarifas bus įvestas importui iš daugelio kitų šalių, tačiau kai kurioms bus taikomi daug griežtesni muitai, įskaitant 24 proc. muitus Japonijai ir 26 proc. Indijai.
Baltųjų rūmų Rožių sodelyje JAV vėliavų fone 78 metų respublikonas kalbėjo, kad Jungtines Valstijas „grobė, plėšė ir prievartavo artimos ir tolimos tautos – tiek draugai, tiek priešai“.
Kabineto nariai, taip pat plieno, naftos ir dujų pramonės šakų darbuotojai aikčiojo ir džiaugėsi, kai D. Trumpas sakė, kad tarifai „vėl padarys Ameriką turtingą“. Jis jau kelias savaites kalbėjo, kad muitai neleis kitoms šalims „apiplėšti“ JAV ir paskatins naują Amerikos pramonės „aukso amžių“.
Tačiau daugelis ekspertų perspėja, kad muitai gali sukelti recesiją šalyje, nes išlaidos bus perkeltos JAV vartotojams, o užsienyje kils žalingas prekybos karas.
Ketvirtadienį taip pat turėtų įsigalioti 25 proc. muitai automobiliams, apie kuriuos D. Trumpas paskelbė praėjusią savaitę.
REKLAMA
JAV prekybos partnerės pažadėjo greitą atsaką, nors drauge mėgino įtikinti D. Trumpą tartis, kad būtų išvengta muitų. Vokietija trečiadienį perspėjo, kad prekybos karai kenkia „visoms šalims“.
Europos Sąjunga į naujus D. Trumpo muitus sureaguos „iki balandžio pabaigos“, sakė Prancūzijos vyriausybės atstovė. 27 valstybių blokas pirmiausia atremtų JAV veiksmus dėl plieno ir aliuminio, o vėliau imtųsi atskirų priemonių kiekviename sektoriuje.
Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Keiras Starmeris, dėjęs intensyvias, bet kol kas bevaises pastangas išvengti D. Trumpo muitų, pareiškė, kad „prekybos karas neatitinka niekieno interesų“. „Mes pasirengę visoms galimybėms ir nieko neatmesime“, – parlamentui sakė jis.
D. Trumpo muitų sąraše nėra Rusijos
JAV prezidentas Donaldas Trumpas paskelbė taikysiantis muitus importui iš viso pasaulio – tačiau atitinkame sąraše nėra Rusijos. D. Trumpo atstovė Karoline Leavitt žinių portalui „Axios“ tai paaiškino galiojančiomis sankcijomis. Dėl sankcijų esą „prasminga prekyba ir taip yra neįmanoma“.
Dėl sankcijų JAV muitai nebus taikomi ir Kubai, Baltarusijai bei Šiaurės Korėjai. Vis dėlto prekyba su Rusija vyksta toliau, nors ir gerokai mažesne apimtimi nei anksčiau. „Axios“ duomenimis, 2021 m. prekybos apimtys siekė 35 mlrd. dolerių, o pernai jau tik 3,5 mlrd.
Pasaulio reakcija į D. Trumpo tarifus
JAV prezidentas Donaldas Trumpas trečiadienį pristatė naujus didelio masto tarifus prekėms iš viso pasaulio šalių, ypač Kinijos ir Europos Sąjungos.
Štai kokios buvo pirmosios tarptautinės bendruomenės reakcijos į naujuosius muitus:
Kinija
Pekinas pareiškė, kad „griežtai prieštarauja“ naujiesiems importo tarifams ir pažadėjo imtis „atsakomųjų priemonių, kad apsaugotų savo teises ir interesus“.
JAV tarifai „neatitinka tarptautinės prekybos taisyklių ir daro rimtą žalą teisėtoms atitinkamų šalių teisėms ir interesams“, – teigiama Prekybos ministerijos pranešime.
Vokietija
Vokietijos automobilių pramonės asociacijos (VDA) teigimu, dėl tarifų „tik atsiras pralaimėtojų“.
„Dabar ES yra raginama veikti vieningai ir tvirtai, tuo pat metu toliau rodydama, kad yra nusiteikusi derėtis“, – nurodė VDA.
Tuo tarpu Vokietijos chemijos pramonė, Jungtines Valstijas laikanti didžiausia savo eksporto rinka, paragino ES „mąstyti blaiviai“, pabrėždama, kad „bet koks eskalavimas pridarys tik dar daugiau žalos“.
Japonija
Japonijos, kurios eksportui JAV įvedė 24 proc. muitą, prekybos ministras Yoji Muto sukritikavo tokią priemonę.
„Vienašališkos tarifų priemonės, kurių ėmėsi JAV, mums kelia labai didelį liūdesį ir aš dar kartą paraginau (Vašingtoną) Japonijai jų netaikyti“, – sakė jis.
Vyriausiasis Japonijos ministrų kabineto sekretorius Yoshimasa Hayashi žurnalistams teigė, kad tarifai galimai prieštarauja Pasaulio prekybos organizacijos (PPO) taisyklėms ir tarp JAV bei Japonijos sudarytos prekybos sutarties sąlygoms.
JK
JK „toliau ramiai ir atkakliai“ sieks su Jungtinėmis Valstijomis sudaryti ekonominį susitarimą, padėsiantį „sušvelninti“ 10 proc. muitą, kurį Jungtinės Valstijos įvedė eksportui iš Didžiosios Britanijos, pasakė verslo ministras Jonathanas Reynoldsas.
REKLAMA
Tačiau jis pridūrė, kad „galima tikėtis visko“, paaiškindamas, kad „turime įvairių priemonių ir nedvejodami imsimės veiksmų“.
Italija
Italijos premjerė Giorgia Meloni sukritikavo naujuosius JAV tarifus iš ES įvežamoms prekėms, perspėdama, kad, įsiveldami į prekybinį karą, Vakarai tik taps silpnesni.
„JAV ES įvesti tarifai yra priemonė, kuri, mano nuomone, yra neteisinga ir netinkama nei vienai iš šalių“, – pasakė ji.
„Darysime viską, ką galime, siekdami susitarimo su Jungtinėmis Valstijomis, kuriuo būtų galima išvengti prekybinio karo, dėl kurio Vakarai neišvengiamai taptų silpnesni, o tai būtų naudinga kitiems pasaulio arenos veikėjams.“
Kanada
Ministras pirmininkas Markas Carney‘is perspėjo, kad tarifai „iš esmės pakeis pasaulio prekybos sistemą“.
„Su šiais tarifais kovosime atsakomosiomis priemonėmis. Mes apsaugosime savo dirbančiuosius“, – tvirtino jis.
Brazilija
Brazilijos Kongresas priėmė vadinamąjį „Ekonominio abipusiškumo įstatymą“, suteikiantį vykdomajai valdžiai teisę imtis atsakomųjų priemonių eksportui iš didžiausios Lotynų Amerikos ekonomikos įvesto 10 proc. muito atžvilgiu.
Po to, kai šį įstatymą patvirtino Senatas, jis buvo vienbalsiai priimtas Atstovų rūmuose.
Ši Pietų Amerikos valstybė pagal plieno eksporto Jungtinėms Valstijoms apimtis, kurios 2024 m. siekė keturis milijonus tonų, nusileidžia tik Kanadai.
Australija
Australijos premjero Anthony‘io Albanese‘o teigimu, naujieji tarifai „nėra draugiškas poelgis“, o artimų sąjungininkų santykiai dėl jų tik nukentės.
„Šie tarifai nėra netikėti, tačiau noriu aiškiai pasakyti – jie yra visiškai nepagrįsti“, – teigė jis.
Šveicarija
Po to, kai Šveicarijai buvo įvestas 31 proc. muitas, šalies prezidentė Karin Keller-Sutter pasakė, kad vyriausybė skubiai spręs, ką daryti toliau.
„Svarbiausia – užtikrinti ilgalaikius šalies ekonominius interesus. Būtina gerbti tarptautinę teisę ir laisvąją prekybą“, – paaiškino ji.
REKLAMA
Airija
Ministras pirmininkas Michaelas Martinas sakė, kad jį labai nuliūdino eksportui iš ES įvestas 20 proc. muitas.
Dabar Airijos vyriausybė kartu su ES partneriais „apmąstys“ tolesnius žingsnius, tačiau „bet kokie veiksmai turėtų būti proporcingi, jais turėtų būti siekiama apsaugoti mūsų įmonių, dirbančiųjų ir piliečių interesus“, – teigė jis.
Tailandas
Ministrė pirmininkė Paetongtarn Shinawatra paskelbė, kad vyriausybė turi „tvirtą planą“, padėsiantį susidoroti su 36 proc. tarifu, bei tikisi, kad pavyks susitarti jį sumažinti, teigdama, kad vyriausybė imsis veiksmų sumažinti jo poveikį.
Danija
Danijos užsienio reikalų ministro Larso Lokke Rasmusseno teigimu, naujosios priemonės kelia grėsmę pasaulio gerovei.
„Pasaulio prekyba padėjo mums geriau gyventi – vos per ketvirtį amžiaus pasaulis tapo turtingesnis, sumažėjo kraštutinis skurdas, vaikų mirtingumas, pailgėjo visų mūsų gyvenimo trukmė“, – sakė jis.
„Liūdna matyti, kad visam tam grėsmę kelia prekybinis karas, kurio Europai tikrai nereikia.“
Kolumbija
Kolumbijos prezidentas Gustavo Petro pareiškė, kad D. Trumpas suklydo, įvesdamas didelio masto tarifus.
„JAV vyriausybė mano, kad įvesdama didesnius tarifus visam importui galės paskatinti gamybą šalies viduje, taps turtingesnė ir sukurs naujų darbo vietų, tačiau mano nuomone, tai gali būti didelė klaida“, – teigė jis.
AFP, ELTA inf.
Panašios naujienos:
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-