Oficialu: britai nusprendė trauktis iš ES

Jungtinės Karalystės referendumo dėl narystės Europos Sąjungoje (ES) balsai suskaičiuoti. 52 proc. britų balsavo už išstojimą ES, o 48 proc. siekė tolesnės narystės, praneša „The Guardian".
Gavus balsavimo rezultatus iš visų 382 apylinkių paaiškėjo, kad balsuotojų aktyvumas buvo 72,16 proc., už tolesnę šalies narystę ES pasisakė 16 141 241 britų, o 17 410 742 balsavo už išstojimą.
Vokietijos užsienio reikalų ministras Frankas Valteris Šteinmejeris (Frank-Walter Steinmeier) buvo vienas pirmųjų, sureagavusių į balsavimo rezultatus, kurie, pasak jo, iš tiesų liūdinantys. „Tai liūdna diena Europai ir Jungtinei Karalystei", - sakė jis.
Europos liaudies partijos (EPP) frakcijos pirmininkas Europos Parlamente Manfredas Vėberis (Manfred Weber) teigė, kad britų sprendimas padarys didelės žalos abiem pusėms. Pasak jo, Britanija peržengė ribą, o kelio atgal nebėra.
Tuo metu Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis Naidželas Faražas (Nigel Farage) pareikalavo, kad premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) pripažintų pralaimėjimą ir atsistatydintų rašo „Reuters". Anot jo, kitas konservatorių premjeras turėtų būti iš pasitraukimo šalininkų. Galimi kandidatai yra Maiklas Govas (Michael Gove), Borisas Džonsonas (Boris Johnson) ir Lijamas Foksas (Liam Fox).
REKLAMA
„The Associated Press" informuoja, kad Briuselyje renkasi ES vadovai, kurie spręs, ką daryti toliau po šokiruojančio britų sprendimo pasitraukti iš 28 šalių Sąjungos.
Penktadienį Europos Komisijos pirmininkas Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker) kalbėsis su Europos Tarybos ir Europos Parlamento vadovais. Susitikime dalyvaus ir Nyderlandų premjeras Markas Rutė (Mark Rutte), mat jo šalis pirmininkauja ES.
Apie britų sprendimą informuotas ir JAV prezidentas Barakas Obama (Barack Obama), tikimasi, kad penktadienį įvyks jo ir Britanijos premjero D. Kamerono pokalbis. B. Obama anksčiau ragino britus likti ES.
Paaiškėjus referendumo rezultatams smuko pasaulio finansinės rinkos. Tokijo vertybinių popierių birža krito 8 procentais, daugiausiai nuo 2008 metų. Pietų Korėjos „Kospi" smuko 3, o Britanijos FTSE 100 - 8,3 proc.

Didžiosios Britanijos premjeras Deividas Kameronas (David Cameron) paskelbė apie savo atsistatydinimą po pralaimėto referendumo dėl šalies narystės Europos Sąjungoje (ES), informuoja „The Guardian".
Premjeras pažadėjo atsistatydinti spalio mėnesį.
Per spaudos konferenciją D. Kameronas teigė besididžiuojąs savo pasiekimais premjero poste. Jis mano, kad iššūkius svarbu priimti, o nebėgti nuo jų. Pasak D. Kamerono, jis suformavo koaliciją, surengė Škotijos nepriklausomybės referendumą bei balsavimą dėl Jungtinės Karalystės narystės ES.
D. Kameronas teigė, kad britams reikia naujo premjero, nes jie nusprendė pasirinkti kitokį kelią.

„Aš aiškiai išsakiau savo įsitikinimą, kad Didžiajai Britanijai yra geriau, ji stipresnė ir saugesnė kartu su Europos Sąjunga. Aš taip pat aiškiai pasakiau, kad referendumas buvo būtent apie tai, o ne apie atskirų politikų, taip pat ir mano, ateitį, - kalbėjo D. Kameronas. - Tačiau britai išreiškė savo valią pasirinkti kitą kelią ir dėl to, aš manau, kad šaliai reikia naujų lyderių, kurie ją vestų šiuo keliu".
Premjeras teigė per ateinančias savaites ir mėnesius darysiąs viską, kad suvaldytų situaciją. Anot D. Kamerono, sprendimas atsistatydinti nebuvo lengvas, tačiau šaliai reikia stabilaus laikotarpio, po kurio nauja vadovybė perimtų valdymą.
D. Kameronas pareiškė, kad paskelbti tikslios atsistatydinimo datos dabar nėra reikalo, bet naujasis premjeras turėtų perimti postą iki Konservatorių partijos kongreso spalio mėnesį.
REKLAMA

Deividas Kameronas (David Cameron) su žmona Samanta (Samantha) atidavė balsą referendume dėl narystės ES
Didžiosios Britanijos užsienio reikalų sekretorius Filipas Hamondas (Philip Hammond) teigia, kad Konservatorių partijos lyderis Deividas Kameronas (David Cameron) liks šalies premjeru, nepaisant pralaimėjimo referendume dėl narystės Europos Sąjungoje, praneša „Reuters".
„Premjeras aiškiai pasakė, kad liks savo pareigose nepaisant referendumo rezultatų", - F. Hamondas sakė „Sky News" naujienų tarnybai.
Užsienio reikalų sekretorius teigė, kad Britanijai dabar reikia tęstinumo ir stabilumo.
BBC praneša, kad Jungtinės Karalystės referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje (ES) laimėjo pasitraukimo šalininkai.
Anot BBC prognozės, 48 procentai balsavusiųjų norėjo likti ES, o 52 procentai balsavo už išstojimą iš Sąjungos po 43 metų narystės.
Londonas ir Škotija tvirčiausiai pritarė narystei ES, tačiau pasitraukimo šalininkai laimėjo kitur Anglijoje, ypač jos šiaurėje ir Velse.
Rinkoms sureagavus į Britanijos sprendimą svaro ir dolerio santykis nukrito į 1985 metų lygį.
„The Guardian" pranešė, kad 7 val. Lietuvos laiku 319 iš 382 apylinkių paskelbė balsavimo rezultatus - 102 balsavo likti ES, o 217 - pasitraukti. Referendume dalyvavo 71,73 proc. žmonių. O pagal balsų kiekį 12 991 972 (48,4 proc.) žmonių balsavo likti, o 13 842 109 (51,6 proc.) - pasitraukti.

Jungtinės Karalystės nepriklausomybės partijos (UKIP) lyderis Naidželas Faražas (Nigel Farage) paskelbė, kad ši diena tarytum Britanijos nepriklausomybės diena. Jis ragino atsistatydinti Britanijos premjerą Deividą Kameroną (David Cameron), kuris surengė referendumą, bet siekė tolesnės šalies narystės ES.

Airijos nacionalistų partija „Sinn Fein" pareiškė, kad britų sprendimas išstoti iš Europos Sąjungos gali tapti pretekstu Šiaurės Airijai balsuoti dėl pasitraukimo iš Jungtinės Karalystės, informuoja "Reuters".
„Sinn Fein" pirmininkas Deklanas Kėrnis (Declan Kearney) išplatino pranešimą, kuriame teigė, kad Jungtinės Karalystės referendumo rezultatai dramatiškai pakeis politinį kraštovaizdį Šiaurės Airijoje ir sustiprins siekį surengti balsavimą dėl Airijos suvienijimo.
Pasak jo, paaiškėjus referendumo dėl narystes Europos Sąjungoje rezultatams, Jungtinės Karalystės valdžia prarado mandatą atstovauti žmonių interesams „Airijos šiaurėje", kurią Britanijos sprendimas trauktis iš ES "stumia iš Europos".
BBC paskelbė, kad 56 procentai Šiaurės Airijos žmonių balsavo už tolesnę Jungtinės Karalystės narystę ES, o 44 procentai - prieš.

EPA-ELTA nuotr.
Pagal ELTA inf.

-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Namie Ir Sode 07 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-