Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)

Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės?


Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)


Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis Ministrui Pirmininkui Algirdui Butkevičiui įteikė atsistatydinimo pareiškimą.


„Šiandien valstybei kaip niekad reikalingas stabilumas. Bet kokia vykdomosios valdžios skaldymo politika yra naudinga tik mūsų oponentams ar visuomenės intereso vertybes paminančioms politinėms jėgoms. Man svarbiausia - kiekvieno Lietuvos žmogaus ir pačios valstybės saugumas. Todėl vardan visuomenės intereso ir stabilumo mūsų šalyje, bendros globalios grėsmės akivaizdoje, priimu tokį sprendimą", - sako S. Skvernelis.


Prezidentės Dalios Grybauskaitės atstovė spaudai Daiva Ulbinaitė Eltai sakė, kad šalies vadovė savo poziciją dėl S. Skvernelio atsistatydinimo pareikš tik tada, jei Premjeras patenkins ministro atsistatydinimo prašymą.


Netikėtai atsistatydinus vidaus reikalų ministrui Sauliui Skverneliui, policijos generalinis komisaras Linas Pernavas ministro pavyzdžiu sekti neketina.


„Ne", - „Eltai" telefonu sakė L. Pernavas, paklaustas, ar neketina atsistatydinti iš generalinio komisaro pareigų po incidento Vilniuje.

REKLAMA


* * * * * * *


Prezidentė: S. Skvernelis pademonstravo žemą politinį lygį


Prezidentė Dalia Grybauskaitė ketvirtadienį Vilniuje įvykusį incidentą su policininkų prarastu ginklu pavadino apgailėtinu, taip pat teigė, kad vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis pademonstravo žemą politinį lygį vengdamas politinės atsakomybės už incidentą.


„Vakarykštė situacija Vilniuje atrodė apgailėtinai, per paskutinę savaitę viena po kitos viešojo saugumo pareigūnų klaidos parodė, kad būtina dar įdėmiau peržiūrėti daugelį procedūrų", - po trijų Baltijos šalių prezidentų susitikimo Palangoje žiniasklaidai sakė Prezidentė, paprašyta pakomentuoti Vilniaus įvykius.


Penktadienį surengtoje spaudos konferencijoje vidaus reikalų ministras nekalbėjo apie savo asmeninę atsakomybę dėl incidento, taip pat išreiškė poziciją, kad dėl dviejų pareigūnų padarytos klaidos neturėtų atsistatydinti aukšto rango policijos vadovai.

REKLAMA


„Turiu pasakyti su apgailestavimu, kad jau ne pirmą kartą ministras (Saulius Skvernelis. - ELTA) demonstruoja žemą politinį lygį, kai mėgina komentuoti arba neprisiima ir nesupranta savo asmeninės atsakomybės", - sakė Prezidentė.


Vidurdienį surengtoje spaudos konferencijoje policijos generalinis komisaras Linas Pernavas teigė visada atsakantis už savo veiksmus, tačiau apie galimą atsistatydinimą taip pat neužsiminė.


Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė teigia ketvirtadienio naktį bandžiusi išsiaiškinti padėtį sostinėje su S. Skverneliu, tačiau nebuvo patenkinta jo atsakymais, todėl kitą savaitę žada šaukti parlamento seniūnų sueigą ir paviešinti pokalbį. Ministro teigimu, L. Graužinienė jam trukdė dirbti.


Prezidentės D. Grybauskaitės nuomone, vidaus reikalų ministras apie susidariusią padėtį turi teikti informaciją visiems aukščiausiems šalies pareigūnams.


„Vidaus reikalų ministras privalo laiku ir pilnai informuoti apie įvykius visus valstybės vadovus", - komentavo Prezidentė.


* * * * * * *


L. Graužinienė: man beliko palinkėti ministrui labos nakties


Pasipiktinusi dėl vidaus reikalų ministro Sauliaus Skvernelio elgesio per ginkluoto bėglio paiešką, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė kol kas nesiima atsakyti, ar jam bus inicijuota interpeliacija, ar ministras turėtų atsistatydinti, nes "reikia išklausyti visas puses".


„Susirinksime su frakcijų vadovais, komitetų pirmininkais, valdyba, išklausyti reikia visas puses. Aš taip pat pasirašiau raštą vyriausybiniam ryšio centrui, kad jie pateiktų informaciją, tos informacijos pageidavo ir Ministras Pirmininkas. Iš pat ryto mes kontaktavomės su Lietuvos Prezidente, ta situacija nėra tokia, kokią pateikė gerbiamas ministras, jeigu jis dar yra gerbiamas, nes šitaip apsimeluoti tikrai negalima", - penktadienį spaudos konferencijoje Seime sakė L. Graužinienė, komentuodama ketvirtadienio pokalbį telefonu su ministru S. Skverneliu.



Parlamento vadovės teigimu, kai Vilniaus mieste vyko ginkluoto žmogaus paieška, ji dalyvavo Valdovų rūmuose vykusiame Baltijos Asamblėjos renginyje kartu su Latvijos ir Estijos parlamentų pirmininkais ir trijų šalių parlamentarais.


„Esu atsakinga už mano kolegas parlamentų pirmininkus ir už 30 Seimo narių iš Latvijos ir Estijos, kurie vakar (ketvirtadienį, - ELTA) vakare buvo Valdovų rūmuose, ir dar 20 kitų žmonių, kurie aptarnauja mūsų parlamentų narius. Mes buvome palikti absoliučioje nežinioje, ir visa informacija buvo tik iš interneto, tai, ką jūs parašėte. Noriu padėkoti Vadovybės apsaugos departamentui, bet kaip žinote, įstatymai suteikia galimybę suteikti apsaugą mums, pirmininkams, o ką daryti su kitais Seimo nariais iš Latvijos ir Estijos", - svarstė L. Graužinienė.


Kaip Seimo vadovė aiškino žurnalistams, grįžusi iš Valdovų rūmų į Seimą, į savo darbo kabinetą, vyriausybinio ryšio linija paskambino ministrui S. Skverneliui. „Po ilgokos pertraukos ministras teikėsi pakelti ragelį ir atsiliepti. Turiu atvirai pasakyti, iš pradžių net suabejojau, ar tai kalba ministras. (...) Paklausiau, ar aš galėčiau kaip Seimo Pirmininkė kalbėtis su ministru, jis man atsakė, kad tai jis čia yra", - įvykių eigą dėstė L. Graužinienė.


Parlamento vadovė ministro pasiteiravo dėl įvykių mieste, akcentavo, kad pas mus lankosi Baltijos Asamblėjos nariai. „Ministras man pasakė, kad saugomų asmenų apsauga užtikrinta. O kaip bus su kitais parlamento nariais, mūsų svečiais. Man buvo atsakyta, kad, gerbiama Pirmininke, jūs mane pakėlėte iš miego, aš 4 valandą ryto turiu išskristi į Briuselį, ir viskas yra kontroliuojama ir dirbama. Atsakymo į klausimą, kaip mums reikia elgtis su mūsų svečiais, ar jie yra saugūs, ar bus pilnai užtikrinta jų apsauga, aš negavau. Man nebeliko ką atsakyti, tik palinkėti ministrui labos nakties", - taip įvykių eigą žurnalistams komentavo L. Graužinienė.

REKLAMA


Seimo Pirmininkė pareiškė, kad „tai nėra asmeninis Loretos Graužinienės klausimas, ir tai nėra asmeninis Sauliaus Skvernelio klausimas, tai yra Vyriausybės ir Seimo konstitucinio bendradarbiavimo klausimas".


Dėl ministro S. Skvernelio elgesio kitą savaitę L. Graužinienė ketina surengti Seimo frakcijų seniūnų pasitarimą, į kurį taip pat ketina kviesti Ministrą Pirmininką Algirdą Butkevičių, vidaus reikalų ministrą Saulių Skvernelį, generalinį policijos komisarą, kriminalinės policijos biuro vadovą, Prezidentūros atstovus bei Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vadovybę.


* * * * * * *


Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)


Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis sako, kad ginklą suimtajam leidusių pagrobti pareigūnų elgesį įvertins pati policija, atlikusi tarnybinį patikrinimą. Ministro teigimu, šioje situacijoje nevertėtų kalbėti apie kokių nors aukšto rango pareigūnų atsistatydinimą.


Penktadienį surengtos spaudos konferencijos metu S. Skvernelis informavo, kad po naktį iš ketvirtadienio į penktadienį vykusių bėglio gaudynių policija peržiūrės, kaip pareigūnai supažindinami su automatinio ginklo saugojimo ir nešiojimo tvarka. Taip pat bus įvertintas plano „Sulaikymas" naudingumas.


Pats ministras, ketvirtadienį ginklo praradimo aplinkybę vadinęs "apgailėtina", penktadienį susilaikė nuo platesnių pareigūnų veiksmų vertinimų.


„Dėl tų pareigūnų, jeigu pasakyčiau dabar savo verdiktą, būtų labai kvailas mano poelgis. Policija pati nuspręs, policijos generalinis komisaras yra kompetentingas", - kalbėjo S. Skvernelis.


Anot ministro, įvykęs incidentas yra susijęs daugiau su konkrečiais pareigūnais ir jų aplaidumu, o ne visos policijos tarnybos darbu.


„Kad ir kaip būtų pikta dėl vieno ar kito žmogaus aplaidumo, bet nepulkime spardyti tos žinybos, į kurią vėliau gali tekti reikėti skambinti", - kalbėjo S. Skvernelis.


Bėglio Igorio Molotkovo paieškai Vilniuje buvo pasitelkta apie 3 tūkst. Vilniaus apskrities policijos pareigūnų, tačiau, anot S. Skvernelio, vilniečių saugumas kitose miesto dalyse dėl to nebuvo sumažėjęs.


„Mane policijos viršininkas informavo, kad buvo pasitelkta policijos pajėgų tiek, kiek reikia. Aišku, kalbėti apie eilinį patruliavimą sunku, žmonių saugumas visuose sektoriuose yra užtikrinamas ir specialiųjų operacijų metu", - kalbėjo ministras.


S. Skvernelis pabrėžė, kad visos operacijos metu jis nuolatos kontaktavo su savo tiesioginiu vadovu - Ministru Pirmininku Algirdu Butkevičiumi, o kitiems pareigūnams bei politikams informacija buvo teikiama pagal nustatytas procedūras.


„Iki pat paskutinio momento, kai buvo surastas ginklas, Premjeras žinojo visas detales", - teigė S. Skvernelis.

REKLAMA


Apie 18 val. ketvirtadienį I. Molotkovas su automatiniu ginklu „Kalašnikov" paspruko iš Pašilaičiuose esančio šeštojo sostinės policijos komisariato kiemo, pareigūnai bėglį sulaikė apie vidurnaktį Pelesos gatvėje, Naujininkuose, vieno iš daugiabučių namų, bendrabučio, bendrojo naudojimo duše. Kaip naktį iš ketvirtadienio į penktadienį spaudos konferencijos metu sakė policijos generalinis komisaras Linas Pernavas, bėglys po miestą keliavo naudodamasis ir viešuoju transportu, o sulaikymo metu buvo išsivadavęs iš antrankių. Sulaikymo metu I. Molotkovas su savimi ginklo neturėjo, jis buvo rastas stoties rajone.


Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)


* * * * * * *


Ginklo pagrobimo aplinkybes aiškinsis prokuratūra


Ikiteisminis tyrimas dėl ketvirtadienį Vilniuje iš policininkų paimto ginklo ir pareigūnų veiksmų perduotas Vilniaus apylinkės prokuratūrai. Pareigūnas taip pat atsiprašė vilniečių už patirtą nerimą per paieškos operaciją.


Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)

Policijos generalinis komisaras Linas Pernavas


„Bus siekiama, kad tyrimas būtų nešališkas, kad būtų efektyvus, kad būtų paviešintos visos aplinkybės", - penktadienį per spaudos konferenciją sakė policijos generalinis komisaras Linas Pernavas.


L. Pernavas teigė prisiimantis atsakomybę už savo veiksmus, tačiau apie atsistatydinimo galimybę spaudos konferencijos metu nekalbėjo.


„Aš prisiimu atsakomybę už kiekvieną savo veiksmą, tuo pačiu noriu atsiprašyti vilniečių už sukeltus vakar (ketvirtadienį, - ELTA) nepatogumus, už nerimą", - sakė generalinis komisaras.


Pareigūnų veiksmus taip pat tirs policijos imuniteto tarnyba. Preliminariais L. Pernavo turimais duomenimis, bėglys Igoris Molotkovas ginklą iš pareigūnų pačiupo, kai šie nukreipė savo dėmesį nuo suimtojo. Automatinis šautuvas AKM "Kalašnikov" buvo padėtas prie priekinės sėdynės, tačiau tarnybiniame pareigūnų automobilyje nėra numatyta ginklo padėjimo vieta.


„Manau, tai buvo pareigūnų klaida", - pakomentavo L. Pernavas, paklaustas, kodėl pareigūnas nesinešė ginklo su savimi.


Generalinis komisaras įvykusį incidentą siejo ir su mažu policijos sistemos finansavimu.


„Taupymas mokymams, taupymas policijos pareigūnų aprūpinimui davė savo, ir šiandien matome to taupymo rezultatus (...), deja, yra tokia situacija, kad mes automobiliuose neturime specialių dėklų, tvirtinimo vietų, kur ginklai galėtų būti pritvirtinami, kad jų niekas kitas negalėtų paimti", - kalbėjo L. Pernavas.


Komisaras kol kas negalėjo pasakyti, kiek lėšų kainavo bėglio paieškos, kuriose dalyvavo apie 3 tūkst. pareigūnų ir Valstybės sienos apsaugos tarnybos sraigtasparnis.


„Žmogaus gyvybė ir sveikata kainuoja brangiau, ir tiek, kiek policijos pajėgų reikės, tiek tokioms operacijoms ir pasitelksime", - sakė L. Pernavas.


Generalinio komisaro teigimu, nors Valstybės saugumo departamentas nepadidino terorizmo grėsmės lygio šalyje, atsižvelgiant į pastaruosius teroro aktus Paryžiuje, gatvėse patruliuojantiems policininkams vis dėlto buvo nuspręsta išdalinti automatinius ginklus.


„Sprendimas buvo mano priimtas išdalinti (automatinius ginklus, - ELTA), ir aš manau, kad jis (...) buvo teisingas (...) Mes matome, kas vyksta pasaulyje, matome, kas vyksta Europoje (...)", - kalbėjo L. Pernavas.


Paklaustas, kodėl priėmė tokį sprendimą, neatsižvelgiant į VSD poziciją, L. Pernavas sakė, kad šiuo klausimu „turi savo nuomonę".


Vienas iš bėglį su ginklu paleidusių policininkų savo pareigas ėjo 20 metų, jo kolegė - metus. Anot L. Pernavo, I. Molotkovas, paėmęs ginklą, jį buvo nutaikęs ir į pareigūnus.


* * * * * * *


Bėglio gaudynės Vilniuje


Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)

Vilniaus apskr. VPK nuotr.


Ketvirtadienio vakarą iš Švenčionių policijos automobilio pabėgo automatu „Kalašnikov" ginkluotas vyras. Pasprukęs asmuo - psichikos sutrikimų turintis Igoris Molotkovas (g. 1991 m.). Švenčionių policijos teigimu, jis - taip pat narkomanas.


Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)

Vidaus reikalų ministras S. Skvernelis. M. Ambrazo (ELTA) nuotr.


Vidaus reikalų ministras Saulius Skvernelis apgailėtina vadina situaciją, kai Vilniuje nuo policijos pareigūnų pabėgo automatu „Kalašnikov" ginkluotas asmuo.


„Situaciją, kai antrankiais surankintas įtariamasis sugeba ne tik pabėgti nuo pareigūnų, tačiau dar pagrobti ir jų automatinį ginklą ministras vadina apgailėtina“, - vidaus reikalų ministro poziciją perdavė S. Skvernelio patarėjas Tomas Beržinskas.


Pasak ministro, svarbiausia buvo kuo greičiau surasti įtariamąjį, o atsakomybės klausimai bus sprendžiami vėliau.


Paieškai buvo sutelktos didelės pajėgos, į orą pakeltas sraigtasparnis, o gyventojų prašoma laikytis policijos pareigūnų rekomendacijų.


Internete buvo pasirodę raginimų jaunimui burtis į grupes ir apieškoti apleistus namus. Policija griežtai įspėjo gyventojus nebandyti ieškoti patiems Vilniuje su automatiniu ginklu besislapstančio bėglio.


Bėglys sulaikytas vėlų vakarą, po beveik 5 valandų intensyvių paieškų. Ginklas rastas. Sulaikymo metu automatas „Kalašnikov" buvo ne pas sulaikytąjįį. Igoris Molotkovas slėpėsi duše, o iš Laisvės prospekte esančio komisariato į sostinės Naujininkų mikrorajoną nuvyko viešuoju transportu.


Ar bus paviešintos visos incidento aplinkybės? (PAPILDYTA)


V. Vervečkaitės (ELTA) nuotr.
Pagal ELTA inf.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 14 (2025)

    Savaitė - Nr.: 14 (2025)





Daugiau >>