Baltų vienybės diena

Užsienio reikalų ministerijos nuotr.
Baltų vienybės diena
Šiais metais Baltų vienybės diena bus pažymėta pirmą kartą rengiamu bendru Lietuvos ir Latvijos Vyriausybių posėdžiu, šventiniais renginiais Rokiškyje bei paminklo Karaliui Mindaugui ir Karalienei Mortai atidengimu Agluonoje, Latvijoje.
Pirmą kartą organizuojamas Lietuvos ir Latvijos Vyriausybių bendras posėdis vyks Rokiškyje penktadienį, rugsėjo 18 dieną. Jam pirmininkaus abiejų šalių Premjerai Algirdas Butkevičius ir Laimdota Straujuma.
Šeštadienį, rugsėjo 19 dieną, Rokiškyje vyks tradiciniai šventiniai Baltų vienybės dienos renginiai - paroda, skirta Lietuvos ir Latvijos Nepriklausomybės atkūrimo 25-mečiui, jaunimo protų mūšis, tautodailės amatų mugė, dvišalių bendradarbiavimo per sieną projektų pristatymas, ginklų paroda, folkloro kolektyvų koncertas, baltų genčių istorinių kostiumų demonstravimas, kiti renginiai.
Šventinėje programoje dalyvaus Lietuvos ir Latvijos parlamentų Pirmininkės Loreta Graužinienė ir Inara Mūrniece, abiejų šalių tarpparlamentinių grupių nariai, Lietuvos ir Latvijos ambasadoriai, kiti svečiai.
REKLAMA
Renginio organizatoriai - Lietuvos ir Latvijos užsienio reikalų ministerijos, abiejų šalių ambasados, Rokiškio rajono savivaldybė, Latvijos ir Lietuvos bendradarbiavimo per sieną programos Jungtinis techninis sekretoriatas.
Sekmadienį, rugsėjo 20-ąją, Agluonoje, Latvijoje, bus atidengtas paminklas Karaliui Mindaugui ir Karalienei Mortai. Ceremonijoje dalyvaus Lietuvos ir Latvijos kultūros ministrai, abiejų šalių katalikų bažnyčios dvasininkai.
Istorinė legenda byloja, kad Mindaugo žmona Morta (latviškai vadinama Marta) buvusi kilmingo Latgalijos Medelonų pilies valdytojo duktė, o pats Mindaugas buvo palaidotas Agluonoje.
Grupė Lietuvos ir Latvijos visuomenės veikėjų idėją Agluonoje pastatyti bendrą paminklą vieninteliam baltų karaliui, siekusiam suvienyti baltų gentis, iškėlė 2010 metais. 2011 m. surengtame konkurse atrinktas skulptoriaus Vidmanto Gylikio projektas. 2012 m. buvo sukurta bendra iniciatyvinė grupė paminklo projektui įgyvendinti. Iš Lietuvos pusės jai vadovavo kunigas Rimantas Gudelis, iš Latvijos - Rezeknės latgaliečių kultūros draugijos vadovas Peteris Keišs.
REKLAMA
Šiemet sukanka 15 metų, kai Lietuvos ir Latvijos parlamentai rugsėjo 22-ąją - Saulės mūšio dieną - paskelbė Baltų vienybės diena.
* * *

Užsienio reikalų ministerijos nuotr.
Didžiausioje Latvijoje Agluonos bazilikoje šį sekmadienį, rugsėjo 20-ąją, bus atidengtas paminklas karaliui Mindaugui ir karalienei Mortai. Jis žymės Lietuvos karaliaus mirties vietą. Mindaugas su latgalių kilmės žmona Morta ir jų vaikais primena bendras lietuvių ir latvių šaknis. Paminklo atidengimas - vienas iš Baltų vienybės dienos (rugsėjo 22-osios), kuriai bus skirtas šis savaitgalis, renginių.
„Nors karalius Mindaugas daugiau žinomas Lietuvoje, galima sakyti, kad jis buvo valdovas, mėginęs suvienyti baltų gentis. Šiandien tarptautinė bendruomenė Lietuvą mato kaip Baltijos šalių trijulės dalį, tačiau manau, kad mes, lietuviai ir latviai, turėtume dažniau prisiminti bendrą dviejų tautų istoriją ir tapatybę", - sakė Lietuvos ambasadorius Latvijoje Ričardas Degutis.
Abi šalis vienija kalba, kai kurie papročiai. O Agluonoje - ypač daug istorinių lietuvių ir latvių sankirtų. Agluonos Dievo motinos paveikslas - tai Madonos, kurią kunigaikščiui Vytautui dovanojo Konstantinopolio imperatorius, kopija. Ją lietuviai siuntė į Agluoną kartu su dominikonų vienuoliais. Šio miesto bazilika turi lietuviškojo baroko bruožų.
Nors metraščiuose tiksliai nerašoma, manoma, kad Agluonoje buvo nužudytas karalius Mindaugas. Tai byloja vietovardžiai - Mindaugo sala, karaliaus kapo kalnas. Trijų šimtmečių senumo raštuose minima, kad 1618 m. Agluonoje šalinant seno bokšto griuvėsius rasta juodo marmuro antkapinė plokštė. Išliko jos teksto nuorašas: „Šioje žemėje ilsisi Mindaugas, kunigaikštis lietuvis, kuriam gyventi ir mirti buvo garbė... Karaliumi iš kunigaikščių ... tapęs pirmuoju... Stabų garbintojas dvilypis... Ir nebūdamas saugus klasta žiauriai... nužudytas išganymo metais 1263 rugsėjo 12". Po Agluonos bazilikos altoriumi dominikonai buvo pritvirtinę atminimo lentą su užrašu „Didžiajam Lietuvos valdovui Mindaugui". Dabar šios bazilikos šventoriuje stovės karaliaus Mindaugo ir jo šeimos skulptūra.
„Yra susidaręs stereotipas, kad valdovas mene turi būti pakylėtas, išaukštintas, joti ant žirgo ar stovėti ant didelio pjedestalo. Tačiau aš pasirinkau kitaip pavaizduoti Mindaugą. Agluonoje stovės ne karo žygyje kovojantis valdovas, o šeimos žmogus. Jis čia - namie, su besilaukiančia Morta ir jųdviejų sūnumi Rukliu. Mindaugas čia - beveik žmogaus ūgio, nedaug išdidintas. Kaip tautų vienytojas, jis turėjo būti ne tik kilnus, bet ir žmogiškas bei atviras - stengiausi perteikti ir šias savybes", - sakė skulptorius Vidmantas Gylikis, kūręs paminklą su architektais Jonu Anuškevičiumi ir Vyteniu Izokaičiu.
Bronzinė, beveik dvi tonas sverianti skulptūra sekmadienio vidurdienį bus atidengta įspūdingosios Agluonos bazilikos šventoriuje. Bazilika gerai žinoma ne tik latviams - ji yra pagrindinė jų katalikiška šventykla, bet ir viso pasaulio piligrimams. Lietuviai kartu su jais plūsta į šią šventovę per Žoline vadinamą Marijos dangun ėmimo šventę.
Sekmadienį į mišias ir paminklo atidengimą Agluonos bazilikoje susirinks Lietuvos ir Latvijos kultūros ministrai, žemaitukais per tris dienas ten bus atjoję Pakruojo dvarą valdančio Giedriaus Klimkevičiaus organizuoto žygio dalyviai. Mišias aukos apaštališkasis nuncijus arkivyskupas Pedras Lopezas Kvintana (Pedro Lopez Quintana), Latvijos ir Lietuvos vyskupai.
Pasak R. Degučio, savaitgalį Baltų vienybės dieną žymės ne tik karaliaus Mindaugo paminklo atidengimas ir mišios sekmadienį, bet ir kiti renginiai. Tai - Lietuvos ir Latvijos vyriausybių susitikimas Rokiškyje penktadienį bei tradicija tapęs laužų uždegimas ant Lietuvos ir Latvijos piliakalnių, žymintis su Saulės mūšio data sutampančią šventę.
REKLAMA
Paminklas karaliui Mindaugui Agluonoje iškils Lietuvos ir Latvijos visuomenės bei kultūros darbuotojų iniciatyva.



Vidmanto Gylikio nuotr.
Pagal ELTA inf.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-