Žalgirio mūšio pergalės jubiliejaus renginiai

Žalgirio mūšio pergalės jubiliejaus renginiai


Žalgirio mūšio pergalės jubiliejaus renginiai


* * *


Gausi Lietuvių delegacija išvyko į Žalgirio mūšio minėjimą-inscenizaciją istorinėje mūšio vietoje, Griunvalde (Lenkija). Lietuvos atstovai į renginį vyksta jau aštuntąjį kartą, rašoma Krašto apsaugos ministerijos (KAM) pranešime spaudai.


Šįkart į renginį su istoriniais XIV a. riterių šarvais išvyko per 20 Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos karių ir apie 30 atstovų iš Lietuvos viduramžių rekonstrukcijos klubų. Vytauto Didžiojo vaidmuo inscenizacijoje teks Lietuvos kariuomenės Kauno įgulos karininkų ramovės viršininkas majorui Donatui Mazurkevičiui.


Žalgirio mūšio inscenizacijos kariai visą savaitę gyvens viduramžiškoje stovykloje, kausis riterių turnyruose, turės galimybę apsižvalgyti po tikrą viduramžių amatų turgų, taip pat dalyvaus pagrindiniame šventės renginyje - Žalgirio mūšio inscenizacijoje. Karius mūšyje palaikys ir gausios lietuvių kavalerijos pajėgos, kurios inscenizacijoje atliks lemtingą, apgaulingo atsitraukimo ir sugrįžimo manevrą, lėmusį pergalę. Lietuvos karius šiemet atstovaus net keturios skirtingos mūšio vėliavos.

REKLAMA


Pranešime rašoma, kad liepos 18 d., šeštadienį, Lietuvos karius ir kitus atstovus lankys krašto apsaugos ministras Juozas Olekas. Vėliau jis stebės Žalgirio mūšio inscenizaciją.


Primename, kad Žalgirio mūšio inscenizacijos Lenkijoje pradėtos rengti nuo 1998 metų. Renginys sutraukia apie šimtą tūkstančių žiūrovų, jame dalyvauja riteriai iš visos Europos. Nuo 2008 m. Žalgirio mūšio inscenizacijoje dalyvauja ir Garbės sargybos kuopos kariai, o nuo jubiliejinių 600-ųjų Žalgirio mūšio metinių, 2010 m., mūšio inscenizacijoje Griunvaldo lauke Vytauto Didžiojo vaidmenį atlieka Lietuvos kariuomenės atstovas mjr. D. Mazurkevičius.


1410 m. liepos 15 d. laimėtas Žalgirio mūšis - vienas didžiausių ir reikšmingiausių mūšių. Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto ir Lenkijos karaliaus Jogailos vadovaujama jungtinė Lietuvos didžiosios kunigaikštystės ir Lenkijos karalystės kariuomenė sumušė Kryžiuočių ordiną ir sustabdė du šimtus metų trukusią jo agresiją į Rytus. Dėl šios pergalės buvo nustota puldinėti ir grobstyti Lietuvos kunigaikštystės žemes. Pergalingas Žalgirio mūšis - Lietuvos istorinis pasididžiavimas, įvykis, sustiprinęs ir iškėlęs Lietuvos autoritetą tarp Europos ir Azijos valstybių.

REKLAMA


Žalgirio mūšio pergalės jubiliejaus renginiai

Žalgirio mūšio pergalės jubiliejaus renginiai

Žalgirio mūšio pergalės jubiliejaus renginiai


D. Babensko (KAM) nuotr.


* * *


1410 m. liepos 15 d. Vytauto ir Jogailos vadovaujama Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė sumušė Vokiečių ordino kariuomenę. Mūšis vyko dabartinėje Lenkijos teritorijoje, netoli Olštyno, prie Griunvaldo (Žalgirio) kaimelio.


Žalgirio mūšis laikomas vienu didžiausių ir reikšmingiausių mūšių vidurinių amžių Europos istorijoje. Kryžiuočiai tądien turėjo iš viso 32 tūkst. karių, o Lietuvos ir Lenkijos kariuomenė - 51 tūkst. Vokiečiai buvo geriau ginkluoti, turėjo apie šimtą patrankų. Manoma, kad Lietuvos ir Lenkijos kariuomenei vokiečių ordino kariuomenę pavyko sutriuškinti suvaidinus, jog traukiasi. Tuomet priešų kariuomenė išsisklaidė ir buvo labiau pažeidžiama.


* * *


Minėdamas 605-ąjį Žalgirio mūšio pergalės jubiliejų, Nacionalinis muziejus Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės valdovų rūmai trečiadienį kviečia į šiai progai skirtus renginius.


„Nors Žalgirio mūšį žino turbūt kiekvienas lietuvis, retas kuris liepos 15 d. susimąstome, jog turime puikią progą prisiminti vieną didingiausių karo pergalių Lietuvos istorijoje, kuri anuomet atvėrė kelią taikiai šalies ateičiai bei ūkiniam, socialiniam, kultūriniam stiprėjimui. Valdovų rūmų muziejus su Lietuvos kariuomene ragina nepamiršti kovingos Lietuvos praeities ir reikšmingų datų jos raidoje", - sakė Valdovų rūmų muziejaus Renginių skyriaus renginių koordinatorė Eglė Belozaraitė.


Tą dieną į Valdovų rūmus atvykę žmonės galės dalyvauti jau pamėgtame žaidime „Valdovo kariaunos pėdsakais", nuolatinėse ekspozicijose ieškoti atsakymų į pateiktus klausimus ir pagausinti žinias apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės karybos paveldą bei riterystės kultūrą arba dalyvauti edukaciniuose užsiėmimuose „Žalgirio mūšio riterio popierinio modelio dirbtuvėlės".


Lankytojų vestibiulio auditorijoje vyks režisieriaus Aleksandro Matonio filmo „1410. Žinomas nežinomas Žalgiris" peržiūros.


Žalgirio mūšio pergalės minėjimo renginiai vyks ne tik Valdovų rūmų muziejuje, bet ir jo kieme. Lietuvos kariuomenė pakvies į Sausumos pajėgų dienos minėjimo ceremoniją, iki pat vakaro lankytojai galės nemokamai dalyvauti brolijos „Viduramžių pasiuntiniai" rengiamuose edukaciniuose senosios karybos užsiėmimuose.


Pagal ELTA inf.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 14 (2025)

    Savaitė - Nr.: 14 (2025)

Daugiau >>