Pojūčių spektaklio „Pirmapradis" premjera

Pojūčių spektaklio „Pirmapradis" premjera


Lietuvos nacionaliniame dramos teatre (LNDT) gruodžio 8 ir 9 dienomis įvyks pojūčių spektaklio „Pirmapradis" premjera.


Spektaklis sukurtas pagal šveicarų psichiatro, analitinės psichologijos kūrėjo Karlo Gustavo Jungo (Carl Gustav Jung) biografiją ir idėjas. Spektaklio režisierė - ne pirmą kartą žiūrovų pojūčius budinanti Karolina Žernytė. „Pirmapradis" kuriamas bendradarbiaujant su jos vadovaujamu Pojūčių teatru.


„Pirmapradis" - tai ne tik žmogaus sąmonės, bet ir teatro pirmapradė forma. Mes susirinksime visi kartu - aktoriai ir žiūrovai - ir nersime į ritualą, kur kiekvienas dalyvis turės savo funkciją. Aš siekiu, kad mano spektakliuose žiūrovas būtų kuriantis ir kviečiu jį į kolektyvinį sapną", - sakė K. Žernytė.


Pojūčių spektaklio „Pirmapradis" premjera


Pojūčio spektaklio žiūrovai kviečiami tapti dalyviais, ne tik stebėtojais, o aktoriams tenka pagalbininkų vaidmuo.


Spektaklio veiksmas prasidės LNDT fojė, kur susirinkusieji pradės kelionę po šį teatrą. Viename rodyme gali dalyvauti iki 50 žmonių, aštuoni iš jų bus kviečiami tapti savanoriais ir veiksme dalyvauti užrištomis akimis. Finalinė spektaklio stotelė - LNDT mažoji salė, kurios scenoje spektaklio dalyviai apsistos ilgesniam laikui.


Kūrėjai sako, kad šis spektaklis kiekvienam žmogui yra asmeninė istorija, asmeninė kelionė, kiekvienas išeis su skirtingomis mintimis. Galima sakyti, kad tai - net tam tikra terapijos forma, savo sapnų analizavimo ar pažinimo seansas.


Pagrindinis „Pirmapradžio" įkvėpimo šaltinis - psichiatro, analitinės psichologijos pradininko K. G. Jungo idėjos apie sąmonę, pasąmonę ir archetipus. Remiantis K. G. Jungu, mitologiškas pasąmonės turinys stipriausiai reiškiasi per sapnus ir neturi jokio sąmoningo paaiškinimo. Pasąmonės veikimas ir jos turinys, spektaklio kūrėjų nuomone, - tinkama medžiaga pojūčių teatro spektakliui. Pojūčių teatro spektakliuose jusliškai išgyvenamos situacijos, ir atmosfera atsiranda ir išnyksta be paaiškinimo, kaip sapne. Žiūrovas kaip sapne priima informaciją ir reflektuoja per savo patirtį, savo paties būsenas.

REKLAMA


K. G. Jungo biografijos ir archetipų teorijos tema K. Žernytės kūryboje iškilo kaip natūrali pojūčių teatro tyrinėjimų tąsa. Senosios lietuvių mitologijos archetipai pradėti tyrinėti pasitelkus fizinį jų išgyvenimą spektaklyje „Akmuo vanduo geluonis". Vėliau, pradėjus kurti spektaklį „Tense in Sense", temų laukas išsiplėtė iki prisiminimų ir sapnų. Tapo aišku, kad pojūčių teatro technika žiūrovui-dalyviui leidžia autentiškai ir organiškai pasinerti į sapno atmosferą ir tyrinėti jų struktūrą.


Spektaklyje „Pirmapradis" bus siekiama sudaryti aplinkybes žiūrovams-dalyviams ne tik reaguoti į provokacijas, bet ir kurti spektaklį. Dalyvis turės galimybę fiziškai išreikšti savo vidines būsenas, naudodamas įvairius objektus, medžiagas ir aktorius kaip priemones.


Kūrybinės komandos tikslas yra sukurti erdvę, atmosferą ir sąlygas žiūrovui-dalyviui susidurti su savo asmenine mitologija, skatinti savianalizę. Tam, kad terapinės priemonės, naudojamos spektaklyje, būtų tikslingos ir valdomos, viso proceso metu konsultuojamasi su jungiškosios krypties analitinės psichologijos specialistais.

REKLAMA


Spektaklio dailininkė - Šarūnė Pečiukonytė, dramaturgas - Jaunius Pisaravičius, kūrėjus konsultuoja psichologė Elona Ilgiuvienė. Spektaklyje veikia aktoriai Diana Anevičiūtė, Adelė Teresiūtė-Aukštikalnė, Vaidotas Bačianskas, Balys Ivanauskas, Aistė Jančiūtė, Jurga Kalvaitytė, Artūras Lepiochinas, Raminta Šniaukštaitė, Eglė Špokaitė.


Pagal ELTA inf.
"Pojūčių teatro" nuotr.


Pojūčių spektaklio „Pirmapradis" premjera







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 14 (2025)

    Savaitė - Nr.: 14 (2025)

Daugiau >>