Pirmadienį pradeda darbą 2016-2020 metų kadencijos Seimas

Seimas – tautos atstovybė
Lietuvos valstybę kuria Tauta, suverenitetas priklauso Tautai. Tautai priklausanti suvereni galia yra aukščiausia, šią aukščiausią suverenią galią Tauta vykdo tiesiogiai ar per demokratiškai išrinktus savo atstovus (Konstitucijos 4 straipsnis).
Tik Seimas yra Tautos atstovybė, nes tik Seimo nariai yra Tautos atstovai. Jokia kita valstybės valdžios institucija nėra Tautos atstovybė, joks kitas valstybės pareigūnas nėra Tautos atstovas.
Rinkimai į Lietuvos Respublikos Seimą
Pagal Konstitucijos 55 straipsnio 1 dalį Seimo nariai yra Tautos atstovai, jie renkami ketveriems metams remiantis visuotine, lygia, tiesiogine rinkimų teise ir slaptu balsavimu. Tiesioginiai Seimo narių rinkimai - tai tiesioginės demokratijos įgyvendinimo forma. Svarbiausi valstybės ir Tautos gyvenimo klausimai taip pat gali būti sprendžiami referendumu (Konstitucijos 9 straipsnis).
Seimo nariu gali būti renkamas Lietuvos Respublikos pilietis, kuris nesusijęs priesaika ar pasižadėjimu su užsienio valstybe ir rinkimų dieną yra ne jaunesnis kaip 25 metų bei nuolat gyvena Lietuvoje. Nuolat gyvenančiu Lietuvos Respublikoje laikomas Lietuvos Respublikos pilietis, kurio duomenys apie gyvenamąją vietą įrašyti Lietuvos Respublikos gyventojų registre, arba pilietis, kuris pagal Civilinį kodeksą pripažįstamas turinčiu nuolatinę gyvenamąją vietą Lietuvos Respublikoje.
2016-2020 m. Seimo mandatai
REKLAMA
Daugiausiai vietų naujame Seime turi Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga - 54 mandatus. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai turi 31, Lietuvos socialdemokratų partija - 17, Liberalų sąjūdis - 14, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškųjų šeimų sąjunga ir partija „Tvarka ir teisingumas" - po 8 mandatus. Darbo partijai teko 2 mandatai, o politinė partija „Lietuvos sąrašas", Lietuvos žaliųjų partijai ir Lietuvos centro partija turi po 1 mandatą. Dar keturi Seimo nariai išsikėlė patys.
2016-2020 m. Seimo narių sudėtis
Iš 141 kadenciją baigusio Seimo nario perrinkti 59. Vidutinis išrinkto Seimo nario amžius - 51,5 metų, taigi šis Seimas yra metais jaunesnis.
2012 m. Seimo narių vidutinis amžius buvo 52,8 metų.
Į Seimą išrinkta 111 vyrų ir 30 moterų. Palyginti su 2012 m., moterų skaičius Seime sumažėjo trimis. Daugiausiai moterų - 11 - Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje.
Jauniausi Seimo nariai yra 26 metų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Rūta Miliūtė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Virginijus Sinkevičius.
Naujasis Seimas darbą pradėjo 2016 m. lapkričio 14 dieną.
REKLAMA

Pirmadienį pradėjo darbą 2016-2020 metų kadencijos Seimas. Istorinėje Seimo Kovo 11-osios Akto salėje surengta iškilminga naujų Seimo narių prisaikdinimo ceremonija.
Seimo nario priesaiką priiminėja Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Manoma, kad iškilminga ceremonija užtruks kelias valandas. Seimo nariai kviečiami priesaikai abėcėlės tvarka. Pirmoji prisiekė Seimo narė Vida Ačienė. Pasidabinusi tautiniais drabužiais prisiekė Seimo narė Agnė Bilotaitė.
Seimo narys prisiekia stovėdamas priešais priimantį priesaiką asmenį, skaito priesaiką padėjęs ranką ant Konstitucijos. Baigęs skaityti priesaiką, Seimo narys pasirašo vardinį priesaikos lapą. Paskutiniai priesaikos žodžiai yra „Tepadeda man Dievas!" Prisiekti leidžiama ir be šio paskutiniojo sakinio. Kai kurie Seimo nariai pasinaudoja šia galimybe, tarp jų parlamentarai liberalai Eugenijus Gentvilas ir Simonas Gentvilas.

Ceremonijos metu (Seimo kanceliarijos nuotr.)
Išrinktas Seimo narys visas Tautos atstovo teises įgyja tik po to, kai Seimo posėdyje prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikai.
Seimo narys, negalintis atvykti į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį dėl ypač svarbios pateisinamos priežasties, prisiekia kitame, artimiausiame, Seimo posėdyje, kai tik išnyksta ši ypač svarbi pateisinama priežastis.
Kaip nustatyta Seimo statute, pirmąjį po rinkimų Seimo posėdį pradėjo vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteko Seimo nariui Juozui Imbrasui, kuris posėdžiui pirmininkaus tol, kol bus išrinktas Seimo Pirmininkas.
Pasveikinti išrinktojo Seimo atvyko Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.
Prisiekę 2016-2020 metų kadencijos Seimo nariai toliau darbą tęs Seimo plenarinių posėdžių salėje (II rūmuose). Bus renkamas Seimo Pirmininkas, Seimo Pirmininko pavaduotojai, numatoma patvirtinti Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtis.

Pirmadienį 12 val. istorinėje Seimo Kovo 11-osios Akto salėje naujos kadencijos Seimas rinksis į pirmąjį posėdį.
Parlamento darbas prasidės iškilminga dalimi. Kaip nustatyta Seimo statute, pirmąjį po rinkimų Seimo posėdį pradės vyriausias pagal amžių išrinktas Seimo narys. Ši garbė atiteks Seimo nariui Juozui Imbrasui, kuris posėdžiui pirmininkaus tol, kol bus išrinktas Seimo Pirmininkas.
Pasveikinti išrinktojo Seimo atvyks Prezidentė Dalia Grybauskaitė ir Vilniaus arkivyskupas metropolitas Gintaras Grušas.
Pirmajame Seimo posėdyje Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkas Zenonas Vaigauskas paskelbs VRK sprendimą dėl galutinių Seimo rinkimų rezultatų ir perskaitys išrinktųjų Seimo narių sąrašą. Po to prasidės Seimo narių prisaikdinimo ceremonija.
Seimo nario priesaiką priims Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas. Manoma, kad iškilminga ceremonija užtruks kelias valandas. Seimo nariai kviečiami priesaikai abėcėlės tvarka. 2012 metais pirmasis buvo prisaikdintas „tvarkietis" Remigijus Ačas, kuris į naująjį Seimą nepateko. Simboliška, kad po ketverių metų šiemet pirmoji turėtų prisiekti į Seimą išrinkta jo žmona Vida Ačienė.
Išrinktas Seimo narys visas Tautos atstovo teises įgyja tik po to, kai Seimo posėdyje prisiekia būti ištikimas Lietuvos Respublikai.

Seimo narys prisiekia stovėdamas priešais priimantį priesaiką asmenį, skaito priesaiką padėjęs ranką ant Konstitucijos. Baigęs skaityti priesaiką, Seimo narys pasirašo vardinį priesaikos lapą. Paskutiniai priesaikos žodžiai yra "Tepadeda man Dievas!" Prisiekti leidžiama ir be šio paskutiniojo sakinio. Kai kurie Seimo nariai pasinaudoja šia galimybe.
Seimo narys, negalintis atvykti į pirmąjį naujai išrinkto Seimo posėdį dėl ypač svarbios pateisinamos priežasties, prisiekia kitame, artimiausiame, Seimo posėdyje, kai tik išnyksta ši ypač svarbi pateisinama priežastis. Baigęs skaityti priesaiką, Seimo narys turės pasirašyti vardinį priesaikos lapą.
Seimo narių įgaliojimų laikas bus pradedamas skaičiuoti nuo tos dienos, kurią naujai išrinktas Seimas susirinks į pirmąjį posėdį. Nuo šio posėdžio pradžios baigsis anksčiau išrinktų Seimo narių įgaliojimų laikas.
Į pirmąjį posėdį pakviesti: Prezidentė Dalia Grybauskaitė, Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius ir kiti Vyriausybės nariai, Konstitucinio Teismo pirmininkas Dainius Žalimas, Prezidentai Valdas Adamkus ir Rolandas Paksas, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis, Nepriklausomybės Akto signatarai, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo deputatai, Lietuvos Respublikoje akredituoti užsienio valstybių ambasadoriai, Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas, 2012-2016 metų kadencijos Seimo nariai, Europos Parlamento nariai, Lietuvos katalikų Bažnyčios hierarchai, Lietuvos kariuomenės vadas, Konstitucinio Teismo teisėjai, Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas, religinių konfesijų atstovai, Vyriausiosios rinkimų komisijos nariai, Seimui atskaitingų institucijų ir savivaldybių vadovai, Pasaulio lietuvių bendruomenės atstovas, tautinių bendrijų atstovai, aukštųjų mokyklų rektoriai ir kiti garbingi svečiai.

Prisiekę 2016-2020 metų kadencijos Seimo nariai toliau darbą tęs Seimo plenarinių posėdžių salėje (II rūmuose). Bus renkamas Seimo Pirmininkas, Seimo Pirmininko pavaduotojai, numatoma patvirtinti Seimo valdybos ir Seniūnų sueigos sudėtis.
Valdantieji Seimo Pirmininko postą norėtų patikėti Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininko pavaduotojui, agronomui profesoriui Viktorui Pranckiečiui. Seimo Pirmininko pirmąja pavaduotoja numatoma parlamentarė Rima Baškienė.
Sutarę dėl valdančiosios koalicijos sudarymo, Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) bei Socialdemokratų partijos lyderiai pasirašė koalicijos sutartį.
Koalicijos partneriai susitarė, kad Ministro Pirmininko ir Seimo Pirmininko kandidatūras teikia Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga. Kandidatas į Premjero pareigas yra LVŽS atstovaujantis Saulius Skvernelis.
Būsimoje Vyriausybėje „valstiečių" atstovams priklausys 11 ministrų portfelių, socialdemokratams - trys ministrų postai.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos lyderis, išrinktas Seimo narys Ramūnas Karbauskis sako, kad naujame Seime mažės Seimo vicepirmininkų skaičius, ir jie neturės automobilių su vairuotojais. Naujos kadencijos Seime žadama reformuoti ir kai kuriuos Seimo komitetus.
Daugiausiai vietų naujame Seime turės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga - 54 mandatus. Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai turės 31, Lietuvos socialdemokratų partija - 17, Liberalų sąjūdis - 14, Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškųjų šeimų sąjunga ir partija „Tvarka ir teisingumas" - po 8 mandatus. Darbo partijai atiteko 2 mandatai, o politinei partijai „Lietuvos sąrašas", Lietuvos žaliųjų partijai ir Lietuvos centro partijai - po 1 mandatą. Dar keturi Seimo nariai išsikėlė patys.
Iš 141 dabar kadenciją baigiančio Seimo nario perrinkti 59. Vidutinis išrinkto Seimo nario amžius - 51,5 metų, taigi šis Seimas yra metais jaunesnis. 2012 m. Seimo narių vidutinis amžius buvo 52,8 metų.
Į Seimą išrinkta 111 vyrų ir 30 moterų. Palyginti su 2012 m., moterų skaičius Seime sumažėjo trimis. Daugiausiai moterų - 11 - Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje.
Jauniausi Seimo nariai yra 26 metų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovė Rūta Miliūtė ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys Virginijus Sinkevičius.
REKLAMA
Vadovaudamasi Konstitucija, Prezidentė, naujai išrinktam Seimui pradėjus darbą ir kadenciją baigusiai Vyriausybei grąžinus įgaliojimus, per 15 dienų pateiks Seimui svarstyti naujo Ministro Pirmininko kandidatūrą.


2012-2016 kadencijos Seimas ir jo nuveikti darbai jau nuėjo į istoriją
Šių metų lapkričio 10 d. 2012-2016 metų kadencijos Seimas baigė darbą. Iškilmingame paskutiniame jo posėdyje, surengtame istorinėje Kovo 11-osios salėje, parlamentarai pasidžiaugė nuveiktais darbais, dėkojo pozicijai ir opozicijai už bendradarbiavimą, pasidalino savo mintimis ir svajonėmis, išsakė įvairiausių palinkėjimų, kaip gerinti Seimo prestižą.
Per ketverius metus nuveiktus darbus savo kalbose įvertino Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius, Seimo Pirmininkė Loreta Graužinienė, frakcijų atstovai.
Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius mano, kad opozicija buvo konstruktyvi, stengėsi šią pareigą atsakingai įgyvendinti.
Šešių kadencijų buvimo Seime patirtį turintis parlamentaras mano, kad per daug buvo politikavimo, pristigo dėmesio tokioms problemoms kaip skurdas ir socialinė atskirtis.
„Galėčiau drąsiai tvirtinti, kad būtent skurdas tampa svarbiu iššūkiu nacionaliniam saugumui Lietuvoje. Ateina metas, kai skurdo ir socialinės atskirties neįveiksime žodžiais, tą galima padaryti sisteminiu darbu", - baigiamajame Seimo posėdyje sakė A. Kubilius.
O Seimo Darbo partijos frakcijos narys Kęstutis Daukšys palinkėjo visiems meilės. „Linkiu meilės savo Tėvynei, savo artimiesiems, šeimai, draugams, darbui, tiesiog meilės gyvenimui ir linkiu, kad ta meilė būtų abipusė", - sakė K. Daukšys.
Apie nueinantį parlamentą kalbėjo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Irena Šiaulienė, „tvarkietis" Remigijus Žemaitaitis, liberalas Eugenijus Gentvilas.
Mišrios parlamentarų grupės seniūnė Rima Baškienė Seimo Pirmininkei L. Graužinienei padovanojo ūkininkų iškeptą duoną.
Parlamentarai peržiūrėjo filmuotą medžiagą, kurioje įamžintos svarbiausios Seimo veiklos akimirkos.
Taip pat prisiminta apie Amžinybėn iškeliavusius kolegas. Tylos minute pagerbtas mirusių Seimo narių Juliaus Veselkos, Algirdo Vaclovo Patacko ir Juro Poželos atminimas. Ant jų kapų bus padėta gėlių.
Pasibaigus kadencijai Seimą paliekantys parlamentarai, ketvirtadienį susirinkę į paskutinę posėdžių dieną, neslepia, kad bus šiek tiek liūdna, pasiilgs parlamentinio darbo, tačiau jau kuria naujus planus ateičiai.
Iš 141 dabar kadenciją baigiančio Seimo nario perrinkti 59 parlamentarai.
Pirmasis naujojo Seimo posėdis numatytas lapkričio 14 d.
Pagal ELTA inf.
D. Labučio (ELTA) nuotr.

-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-