Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis

Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis


Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis


Nepasiturintiesiems Maltos ordino savanorių verdama ir dalijama sriuba – tik dalelė tos labdaringos veiklos, kuria jau beveik tūkstantį metų užsiima Maltos ordinas – seniausia ir viena didžiausių pagalbos organizacijų pasaulyje.


Arūnas MARCINKEVIČIUS


Arvydas Bružas, Maltos ordino ambasados Lietuvos Respublikoje humanitarinių projektų ir komunikacijos vadovas, pasakodamas apie šios organizacijos veiklą, visų pirma pabrėžia: Maltos ordinas – seniausia ir viena didžiausių pasaulyje pagalbos organizacijų, turinti didžiulę socialinių ir medicininių paslaugų infrastruktūrą daugelyje pasaulio šalių. Pasaulinė Maltos ordino skubiosios pagalbos tarnyba „Malteser International“ (MI) jau teikia skubiąją pagalbą gamtos ir stichinių nelaimių metu daugiau kaip 120-yje pasaulio šalių. MI misija – padėti skurstantiems ir socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms, nepaisant religijos, rasės ar politinių įsitikinimų.

REKLAMA


Maltos ordino ištakos siekia 1048 m., kai Šventąją Žemę lankantys krikščionys gavo leidimą Jeruzalėje statyti bažnyčią, steigti konventą ir įrengti ligoninę, kuri rūpintųsi atvykstančiais piligrimais. Tada susikūrė vienuoliška Šv. Jono bendruomenė, vėliau tapusi viena didžiausių pasaulinių pagalbos organizacijų. Valdant pirmajam didžiajam magistrui Raimondui du Piui buvo patvirtintas pirmasis Maltos ordino statutas ir iki šiol naudojama emblema: baltas aštuonkampis kryžius, žinomas kaip Maltis kryžius. Ordinas jau beveik tūkstantį metų yra nepriklausomas nuo kitų valstybių ir Bažnyčios bei sudarytas iš įvairių tautų atstovų. Savo tradicinį pavadinimą ordinas gavo XVI a.: 1565 m. turkai puolė Maltą, kur ordinas buvo įsikūręs, tačiau ordino riteriai, vadovaujami didžiojo magistro Žano de Valeto, atlaikė trijų mėnesių apsiaustį. Beje, dabartinės Maltos Respublikos sostinė Valeta ir pavadinta šio magistro vardu.

REKLAMA


Gydymo įstaigų tinklas


Rūpinimasis nepagydomais ligoniais ligoninėse, slaugos ligoninėse ir namuose ypač paplito pastaraisiais metais ir pamažu tapo viena iš pagrindinių Maltos ordino medicininės pagalbos sričių. Ligonių priežiūra visą parą padedant katalikiškas vertybes puoselėjantiems maltiečių savanoriams – išskirtinis Maltos ordino bruožas.


Štai gimdymo namus Betliejuje, Palestinoje tvarko Prancūzijos Maltos ordino asociacija. Ligoninė teikia Betliejaus ir aplinkinių rajonų gyventojams ypatingą medicininę paslaugą – suteikia galimybę šiame nuolatinių konfliktų regione gyvenančioms moterims gimdyti vienintelėje vietoje, atitinkančioje Europos medicinos standartus. Nuo 1990 m. Betliejaus Maltos ordino gimdymo namuose pasaulį išvydo daugiau nei 54 tūkst. vaikų.


Maltos ordinas turi net 11 medicinos centrų Libane. Trys iš jų buvo smarkiai apgriauti neseniai ten kilus kariniam konfliktui, tačiau dabar jau visiškai atstatyti. Centrai teikia medicinines paslaugas visų tos šalies tautybių ir religijų žmonėms. Ištisos Libano sritys dabar yra priklausomos nuo Maltos ordino sveikatos priežiūros centrų, teikiančių daugiau kaip 250 tūkst. medicinos paslaugų per metus, neskaičiuojant daugybės maltiečių gydytojų vizitų į mažesnius šalies kaimelius.


Prancūzijos Maltos ordino asociacija gausiai dirba Afrikoje: valdo ligonines ir medicinos centrus Benine, Burkina Fase, Kamerūne, Madagaskare ir Toge. Senegale ir Kambodžoje Maltos ordinas yra įsteigęs specialias ligonines kenčiantiesiems nuo raupsų. Ilgai kova su raupsais buvo viena pagrindinių Maltos ordino medicinos specializacijos sričių trečiojo pasaulio šalyse. Beje, Afrikoje daug dėmesio medicininei pagalbai skiria pasaulinė Maltos ordino skubiosios pagalbos tarnyba MI. Konge ji turi daugiau nei 350 sveikatos priežiūros centrų, teikia medicininę ir psichosocialinę pagalbą moterims, patiriančioms smurtą, traumatologijos paslaugas, taip pat skiria daug dėmesio Kongo medicininei įrangai ir visuomeninei infrastruktūrai atnaujinti. Afrikoje ir Centrinėje Amerikoje Maltos ordinas vykdo daugybę AIDS sergančių pacientų priežiūros programų.



Kitose pasaulio šalyse – ir ne tik trečiojo pasaulio – Maltos ordinas taip pat turi daugybę specializuotų medicinos centrų. Italijoje jis valdo gydymo įstaigas, besirūpinančias diabetikais. Panaši Maltos ordino gydymo įstaiga vaikams diabetikams yra ir Prahoje, Čekijoje. Maltos ordino gydymo įstaigos, įkurtos Libane ir Salvadore per civilinius karus, dabar atlieka svarbų vaidmenį šių šalių nacionalinėse sveikatos sistemose. Jungtinėse Amerikos Valstijose Maltos ordino Amerikos, Federalinė ir Vakarų asociacijos išlaiko ligoninę skurdžiausioje Vakarų pusrutulio šalyje – Haityje. Ligoninėje yra 64 lovos, pediatrijos, ginekologijos, ambulatorinių pacientų skyriai ir moderni laboratorija. Ši Maltos ordino ligoninė – vienintelė gydymo įstaiga Haičio šiaurėje. Beje, ordino medicinos centrų bei ligoninių yra ir mūsų kaimynystėje – Lenkijoje ir Vengrijoje.


Dėmesys senyviems žmonėms


Žmonijai senstant, vis svarbesnės tampa paslaugos ir pagalba senyvo amžiaus žmonėms. Maltos ordinas yra įkūręs daugybę specializuotų centrų pagyvenusiems žmonėms Anglijoje, Vokietijoje, Ispanijoje, Austrijoje, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Čilėje ir Meksikoje, teikia daug paslaugų, palengvinančių senų žmonių gyvenimą namuose. Tai „Maisto ant ratų“, transporto, ligonių priežiūros, greitosios pagalbos tarnybos paslaugos.


Be to, maltiečiai labai padeda ir neįgaliesiems. Štai vien Prancūzijoje ordinas turi net 9 specializuotus medicinos centrus. Ordino neįgaliųjų centrų taip pat yra Vengrijoje, Lenkijoje, Libane, Ekvadore ir Jungtinėse Amerikos Valstijose. Airijoje žmonėms su fizine ir psichine negalia Maltos ordinas siūlo platų spektrą paslaugų: reabilitaciją ir treniruotes, kompiuterių kursus ir specialias išvykas, kuriose integruota ir mokomoji veikla.

Įvairių šalių nacionalinės Maltos ordino asociacijos taip pat vykdo daug kitų programų neįgaliesiems, tarp jų ir kasmetes piligrimines keliones į Lurdą ir kitas šventąsias vietas. Daugiau kaip 30 metų Maltos ordinas organizuoja tarptautinę vasaros stovyklą Europoje jauniems neįgaliems žmonėms bei nacionalinių Maltos ordino asociacijų rengiamas kasmetes stovyklas Albanijoje, Austrijoje, Belgijoje, Italijoje, Makedonijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Šveicarijoje ir Libane.

REKLAMA


Remiasi savanoryste


Maltos ordinas dirba su jaunimu, kasmet pirmosios pagalbos apmokomi tūkstančiai savanorių. Nuo 1938 m., kai Maltos ordino asociacija įsikūrė Airijoje, ji tapo viena pagrindinių pirmosios pagalbos mokymų, greitosios medicininės pagalbos, socialinių paslaugų teikėjų šioje šalyje. Asociacija teikia pirmąją ir skubiąją pagalbą daugelyje Airijos didžiųjų miestų ir miestelių, vykdo daugybę jaunimo ugdymo ir fizinio lavinimo programų.


Nuo 1989-ųjų Maltos ordino pagalbos tarnybos (MOPT) sėkmingai pradėjo kurtis Vidurio ir Rytų Europoje. Maroke 2006 m. buvo įkurtas Maltos ordino greitosios pagalbos vairuotojų institutas. Šios šalies jaunimui (ir ne tik jam) tai yra puiki galimybė įgyti specialybę ir gauti darbą.


Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis


Beje, ordinas kviečia savanoriauti visų amžiaus grupių ir specialybių asmenis. Lietuvoje šia visuomenine veikla užsiima ir moksleiviai, ir studentai, ir dirbantys asmenys, ir senjorai. Štai buvusi medikė Audronė Kačiušienė, išėjusi į pensiją, prižiūri senyvo amžiaus žmones. Ir, jei kas atsuktų laiko ratą atgal, rinktųsi socialinio darbuotojo, o ne mediko specialybę. Irena Morkūnienė, dirbusi sesele poliklinikoje, rūpinasi viena garbaus amžiaus poete ir prisipažįsta, jog ši neatlygintina veikla jai teikia didžiulį emocinį pasitenkinimą. Tai tikriausiai pasakytų visi ar bent jau dauguma iš tų kelių šimtų mūsų šalies Maltos ordino savanorių.


Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis

Kartais maltiečių sriuba būna vienintelis per dieną šiltas maitas, kurio gauna seneliai


Lietuvoje – jau 24 metai


MOPT Lietuvoje buvo įkurta 1991 m. rudenį iškilių Lietuvos Bažnyčios ir visuomenės veikėjų (vyskupų Juozo Tunaičio ir Jono Borutos, kunigo Vaclovo Aliulio ir kt.). Jau tada norėta įkurti Lietuvoje katalikišką organizaciją, kuri savo veikloje vadovautųsi Maltos ordino moto – „Tikėjimo saugojimas ir pagalba vargstantiems“ – bei teiktų pagalbą visų rasių, tikėjimų ir tautų žmonėms. Netrukus MOPT gavo iš Maltos ordino teisę savo veikloje naudoti maltiečių vardą ir ženklą, ėmė glaudžiai bendradarbiauti su Maltos ordino ambasada Lietuvoje.


Pagrindiniai MOPT tikslai, pabrėžia A. Bružas, tokie patys, kaip ir visose šalyse, kur tik veikia šis ordinas: visų pirma – padėti labiausiai pažeidžiamiems ir skurdžiausiems Lietuvos gyventojams – seniems, vienišiems, skurstantiems, turintiems negalią, taip pat socialiai remtiniems vaikams. Tam kuriamas ir tobulinamas efektyvus socialinės pagalbos paslaugų tinklas, nuolat kviečiami į ordino veiklą įsitraukti energingi bei iniciatyvūs savanoriai, galintys ir norintys padėti vargstantiesiems. Kartu taip ugdomos jaunimo (mat dauguma savanorių – jauni žmonės) socialinės iniciatyvos siekiant padėti savo artimui.


Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis

Maltiečiai savanoriai atneša į žmonių namus ir geros nuotaikos


Iš kokių lėšų visa tai daroma? A. Bružas vardija: pirmiausia rengiami socialinės paramos projektai ir su jais kreipiamasi į Lietuvos ir užsienio fondus, padeda ir Vokietijos maltiečiai, nemažai mūsų žmonių skiria 2 proc. savo gyventojų pajamų mokesčio. Be to, Socialinės apsaugos ir darbo ministerija finansuoja vaikų dienos centrus. O akcija „Maltiečių sriuba“ vykdoma raginant žmones interaktyviomis priemonėmis (internetu, mobiliaisiais telefonais) paaukoti šiai kilniai misijai.



Pašnekovas pabrėžia, kad maltiečiai globoja žmones visus metus, o ne periodiškai, kaip kartais kai kam susidaro įspūdis, esą minėta pagalba teikiama tik per Kalėdas, kai maltiečiai miestų aikštėse dalija karštą sriubą. Nieko panašaus: pagalbos – materialinės ir emocinės – iš maltiečių nuolat sulaukia tie žmonės, kuriems jos labiausiai reikia. Tai sunki ir, galima sakyti, nematoma veikla. Tačiau ji labai reikalinga tūkstančiams mūsų valstybės piliečių.


Plės savo veiklą


Pasak A. Bružo, planuojama plėtoti visų pirma projektus „Maistas ant ratų“ ir „Socialinė priežiūra namuose“ kituose miestuose. Bus kuriami nauji vaikų dienos ir jaunimo centrai, rengiamos kasmetės neįgaliųjų aktyvios reabilitacijos stovyklos, vis daugiau jaunų žmonių su negalia važiuos į tarptautines Maltos ordino neįgalaus jaunimo stovyklas. Be to, bus didinamas paslaugos „Važiuojam“ gavėjų (neįgaliųjų) skaičius, kviečiami išbandyti save jaunųjų maltiečių amplua moksleiviai bei studentai ir taip didinamos jaunųjų savanorių gretos. Be abejo, Maltos ordinas Lietuvoje ir toliau kurs senelių namus, plės jaunųjų paramedikų komandas Lietuvos mokyklose, o reaguodami į šiandienos aktualijas maltiečiai pradės dirbti su pabėgėliais, kurie įsikurs mūsų šalyje.


Visame pasaulyje Maltos ordinas planuoja daugiau dirbti su pabėgėliais, visų pirma – kurti jiems medicinos centrus. Be to, bus padedama katastrofų aukoms visame pasaulyje (šiuo metu ypač aktyviai darbuojamasi Nepale, kurį šiemet nusiaubė baisus žemės drebėjimas), laikantis pasirinktos pagalbos žmonėms strategijos bus plečiamos medicininės ir socialinės paslaugos visuose žemynuose.

REKLAMA


Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis

Maltiečių sriuba – iš Prezidento V. Adamkaus rankų


MOPT Lietuvoje: skaičiai ir faktai


Pirmoji MOPT Lietuvoje socialinė valgykla buvo įkurta Vilniuje 1992 m. lapkričio 20 d. Joje kasdien maitindavosi 373 skurstantys vilniečiai.
Pirmasis didelis maltiečių socialinės pagalbos projektas „Maistas ant ratų“ startavo 1993 m. 10-yje miestų. Dabar 16-oje Lietuvos miestų per metus išvežiojama daugiau kaip 80 tūkst. maisto porcijų.
1993 m. savo veiklą pradėjo jaunieji maltiečiai.
1996 m. lapkritį atidarytas MOPT socialinės pagalbos ir valdymo centras Vilniuje, sujungęs sostinės MOPT socialines tarnybas: drabužių šalpos punktą, vaistinę ir slaugos tarnybą.
1996 m. lapkričio 30 d. atidaryta Maltos ordino ambasada Lietuvoje.
1997 m. įkuriami MOPT regioniniai skyriai Kaune, Panevėžyje, Marijampolėje ir Šiauliuose.
1998 m. projektas „Socialinė priežiūra namuose“ pradėtas 4-iuose miestuose.
2005 m. įkurtas MOPT socialinių vaikų dienos centrų tinklas 4-iuose miestuose.
2006 m. pradėtos organizuoti piligriminės kelionės į Lurdą ir akcija „Maltiečių sriuba“.


Maltos ordino lėkštė sriubos – pagalbos simbolis


Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2015, nr. 45)









  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 14 (2025)

    Savaitė - Nr.: 14 (2025)





Daugiau >>