Pasmerkta, bet daug kam naudinga

Nors daugelis norime, kad gyvenimas būtų saldus, be druskos išsiversti sudėtinga. Nedideli jos kiekiai žmogaus organizmui būtini, be to, druska – nepamainoma pagalbininkė buityje.
Dalia VALENTIENĖ
Druska yra kristalinės struktūros cheminė medžiaga, sudaryta iš 40 proc. natrio ir 60 proc. chloridų. Didžiausias druskos šaltinis gamtoje yra druskingi vandenynai, jūros, ežerai, požeminiai vandens telkiniai, druska gali būti iškasama karjeruose ar šachtose. Lietuva neturi druskos gavybos pramonės, todėl naudoja iš užsienio įvežamą druską. Artimiausios Lietuvai druskos kasyklos yra Baltarusijoje, Ukrainoje ir Lenkijoje. Parduotuvėse šiandien galima įsigyti įvairiausios druskos, kuri skiriasi sudėtimi ir kristalų forma.
Vieni maistui naudoja pačią paprasčiausią akmens druską, kiti renkasi egzotišką. Kad ir kokią druską pasirinktume, specialistai pataria maistui ją naudoti saikingai. Norint išsirinkti tinkamiausią, reikia žinoti, iš ko ji pagaminta, todėl perkant vertėtų atidžiai perskaityti etiketes ant pakuočių.
REKLAMA
Druskos įvairovė
Lietuvos gyventojai dažniausiai renkasi kasamą akmens druską. 97–99 proc. šios druskos sudaro natrio chloridas. Kad druskos birumas ir spalva būtų įprasti, kitos joje esančios medžiagos pašalinamos. Druska būna rupi ir smulkiau sumalta, tačiau jos sudėtis tokia pati.
Pastaruoju metu vis labiau populiarėja jūros druska. Paprastai jūros druska mažiau perdirbta nei iškastinė, todėl joje lieka daugiau mikroelementų: magnio, kalio, fluoro, kalcio, cinko, geležies. Tačiau joje gali būti ir nepageidaujamų mineralų – gyvsidabrio, arseno, stroncio ar kadmio. Mineralinės medžiagos gali suteikti jūros druskai kartoko, saldaus arba švelniai sūraus skonio.
Nesvarbu, kokie tai mineralai – naudingi ar nepageidaujami mityboje, druskoje jų koncentracija yra itin maža. Mokslininkai nėra įrodę neigiamo jų poveikio sveikatai. Jūros druska gali būti baltos, rožinės, pilkos spalvos arba net kelių atspalvių, priklauso nuo to, kur ji išgaunama ir iš kokių mineralų sudaryta.
REKLAMA
Šeimininkės vis dažniau įsigyja Himalajų druskos arba dribsnių pavidalo druskos, o gurmanai giria „Fleur de sel“, prancūzišką jūros druską, dar vadinamą druskos ikrais. Tai viena brangiausių jūros druskų pasaulyje, ji susidaro Atlanto vandenyne. Surinkta druska natūraliai išdžiovinama saulėje. Visos šios jūros druskos skirtingos spalvos, skiriasi jų kristalų forma ir šiek tiek skonis, kurį suteikia sudėtyje esantys mikroelementai.

Sveikiausia – papildyta jodu
Medikai sako, kad maistui sveikiausia naudoti jodu papildytą druską, nes jodas dalyvauja skydliaukės hormonų sintezėje. Jodo trūkumas gali lėtinti organizmo augimą ir vystymąsi, sukelti protinį atsilikimą, skatinti skydliaukės išvešėjimą ir padidėjimą. Nėščioms moterims šio mikroelemento trūkumas gali pasireikšti persileidimu, negyvo vaisiaus gimimu ar kitomis komplikacijomis. Lietuva priskiriama jodo trūkumo zonai, todėl itin svarbu vartoti joduotą druską.
Natūralioje akmens arba jūros druskoje jodo yra per mažai, todėl ji joduojama naudojant kalio jodidą arba kalio jodatą. Kadangi joduota druska vidutiniškai netenka 30 proc. jodo kiekio gabenant bei 20 proc. ruošiant maistą, optimaliausia vartoti druską, kurioje jodo koncentracija vartojant būtų 20–40 mg/kg druskos.
Druska, naudojama didesniais kiekiais, veikia kaip konservantas, todėl maistas tampa saugus. Ji ne tik suteikia maistui sūrumo, bet gali ir sustiprinti saldų, kartų ir rūgštų skonius.
Druskos nauda sveikatai
Druską gydymui žmonės naudoja nuo seno. Jos naudą sveikatai pripažįsta ir gydytojai. Pasak jų, valgomoji druska – svarbus natrio šaltinis. Jis skatina inkstų veiklą, skrandžio sulčių išsiskyrimą, gerina virškinimą, suteikia energijos. Natris skatina nervinių impulsų perdavimą, padeda palaikyti organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, patekti maisto medžiagoms ir deguoniui į ląsteles.
Vadinamosiose halokamerose ar kvėpuojant druskos garais namie galima gydytis kvėpavimo takų, plaučių ir alergines ligas.
Jei patyrėte traumą, dėkite kompresus su mineralizuota druska – jie sumažins skausmą. Jei yra atvira paviršinė žaizda, tirpalą ruoškite silpnesnį, kad negraužtų.
Gerklės perštėjimą, skausmą ir uždegimą nuslopinsite skalaudami gerklę šiltu vandeniu su druska. Pakaks šaukštelio druskos stiklinei vandens. Tik gerai išmaišykite, kad visiškai ištirptų. Procedūrą kartokite 3–5 kartus per dieną.
Peršalę į litrą verdančio vandens įberkite 2 kupinus šaukštus druskos ir pakvėpuokite garais. Į vandenį dar galite įlašinti ir keletą lašų eterinio arbatmedžių ar eukaliptų aliejaus, įberti šaukštelį sodos. Šilti druskos prisotinti garai atpalaiduoja ir dezinfekuoja bronchus, lengvina kvėpavimą, todėl greičiau praeina kosulys, sloga ir užkimimas. Tik sergant balsų stygų uždegimu druskos garai netinka, nes sausina gleivinę.
Sirgdami sloga, į nosį lašinkite nesūrų druskos tirpalą (vėsų – jei nosis varva, šiltesnį – jei nosis užsikimšusi). Kosite ar įtariate sinusitą? Pašildykite druskos, supilkite į drobinį maišelį ir palaikykite prie nosies ar krūtinės. Šiltą druskos kompresą laikykite ne ilgiau kaip 10–15 minučių.
Druska slopina uždegimą, mažina patinimus, naikina bakterijas, dezinfekuoja odą ir gleivinę. Jos kompresai ir vonelės veiksmingi susimušus, patempus raiščius ar sausgysles. Į litrą vandens įberkite šaukštą druskos.
Vonia su jūros druska gerina kraujotaką, mažina reumato, sąnarių, raumenų skausmus, atpalaiduoja įtemptus raumenis, ramina centrinę nervų sistemą, padeda įveikti nemigą, stresą ir nuovargį. Keletą kartų per savaitę pasilepinkite jūros druskos vonioje su eteriniais aliejais – eukaliptų, arbatmedžių, ramunėlių, levandų. Druskos vonioje (0,5–1 kg jūros druskos voniai) patartina gulėti apie 20 minučių. Jei turite didelį kraujospūdį, prileiskite vėsesnio vandens. Optimaliausia vandens temperatūra – 38 laipsniai.
Druskos vonia valo odos poras, skatina ląsteles atsinaujinti, gydo spuogus, stangrina odą. Jei netinkamai maitinatės, per mažai miegate, rūkote, patiriate stresą, druskos vonios su keliais lašais eterinio levandų, rozmarinų ar pušų aliejaus taps tikra atgaiva odai. Jei norite, kad greičiau užgytų nedidelė žaizdelė ar išnyktų spuogai, pažeistą vietą vilgykite druskos tirpalu ar pamirkykite druskos vonelėje. Teigiama, jog druskos tirpalu galima panaikinti net karpas.
REKLAMA
Vonelės su jūros druska padės nuo gausaus prakaitavimo. Smarkiai prakaituojančias pėdas kas vakarą 10–15 minučių pamirkykite sūriame vandenyje. Reikės dviejų saujų druskos 10 l vandens. Pamirkytas kojas nušluostykite ir patepkite specialiu kremu su mentoliu ar pušų ekstraktu.

Druskos panaudojimas buityje
* Įbėrus žiupsnelį druskos į vazą gėlės ilgiau nenuvys.
* Druska puikiai naikina piktžoles – ypač veiksminga priberti jos į tarpus tarp plytelių arba į plyšius, kuriuose pradeda želti nepageidaujama žolė.
* Druska atbaido skruzdėles – tereikia jos pabarstyti prie takelio į namą, prie langų ir po durimis ar tarpuose tarp trinkelių terasoje.
* Druska apsaugo pintus baldus, neleidžia jiems pageltonuoti: baldus ištepkite į druskos tirpalą pamirkytu šepetėliu ir leiskite išdžiūti saulėje.
* Druska puikiai sugeria drėgmę ir nemalonius kvapus iš batų: įberkite jos į batų vidų ir šiek tiek palaikykite.
* Druska padeda pašalinti vyno ir riebalų dėmes iš audinių ar kilimų. Ant dėmės gausiai užbarstykite druskos ir palaikykite, tada išskalaukite, jei tai drabužis. O jei vyną išpylėte ant kilimo, patrinkite dėmę druska, tada susiurbkite nešvarumus dulkių siurbliu.
* Druska galima valyti šaldytuvą – ji padeda pašalinti ir nemalonius kvapus. Gazuotame vandenyje ištirpinkite druskos ir šiuo skysčiu išvalykite šaldytuvo vidų.
*Druska lengvai iššveisite nuo arbatos ar kavos patamsėjusius puodelius.
* Druska panaikina nemalonų kvapą induose – stiklainiuose, buteliuose, plastmasiniuose induose. Įberkite vieną valgomąjį šaukštą druskos ir palikite keliolikai minučių. Tada išplaukite su indų plovimo skysčiu.
* Druska neleidžia kauptis riebalams ir užkerta kelią nemaloniam kvapui virtuvės kriauklėje. Sumaišykite druską su actu ir supilkite į nutekėjimo angą.
* Druska – puiki priemonė grindims plauti. Pusę stiklinės druskos suberkite į kibirą šilto vandens ir šiuo skysčiu išplaukite grindis. Jei grindys medinės, jų paviršius dar labiau blizgės, o jei grindys iš plytelių – po tokios procedūros prie jų ilgiau nelips purvas.
* Druska padės nuvalyti nuo laiko pageltusius fortepijono klavišus. Sumaišykite citrinos sultis su druska, gautu skysčiu sudrėkinkite minkštą audinį ir patrinkite klavišus. Pamatysite, kaip nuo didelės drėgmės arba nuo dažno naudojimo atsiradęs geltonumas išnyksta. Taip galima nuvalyti ir marmurinius ar dramblio kaulo daiktus.
* Druska pailgina šluotų ir grindų šepečių naudojimo laiką. Prieš pirmąkart naudojant reikia juos pamerkti į karštą sūrų vandenį.
REKLAMA
* Druska skalbiant padeda išsaugoti natūralaus pluošto audinių spalvas.
* Druska veiksmingai pašalina prakaito dėmes iš drabužių. Ištirpinkite keturis valgomuosius šaukštus druskos viename litre karšto vandens ir pamerkite į šį tirpalą nuo prakaito pageltusias vietas.
* Druska padeda pašalinti kraujo dėmes. Ištirpinkite druskos šaltame vandenyje ir užmerkite jame drabužius. Tada išskalbkite, jei reikia – pavirinkite. Tik atminkite, kad taip valyti galima tik medvilninius, lininius ir kitus natūralaus pluošto audinius.
Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 29)


-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Namie Ir Sode 07 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-