Velykinių kiaušinių margumas

Kokios gi Velykos būtų be margučių?! Tai lyg žiema be sniego! Kiaušiniai buvo marginami jau nuo seniausių laikų labai įvairiai: mirkant burokų nuovire, skutinėjant, liejant vašku įvairius ornamentus. Šiandien randasi vis naujų svarbiausio Velykų simbolio marginimo būdų.
Parengė Birutė Jančienė
Natūralūs augaliniai dažai
Natūraliausi dažai išgaunami iš vienų ar kitų augalų dalių. Kiaušinių marginimas augaliniais dažais – vienas seniausių dažymo būdų. Tiks visos dažomųjų savybių turinčių augalų dalys, tačiau ryškiau dažo žiedai bei šaknys. Puikūs dažai yra kai kurių augalų sėklos (obuolių, granatų), kankorėžiai (alksnių ar juodalksnių) arba žievė (ąžuolo). Kiekvieniems dažams paruošti be pagrindinio – augalinio – ingrediento dar reikės šaukštelio acto bei vandens.
* Žaliai kiaušinį nudažysite su špinatais – jų prireiks dviejų puodelių. Ryškų žalią atspalvį suteikia bruknių ir meškauogių lapai.

*Geltoną spalvą išgausite iš puodelio ramunėlių. Geltonai taip pat nudažysite apelsinų ar citrinų žievelėmis, morkomis, ciberžolėmis. Sodriai geltonai nudažo šlamučiai.
*Aukso atspalvius išgausite iš kelių šaukštelių ciberžolės ar geltonojo imbiero miltelių arba saujos krapų sėklų.

*Šokoladinės spalvos dažų pasigaminsite iš 4 šaukštų kavos tirščių.
*Rudai spalvai išryškinti prireiks 10–12 pakelių arbatžolių.
*Juodai spalvai gauti prireiks ąžuolų žievės.
*Sodrią rožinę spalvą suteikia burokėliai, marinuotų burokėlių skystis, spanguolių tyrės, aviečių bei raudonųjų vynuogių sultys, raudoną – granatų sultys, konservuotos vyšnios su sultimis.
*Įvairiais šiltais atspalviais – nuo ryškiai geltono iki rudo ar vyšninio – nudažysite svogūnų lukštais (priklauso nuo jų kiekio).

*Samanų žalsvumo atspalvį suteiks džiovintų žolelių nuoviras.
*Mėlynus dažus gausite iš susmulkintos raudonojo kopūsto galvos. Gaminant mėlynus dažus prireiks 6 šaukštų acto ir poros litrų vandens. Norėdami, kad kiaušiniai taptų ryškiai mėlyni, tokiuose dažuose juos mirkykite pernakt.

Kaip dažyti?
1. Į indą, kuriame virsite kiaušinius, įpilkite tiek vandens, kad kiaušiniai būtų apsemti. Šliūkštelėkite šaukštelį acto, suberkite anksčiau išvardintų dažomųjų augalų. Sudėkite kiaušinius. Virkite apie 15 min. (nuo užvirimo). Išvirtų kiaušinių iškart neišgriebkite iš vandens. Kuo ilgiau juos laikysite dažuose, tuo spalva bus intensyvesnė.
2. Dažyti galima ir kitu būdu. Pirmiausia kiaušinius kietai išvirkite, po to švariai nuplaukite, kad ant jų paviršiaus neliktų jokių apnašų, trukdančių tolygiai paskirstyti dažus. Kiaušinius atvėsinkite. Norite raštų? Kiaušinius išmarginkite vaškinėmis kreidelėmis. Į vaškinius raštus dažai neįsigers, todėl ant lukšto liks ornamentas. Natūralių dažų kiekį galite pasirinkti savo nuožiūra – jie tikrai nepakenks. Įprastai stiklinei vandens imama tiek pat dažančių sulčių. Supilkite dažomąsias medžiagas į vandenį ir ant lengvos ugnies virkite apie pusvalandį. Į šiek tiek praaušusius dažus panardinkite kiaušinius. Laikykite apie pusvalandį. Skystis turi visiškai apsemti kiaušinius.

*Natūralūs dažai suveiks geriau, jei į nuovirą įbersite šaukštelį druskos.
*Į puodą suberkite didelę saują įvairių žolelių, šieno pabirų, įpilkite vandens ir pavirinkite. Norėdami, kad kiaušiniai įgytų raudonesnių atspalvių, prieš sudėdami į nuovirą apvyniokite juos svogūnų lukštais.
Seni kaklaraiščiai – puiki dažymo priemonė
Pasirauskite vyro spintoje. Galbūt ten rasite seniai nenaudojamų kaklaraiščių. Tik jie būtinai turi būti šilkiniai! Antraip dažymo pastangos bus bergždžios. Kaklaraištį išardykite ir sukarpykite. Įvyniokite kiaušinį į skiautę, po to – į marlės ar drobės gabalėlį, apvyniokite siūlais, sudėkite į puodą ir virkite. Patikėkite, kiaušinių raštai jūsų nenuvils.



Su kiaušinio lukštu
Įspūdingai atrodo kiaušiniai, nudažyti viena spalva ir apklijuoti susmulkinto kiaušinio lukšto gabaliukais. O šiuos lukštus galima nuspalvinti tiesiog akvareliniais dažais. Paprasta? Užtat linksma ir spalvinga!

Patarimai skubantiems
*1. Išsiversite ir be dažų. Nusipirkite kiaušinių baltu lukštu. Kietai išvirkite. Ataušinę ant jų juodu žymekliu surašykite velykinius sveikinimus ir palinkėjimus. Arba nupieškite veidukus – linksmus, besišypsančius. Paprasta? Užtat originalu!
*2. Išvirtus kiaušinius perriškite linksmomis spalvotomis juostelėmis, priklijuokite įvairiaspalvių popierinių juostelių. Pintinę, į kurią krausite velykinius margučius, apkaišykite gėlytėmis, medžio šakelėmis ir lapeliais. Toks „gyvas“ krepšelis jaukiai sušildys Velykų stalą.
*3. Mažylių džiaugsmui. Norite pradžiuginti savo mažuosius? Nudažykite kiaušinius pasirinkta spalva. Iš krepinio popieriaus iškirpkite, pavyzdžiui, meškučio ar katinėlio ausytes, iš mažo vatos trupinėlio susukite nosytę ir prilipinkite prie kiaušinio. Žymekliu nupieškite akis. Sutupdykite tokius gyvūnėlius į pintinėlę – vaikai bus maloniai nustebinti.






Parengta pagal žurnalą „Namie ir sode" Nr. 6 (2016 m.)

-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Namie Ir Sode 07 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-