Kalėdų dovanos ir dekoracijos

Artėjant šv. Kalėdoms galvojame apie dovanas ne todėl, kad žmonėms trūksta kokių nors daiktų, o norėdami sušildyti juos dėmesiu. Kokias dovanas, šventines dekoracijas galime pagaminti patys? Idėjomis dalijasi interjero stilistė ir floristė Rasa Žilionytė-Plechanova.
Mėta INKĖ
Savadarbių dovanų idėjos
Jei planuojate apdovanoti daugiau žmonių, pradėkite rinkti dovanas likus bent kelioms savaitėms iki švenčių. Beje, ne visas dovanas būtina pirkti.
„Jeigu vasarą prisirinkote vaistažolių – aviečių, liepžiedžių, mėlynių, žemuogių, – pridėkite jų į dailiai pasiūtus maišelius ir apdovanokite jums brangius žmones šildančiomis, nuo peršalimo ligų gydančiomis arbatomis, – sako R. Žilionytė-Plechanova. – Namines uogienes supilstykite į nedidelius stiklainiukus, juos gražiai papuoškite ir dovanokite. Beje, iš apelsinų galima išvirti nuostabų džemą.“
Interjero stilistė ir floristė siūlo ir idėjų, kaip pradžiuginti mažuosius. Likus kelioms savaitėms iki šv. Kūčių vakaro galima kiekvienam pagaminti po kalėdinį voką, kuriame tilptų simboliška dovanėlė. Ant voko užrašykite „Nekišk nagučių iki Kūčių vakaro“. Tokia dovana ne tik džiugins Kūčių vakarą, bet ir ugdys mažųjų valią neatplėšti vokų anksčiau laiko.
REKLAMA
Nupirkus įvairių nedidelių silikoninių formelių, gipso miltelių, dažų (guašo ar akrilo), vaikams galima paruošti po rinkinuką „Pasidaryk pats“. Vyresniems vaikams tiks ir rinkinukas „Pasidaryk pats“ karštam šokoladui išsivirti. Į gražią maistui skirtą dėžutę įdėkite juodojo šokolado, grietinėlės, pabarstukų ir mažą puodelį. Pateikite aiškią instrukciją, kaip tokį skanėstą pasigaminti.
„Į dovanų dėžutę sudėkite visus tiksliai pasvertus produktus, kurie reikalingi kalėdiniams sausainiams ar pyragui gaminti. Gražiai supakavę, prie dovanos pridėkite receptą ir kepimo formą. Tokia dovana puikiai tiks mamai, seseriai ar uošvei...“ – pataria pašnekovė.
Pasak R. Žilionytės-Plechanovos, šmaikšti ir originali dovana draugui, turinčiam humoro jausmą ir mėgstančiam gaminti, – „draugystės sriuba“. Į gražų stiklainį sluoksniais pridėkite sriubai tinkančių ingredientų – lęšių, žirnių, baltųjų, violetinių, juodųjų pupelių... Galite priberti ir avižų, sėmenų, sezamų sėklų, riešutų, razinų ir pan. Svarbiausia, kad visi produktai būtų sausi, įvairiaspalviai, negreitai gendantys. Prie stiklainio pririškite dailų atviruką su sriubos receptu. Jeigu dovana jums atrodytų per kukli, nupirkite karščiui atsparią virtuvinę pirštinę, į ją įdėkite medinį šaukštą ar keletą medinių mentelių.
REKLAMA
„Galite pagaminti vonioje tirpstantį aromatingą burbulą. Tam reikės 4 šaukštų krakmolo, 8 šaukštų geriamosios sodos, 3 šaukštų kavamale susmulkintos citrinų rūgšties, 2 šaukštelių kokosų aliejaus, kelių lašelių maistinių dažų ir natūralaus eterinio aliejaus – levandų, eukaliptų ar apelsinų. Sumaišę sausus produktus, įlašinkite dažų, įpilkite eterinio aliejaus, sudėkite kokosų aliejų ir maišykite rankomis masę tol, kol ji taps panaši į šiek tiek drėgną jūros smėliuką. Gautą masę gerai suspauskite ir dėkite į formelę, skirtą burbulams gaminti. Ištraukti galėsite netrukus. Prie vieno ar kelių kvepiančių burbulų derės minkštas rankšluostis, dušo šlepetės ar pirties kepuraitė. Ši vonios malonumų dovana tiktų visiems – tėčiui, broliui, vyrui, žmonai ar draugei...“ – dėsto idėjų nestokojanti Rasa.

Kaip pakuoti dovanas?
Pakavimui pasiruoškite kuo daugiau įvairių natūralių medžiagų: odos skiaučių, lengvos organzos, šilko atraižų, nėrinių juostelių, ryškių kaspinėlių, cinamonų lazdelių, džiovintų apelsinų griežinėlių, gėlių žiedų. Priklausomai nuo dovanos ir pakuotės formos pasirinktas puošybos detales, pasitelkę karštuosius klijus, pritvirtinsite greitai ir patogiai.
Dovanoms pakuoti naudokite ne tik blizgų spalvotą popierių, bet ir senus natų lapus, gofruotą kartoną ar baltą popierių, nudažytą akvarele. „Dovaną galima supakuoti ir į vienspalvį popierių, tik tuomet ant jo užklijuokite karpytų snaigių ar iš medinių pagaliukų sukurtų eglučių figūrėlių. Originaliai atrodytų užklijuota nuotrauka to žmogaus, kuriam skirta dovana“, – pataria stilistė.
Supakuotą dovaną apriškite ryškiu kaspinu, o puoškite, pavyzdžiui, šermukšnių uogomis ar kvapnia tujos šakele.
Kalėdinės dekoracijos – savomis rankomis
Paklausta, kokios dabar madingos kalėdinės dekoracijos, pašnekovė visų pirma pabrėžia, kad šiuo metu joms gaminti dažniausiai naudojamos natūralios medžiagos. Populiarūs yra iš nedažytos medienos pagaminti pelėdžiukai, kankorėžių formos žvakės ir žvakidės, vienspalvės (baltos, auksinės, sidabrinės) elnių, Kalėdų Senelio, nykštukų figūrėlės, įrėminti karpinių paveikslai, skandinaviško stiliaus šviečiantys nameliai.
Gruodžio pradžioje jau galite atnaujinti interjero puošybos elementus: įprastus kasdienius daiktus (staltieses, pagalvėles, puodelius, šluostes ir pan.) pakeiskite kalėdiniais. Advento laikotarpiu namus puoškite pačių sukurtomis eglių ar pušų šakų kompozicijomis, savo rankomis nupintu vainiku su keturiomis žvakėmis: trys violetinės simbolizuoja atgailą ir atvertimą, o viena švelniai rožinė – ateinančio Kūdikėlio laukimo džiaugsmą. Kiekvieną advento sekmadienį uždegama po žvakę (rožinė įžiebiama trečiąjį advento sekmadienį).
Šiemet eglutes patariama puošti kuo natūraliau: šiaudiniais ar džiuto virvelėmis apipintais žaisliukais. Pastarųjų galima pasigaminti patiems: tereikia senus žaisliukus apsukti tokiomis virvelėmis ir jas priklijuoti karštaisiais klijais. Madingi įvairūs žemės spalvų drobiniai kaspinai, karpytos snaigės ir stikliniai (baltos, auksinės, sidabrinės, rudos, rožinės, pastelinės, mėtų spalvų) žaisliukai. Klasikinės Kalėdų spalvos išlieka raudona ir žalia.
Pasak R. Žilionytės-Plechanovos, iš kankorėžių, namie keptų imbierinių sausainių, cinamonų lazdelių galima pasigaminti kalėdinių girliandų. Originaliai atrodytų girlianda iš džiovintų apelsinų ar svarainių griežinėlių (plonai supjaustytus apelsinus ar svarainius džiovinkite vaisių džiovyklėje ar 180 laipsnių temperatūros orkaitėje ant grotelių, pravėrę dureles).
Paskleiskite po namus Kalėdų kvapą, pagaminę kvapnaus vandens su keliomis cinamonų lazdelėmis, šviežiomis rozmarinų šakelėmis, 4 apelsinų puselėmis ir puodeliu šviežių spanguolių. Minėtus komponentus sudėkite į puodą, užpilkite vandeniu ir virinkite ant mažos ugnies keletą valandų ar ilgiau. Tik stebėkite, kad neišgaruotų visas vanduo.
REKLAMA
Svetainėje ar valgomajame ant stalo pastatykite platų stiklinį indą su apelsinais. Į juos prismaigstykite gvazdikėlių – sukurkite įvairių ornamentų. Namai taps puošnesni ir kvapnūs.
Jei mėgstate natūralumą, iš sausų maumedžių šakų su kankorėžiais nupinkite kalėdinį vainiką ir papuoškite karpytomis snaigėmis, smulkia blizgančių karoliukų girlianda ar pan. Tvirtai surištas ir po švenčių gerai supakuotas vainikas puikiai tarnaus jums ir kitais metais.
Vaikus itin džiugins namai, kuriuos puošia vainikas, padarytas iš daugybės smulkių kalėdinių žaisliukų. Iš storo kartono iškirpkite vainiko pagrindą – norimo dydžio apskritimą su skyle. Ant jo, naudodami karštųjų klijų pistoletą, priklijuokite žaisliukų. Paprasta ir puošnu.
„Į permatomą stiklinę vazą sluoksniais pridėkite citrusinių vaisių: pirmiausia dėkite apelsinus, paskui – žaliąsias citrinas, mandarinus, viršų papuoškite cinamonų lazdelėmis ir „pamerkite“ sidabrinės eglės ar kėnio šaką. Turėsite puikią kalėdinę puošmeną“, – idėja dalijasi R. Žilionytė-Plechanova.

Kalėdinė puošyba lauke
Jeigu prie jūsų namo yra didelių vazonų, kol vasarinės gėlės miega, papuoškite juos dideliais kankorėžiais, tarp jų įterpkire ryškių kalėdinių žaislų ir prismaigstykite pušų ar kitų spygliuočių šakelių. Pastaruoju metu labai populiarios puošmenos – į stiklinius lauko žibintus sudėti įvairaus dydžio kalėdiniai žaisliukai.
„Lauko aplinkai puošti naudokite įvairias gamtines medžiagas – sausas šakas, kelmus, malkas. Iš jų kurkite jūsų poreikius atitinkančias kompozicijas: puoškite kalėdiniais žaisliukais, spygliuočių puokštėmis, įvairiomis spalvomis žėrinčiomis lauko lemputėmis, žibintais, – pataria stilistė. – Dekoracijoms rinkitės raudonos, baltos, žalios, aukso spalvų derinius, tuomet šventinės puošmenos atrodys skoningai ir natūraliai. Tik neperkraukite aplinkos pirktinėmis dekoracijomis.“
Puošmenos darbovietėje
Darbe puošyba turėtų būti jauki, ne per gausi, kad šventinė nuotaika ir artėjantis kalėdinis šurmulys netrukdytų susikaupti. Suformuokite iš eglių ar pušų šakų kalėdinių puokščių, papuoškite jas džiovintais obuoliukais, svarainiais, popierinėmis snaigėmis. Puokštes, šmaikščias kalėdines dekoracijas galima tvirtinti ant sienų, merkti į vazas, statyti ant stalo, grindų. Galima paskelbti gražiausios puokštės ar išradingiausiai papuošto kabineto konkursą ir apdovanoti nugalėtoją.
Prie kabinetų durų pakabinkite po medžiaginę kalėdinę kojinę ar kepurę, į kurią darbuotojai savo kolegoms galėtų įmesti vokus su šventiniais linkėjimais.
REKLAMA
Visgi laukiant švenčių darbe nereikėtų „persūdyti“, t. y. derėtų vengti itin gausių puošmenų, įvairių girliandų. Darbo aplinkos puošyba turėtų būti saikinga. Savo stalą papuoškite šviečiančiu kalėdiniu suvenyru ar iš pušų šakelių nupintu vainiku su žvake. Tokia dekoracija bus skoninga ir subtili.
Puošdami darbovietę nepamirškite atsižvelgti į darbo profilį (valstybės įstaiga, kūrybinis kolektyvas ir pan.) ir jos interjerą. Jei interjeras – modernus, rinkitės stilingas šiuolaikines puošmenas, netradicinės spalvos eglutę (pavyzdžiui, baltą) puoškite vienos ar dviejų spalvų žaisliukais. Jeigu interjeras – paprastas, puoškite jį klasikiniais deriniais – žalia eglute, spalvingais žaislais. Apklijuoti langus karpytomis snaigėmis labiau tinka mokymo įstaigoms.
Gražaus Kalėdų laukimo!
Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 48)


-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-