Pavydas – ne tik meilėje

Viena ar kita pavydo forma žinoma kiekvienam žmogui. Pavydas gali kilti vyro ir moters santykiuose, tėvai gali pavydėti vaikų, o vaikai – tėvų. Net ir darbo kolektyve tarp kolegų dažnai kyla pavydo protrūkių.
Nors pavydo jausmas žmogui visiškai natūralus, jis visuomet nemalonus: pavydas gadina nuotaiką, griauna žmonių santykius ir sukelia panašius į depresijos ar nerimo sutrikimų simptomus. Atvirai reikšti pavydą laikoma nepriimtina, bet įveikti jį ne visada pavyksta.
Problemos ištakos
Prieš kalbant apie tai, kaip įveikti pavydą, būtina suprasti, kodėl kyla šis jausmas. Manoma, kad priežasčių pavydėti yra visuomet. Tai gali būti buvusių išdavysčių (asmeninių ar kitų žmonių) patirtis, auklėjimo ypatumai, dėl kurių susiformavo menka žmogaus savivertė arba tam tikras prieraišumas, ar žmogaus kaip biologinės rūšies evoliucijos padariniai, verčiantys moterį reikšti savininkišką požiūrį į savo vyrą, o vyrą programuojantys neeikvoti savo resursų svetimiems palikuonims. Kiekvienas žmogus gali ne tik realiai įvertinti savo pavydo priežastis, bet ir įveikti jį.
REKLAMA
Pavydas paprastai vertinamas kaip viena iš nerimo apraiškų:
• asmuo yra itin jautrus galimoms grėsmėms, neutralios situacijos suvokiamos kaip pavojingos („Jis nuolat naršo internete, nes aš jam nebeįdomi“, „Jis labai daug laiko praleidžia prie veidrodžio – tikriausiai nori kažkam patikti“, „Viršininkas turi naują favoritą, tad dabar man teks atlikti pačius nuobodžiausius darbus“ ir pan.);
• pavydas žmogui sukelia prieštaringus jausmus: „Jeigu aš pavydžiu, vadinasi, tam yra priežasčių, bet jeigu kas nors pastebės, kad aš pavydžiu, man bus gėda“;
• pavydas, kaip ir nerimas, akimirksniu priverčia žmogų galvoti tik apie save. Asmeniui, kurio savivertė menka, pavydo protrūkio metu iš karto kyla minčių apie savo nereikalingumą, nekompetentingumą, nepatrauklumą, nesėkmingumą. Jeigu žmogus įsitikinęs savo pranašumu prieš kitus, pavydas jam kelia pasipiktinimą: „Kokią teisę jis turi rodyti dėmesį kitiems žmonėms ir nepastebėti manęs, tokio ypatingo?“ Jei asmuo mano, kad kitų žmonių kėslai pikti, jo pavydą lydi mintys apie tai, kad tereikia jam prarasti budrumą, būti ne tokiam dėmesingam ir apie jį visi užmirš (arba pastebės jo partnerį);
REKLAMA
• asmuo įsitikinęs, kad pavydas padės jam laiku pastebėti grėsmes ir užbėgti už akių nepageidaujamiems įvykiams, todėl viską jis vertina remdamasis ne faktais, o savo jausmais: jeigu jis junta pavydą, vadinasi, vyksta kažkas, kas kelia pavojų jo gerovei, o jei nepavyduliauja, vadinasi, galima nesirūpinti;
• pavydo, kaip ir nerimo, jausmas kelia žmogui audringą ar net patologinį norą kontroliuoti kitą žmogų ir gauti informacijos apie kiekvieną jo žingsnį. Atsiranda troškimas partnerį sekti, tikrinti jo telefoną, kompiuterį, asmeninius daiktus ir net kišenių turinį, klausinėti jo apie menkiausias įvykių smulkmenas ir pan. Taip pat galima imti piktnaudžiauti alkoholiu ir narkotikais.

Diagnozė: pavydas. Ką daryti?
Pavydas – sudėtingas jausmas, todėl paprasto ir greito būdo jo atsikratyti nėra. Kognityvinė elgesio terapija siūlo kelis variantus, kurie padės nugalėti pavydo jausmą ir suteiks palengvėjimą ne tik pačiam pavyduoliui, bet ir aplinkiniams.
* Raskite motyvaciją kovoti su pavydu. Paklauskite savęs: kam jums reikia kovoti su pavydu? Kam jums keisti save ir mėginti įveikti pavydą? Ar kilo būtinybė eikvoti savo laiką tam, kad ką nors pakeistumėte, ir kokią kainą esate pasirengę už tai sumokėti (pavyzdžiui, ar esate pasirengę ištverti konfliktus, patirti nerimą ar pyktį ir pan.)? Atsakymai į šiuos klausimus padės jums blaiviai įvertinti situaciją ir savo jausmus.
* Atribokite savo jausmus nuo faktų. Pasistenkite suprasti, kada jūsų pavydą sukelia faktai, o kada jis tėra tik jūsų spėjimų, minčių ar jausmų rezultatas. Reikia suprasti ir tai, kokiais atvejais jūsų pavydas yra produktyvus (t. y. gali baigtis adekvačiais ir naudingais jūsų veiksmais, galinčiais pagerinti santykius su partneriu), o kokiais – neproduktyvus (sukelia tik bevaisius nesibaigiančius apmąstymus ir gadina nuotaiką). Tai išsiaiškinę jūs galėsite tiksliai įvertinti savo pavydą, ir tuomet jį įveikti bus lengviau.
* Įvertinkite save iš šalies. Kilus pavydo protrūkiui pasistenkite pažvelgti į save iš šalies ir stebėti, kaip vystosi šis jausmas. Pasistenkite nesiimti veiksmų, kuriuos diktuoja emocijos, liaukitės kontroliuoti ir manipuliuoti. Šitaip laimėsite laiko teisingam sprendimui apgalvoti, įgusite veikti tik viską gerai apmąstę.
* Atsisakykite visiškos kontrolės siekio. Ar tikrai manote, kad sugebėsite visą gyvenimą kontroliuoti visus ir viską? Jeigu taip, jūs labai klystate. Svarbu suprasti, kad jūsų, kaip ir jūsų partnerio, jausmai yra iš principo neprognozuojami, todėl ir neįmanoma to nuolat kontroliuoti. Pavydas nepadeda išsaugoti santykių. Jis nepadės sulaikyti partnerio, o jūsų akivaizdūs mėginimai nepavydėti gali tik sukelti naujus šio jausmo protrūkius.
* Išmokite valdyti savo emocijas. Yra sukurta daugybė specialių metodikų, padedančių kontroliuoti bet kokias emocijas, įskaitant ir pavydą. Gali būti, kad kurios nors iš jų jums tiks, padės išmokti efektyviai įveikti stresą ir valdyti savo išgyvenimus.
* Imkitės savianalizės. Pasvarstykite, kaip jūs save vertinate, ką manote apie savo asmenybę ir kuo jūsų nuomonė pagrįsta labiau – faktais ar emocijomis. Išanalizuokite, kaip pasikeistų jūsų gyvenimas, jeigu visiškai nutrūktų santykiai, dėl kurių šiuo metu patiriate pavydą. Ar tai jums būtų tikra katastrofa, o gal galėtumėte tuos pokyčius išgyventi visai nesunkiai? Taip pat pravartu apgalvoti, ar yra kada nors pavykę jums ir jūsų partneriui bendrauti sėkmingai, ar kada nors abu esate buvę patenkinti savo santykiais.
* Visą emocijų energiją nukreipkite į asmeninius tikslus. Pasistenkite pavydo energiją nukreipti į tikslus, kurių jūs siekiate ir kuriuos galite pasiekti be savo partnerio pagalbos. Šie tikslai gali būti išoriniai (karjera, mokslas, pomėgis) ir vidiniai (vidinės pusiausvyros ir harmonijos paieškos, mokymasis valdyti emocijas ir pan.). Šiuo atveju didės jūsų savivertė, jausitės esantys kur kas sėkmingesni ir kompetentingi, tad ir pavydą įveikti bus lengviau.
REKLAMA

Ar esate pavydus?
1. Ar turite įprotį peržiūrėti mylimo žmogaus elektroninį paštą, tikrinti užrašų knygeles, skaityti jo žinutes socialiniuose tinkluose?
A. Ne, man tai visiškai nepriimtina.
B. Taip.
C. Neleidžiu sau taip elgtis, nors kartais ir juntu pagundą.
2. Vakarėlio metu vienas iš svečių komplimentais tiesiog apipila jūsų antrąją pusę. Kaip reaguosite?
A. Santūriai ir ramiai.
B. Sieksite išsiaiškinti, kas šis žmogus ir kur jie susipažino.
C. Tai, kad šalia jūsų yra žmogus, kuris įdomus ir patrauklus aplinkiniams, glosto jūsų savimeilę.
3. Pastaruoju metu jūsų antroji pusė iš darbo ėmė grįžti vėliau...
A. Neįžvelgsite nieko ypatingo, nes jums irgi būna tokių periodų, kai dega skubūs darbai.
B. Labai nesijaudinsite, tačiau būtinai pasikalbėsite su savo antrąja puse ir išreikšite nepasitenkinimą.
C. Nevalingai imsite galvoti, ar tik dėl to nebus kaltas tarnybinis romanas...
4. Per miegus mylimas žmogus ne kartą ištaria svetimą vardą. Kaip elgsitės?
A. Ryte atsargiai pasiteirausite, kas šio vardo savininkas.
B. Nekreipsite dėmesio.
C. Pažadinsite ir paprašysite pasiaiškinti.
5. Partneris siūlo atostogas praleisti atskirai...
A. Pritarsite jam, kad kartais reikia pailsėti vienam nuo kito.
B. Įsižeisite ir papriekaištausite, kad jo jausmai jums užgeso.
C. Ramiai priimsite šią žinią ir neįkyriai pasistengsite įtikinti artimą žmogų, jog kartu atostogauti būtų kur kas romantiškiau.
6. Su kuriuo iš šių teiginių labiausiai sutinkate?
A. Užgesęs meilės fakelas dažnai įsižiebia nuo pavydo liepsnos.
B. Pavydas – tai kaprizingas mūsų išdidumo kūdikis.
C. Aistringai mylinčioje širdyje laikui bėgant arba meilė užmuša pavydą, arba pavydas užmuša meilę.
7. Kaip elgiatės, kai jūsų antroji pusė baigia kalbėti telefonu?
A. Paprastai nesidomite, kas skambino.
B. Jums smalsu, tačiau nuo kamantinėjimo susilaikote.
C. Visada pasiteiraujate, kas skambino.
8. Mylimas žmogus pradėjo skrupulingai rūpintis savo išvaizda...
A. Neteikiate tam ypatingos reikšmės.
B. Pasidžiaugiate, kad artimas žmogus ėmė labiau rūpintis savimi.
C. Įtariate, kad už to slypi naujas romanas.
Suskaičiuokite taškus ir susipažinkite su išvadomis.

8–12 taškų. Jūs pasitikite savimi ir žmogumi, kuris yra šalia jūsų, ir pritariate išminčiaus nuomonei, kad kas nuoširdžiai myli, tas stengiasi išvengti nenuspėjamo ir klastingo pavydo jausmo, juk meilės esmė – pasitikėjimas.
13–18 taškų. Rezultatas liudija, jog laikotės senos taisyklės: nori išlaikyti mylimą žmogų – parodyk jam, kad truputį pavyduliauji, nori prarasti – pradėk pavyduliauti kiek daugiau.
19–24 taškai. Atminkite, kad pavydo šaltinis dažniausiai yra ne pasiaukojanti meilė, o mūsų pačių charakterio savybės. Neverta skaudinti įtarinėjimais artimo žmogaus, antraip rizikuojate nepastebimai sugriauti santykius.
Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 47)


-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-