Kai pradeda skaudėti galvą

Visiems teko patirti pojūtį, kai netikėtai suskausta galva. Statistikos duomenimis, įtampos sukeltą galvos skausmą bent kartą gyvenime patiria apie 30 proc. žmonių. Kokios paprastos priemonės ir liaudiški receptai padėtų šį skausmą apmalšinti?
Mėta INKĖ
Galvos skausmas pradeda kamuoti dėl įvairių priežasčių: pervargus darbe, blogai išsimiegojus, patyrus stresą, peršalus, išalkus, menstruacijų metu, sergant įvairiomis ligomis (angina, osteochondroze, hipertonija ir kt.). Jis gali būti įvairus: bukas, tvinksintis, plėšiantis, duriantis, spaudžiantis... Skausmas gali varginti kaktos ar pakaušio srityje, už akiduobių, taip pat gali skaudėti smilkinius, sprandą. Galvos skausmas kartais pasireiškia trumpai, kartais kankina dieną, parą, net kelias dienas, neleidžia užmigti naktį.
Pradėjus skaudėti galvai, į pagalbą pasitelkite išbandytas liaudiškas gydomąsias priemones. Neskubėkite vartoti vaistų.
REKLAMA
Atsipalaiduokite ir išgerkite vandens
Juntate, kad pradeda mausti galvą... Gal esate įsitempę, nerimaujate ar pavargote? Tokios situacijos neretai sukelia galvos smegenų kraujagyslių spazmus, lemiančius didesnį ar mažesnį galvos skausmą. Ką tuomet reikėtų daryti?
Atraskite laiko ir vietą prigulti, užmerkti akis ir bent 15–30 minučių nieko negalvokite. Būtų puiku, jei niekas nedrumstų jūsų ramybės ir poilsio: nei pašaliniai garsai, nei skambučiai, nei ryški šviesa. Atsipalaidavus skausmas neretai rimsta.
Mitybos specialistai teigia, kad išgerta stiklinė šilto ar vėsaus vandens – vienas efektyviausių galvos skausmo malšinimo būdų. Vandenį būtinai gerkite neskubėdami, mažais gurkšneliais. Po to, giliai įkvėpę, pabūkite kurį laiką ramiai gerai išvėdintoje patalpoje.
Naudinga pagurkšnoti ne tik vandens, bet ir žaliosios ar juodosios arbatos, pasaldintos medumi. Nuo vadinamųjų spazminių galvos skausmų ypač padeda melisų, gudobelių ar ramunėlių arbata. Tinka ir stiklinė mineralinio vandens su jame ištirpinta magnio tablete.
REKLAMA
Gelbsti vandens procedūros, kompresai
Kai skauda galvą, ypač kaktą ar smilkinius, neretai pagerėja savijauta ją išplovus ir išsimaudžius šiltoje vonioje. Galima į vandenį įlašinti keletą lašų eterinio aliejaus, pavyzdžiui, mėtų, levandų, pušų, ar įberti keletą šaukštų natūralios jūros druskos. Atpalaiduojamąjį poveikį sustiprintų kraujotaką skatinantys rozmarinai. Iki kaklo pasinerkite į vonią, pripildytą šilto (38 laipsnių) vandens, ir atsipalaidavę pagulėkite, kol jums bus malonu.
„Taip pat galvos skausmą malšina šiltas dušas ar kojų mirkymas kuo karštesniame vandenyje. Galima pasiruošti tokią vonelę: į karštą vandenį įberkite 2 šaukštus garstyčių miltelių. Tuo pat metu, kol kojos bus vonelėje, ant kaktos ar galvos užriškite vėsų drėgną rankšluostį. Tai veiksminga procedūra, nes egzistuoja tiesioginis ryšys tarp kojų ir galvos. Kojų kaitinimas gerina galvos kraujotaką, – sako klinikos „InMedica“ šeimos gydytoja Edita Puolienė. – Panašiai veikia ir rankų laikymas po karštu, bet neplikinančiu vandeniu. Norėdami patirti gydomąjį poveikį, procedūrą tęskite 20–30 minučių.“
Galvos skausmą slopina ir šviežių kopūstų lapų kompresai (sušilusį lapą keiskite vėsiu). Jeigu skauda smilkinius, prie jų pridėkite po citrinos žievelę ir palaikykite apie 15 minučių. Skausmas aprims, jei veidą šaltu vandeniu apšlakstykite žemiau smilkinių, palei smakrą ir skersai kaktos. Taip pat galite žalią bulvę supjaustyti griežinėliais ir priglausti prie kaktos. Kai bulvių griežinėliai sušils, pakeiskite juos kitais. Bulvių sultys slopina galvos spazmus.

Ką patariama valgyti?
Mokslinės studijos teigia, kad razinos, riešutai, bananai ne tik gerina nuotaiką, bet ir mažina įkyrų galvos skausmą. Nustatyta, kad labai dažnai galvos skausmą sukelia staigiai sumažėjęs gliukozės kiekis kraujyje. Tokiu atveju reikėtų suvalgyti produktą, kuriame yra daug angliavandenių ir seleno, pavyzdžiui, bananą, javainį ar keletą bertoletijų (vadinamųjų braziliškų riešutų).
Kofeinas gerina kraujotaką, todėl stipri kava gali būti veiksmingiausia priemonė nuo galvos skausmo tiems žmonėms, kurie jos geria ne nuolat ar po nedaug. Kita vertus, geriant per daug kavos (po 3–5 puodelius per dieną) kofeino perteklius gali sukelti galvos skausmą.
Pasak E. Puolienės, skaudėti galvą gali ir tada, kai organizme trūksta B grupės vitaminų. Tuomet reikėtų valgyti produktų, kuriuose yra šių vitaminų: žuvų (lašišų, silkių, menkių), mėsos (kiaulienos kumpio, kepenų, paukštienos), daržovių (bulvių, žaliųjų žirnelių, špinatų, brokolių, žiedinių kopūstų), kiaušinių, grybų, rupios duonos, sėlenų, sorų, grikių kruopų, taip pat varškės, jogurto, džiovintų slyvų, migdolų, graikinių riešutų.
Naudinga sukramtyti česnako skiltelę. Tai padeda nuo įvairiausių galvos skausmų. Migrenos atveju patariama sučiulpti šaukštą medaus.
Dera žinoti, kad kai kurie maisto produktai gali sustiprinti (ir netgi sukelti) nemalonius galvos skausmus. Tai lemia biogeniniai aminai. Jų yra brandintame sūryje, raudonajame vyne, šokolade, kiaulienoje, rūkytose dešrose, kviečių gaminiuose. Šios medžiagos daliai žmonių sukelia galvos skausmus.
Padės masažas
Masažas padeda nusiraminti ir atsipalaiduoti, dėl to sumažėja ir galvos spazmai. Švelniai glostykite ar sukamaisiais judesiais masažuokite kaktą, smilkinius, pamažu pereikite prie kaklo ir sprando. Tai ypač svarbu, nes atpalaidavus kaklo raumenis pagerėja kraujotaka. Masažą rekomenduojama atlikti kelis kartus per savaitę profilaktiškai ir, žinoma, tuomet, kai pradeda skaudėti galvą dėl orų kaitos, nuovargio, streso ar kitų dalykų. Pakanka 5 minučių masažo.
Kaip jį atlikti? „Nestipriai spausdami, lėtai sukite ratus rodomuoju ir viduriniu pirštais nuo skaudančių vietų. Taip masažuoti galima kaktą virš antakių ar ties nosimi. Jeigu turite mėtų aliejaus, porą lašų lengvais sukamaisiais pirštų galiukų judesiais įmasažuokite į smilkinius, kaktą, sprandą. Pajusite šaldomąjį ir gaivinamąjį aromaterapijos poveikį. Mėtų aliejus ypatingas tuo, kad stimuliuoja šalčio receptorius ir atpalaiduoja įtemptus raumenis. Naudinga keletą kartų per dieną abiem rankomis pamasažuoti galvą, ypač odą prie šaknų. Taip pagerinsite kraujotaką“, – aiškina šeimos gydytoja.
REKLAMA

Svarbus fizinis aktyvumas
Kartais pakanka atidaryti langą ir gerai išvėdinti patalpą. Dar geriau, įsiskaudėjus galvai, bent trumpam išeiti pasivaikščioti. Gavus daugiau deguonies, atsipalaiduoja galvos raumenys, pamažėl silpsta skausmas. Tačiau ne mažiau svarbu ir judėti.
Gyvenkite aktyviau. Kenksminga per ilgai sėdėti vienoje vietoje (ypač viena poza). Tuomet raumenys sustingsta, kraujotaka sulėtėja, neretai pablogėja ir savijauta. Todėl būtina per pertraukas atsistoti, pakelti į viršų rankas, galvą, pasistiebti ant pirštų galiukų, atlikti keletą tempimo pratimų, pasirąžyti ir pan.
Mankštinkitės (tinka greitas ėjimas, lėtas bėgimas, važiavimas dviračiu, specialūs pratimai) po 30 minučių tris kartus per savaitę, geriausia – gryname ore, ir galvos skausmas jus lankys rečiau. Štai pora naudingų pratimų:
• jei skauda pakaušį, pamankštinkite galvą: pakelkite į viršų, palenkite į apačią, po to lenkite į kairę ir į dešinę. Kartokite po tris kartus;
• lėtai sukite galvą ratu pagal ir prieš laikrodžio rodyklę (po du ar tris kartus).
Tačiau jeigu galva tiesiog braška nuo skausmo, šių pratimų nedarykite.
Vaistų gerkite retai
Pasak šeimos gydytojos E. Puolienės, jei skausmo malšinamųjų medikamentų, kurių sudėtyje yra acetilsalicilo rūgšties, paracetamolio ar ibuprofeno, gersite tik retkarčiais, žalos sveikatai nepadarysite. Tačiau nereikėtų šių vaistų vartoti ilgiau nei tris dienas.
„Paradoksalu, bet, dažnai, tarkime, dešimt dienų per mėnesį, vartojant medikamentų, jie patys gali tapti chroniško galvos skausmo priežastimi. Taip atsitinka dėl to, kad, piktnaudžiaujant vaistais nuo galvos skausmo, organizmas tampa jautrus jų komponentams“, – teigia pašnekovė.
Tad neskubėkite griebtis tablečių. Visų pirma išbandykite populiarias liaudiškas priemones galvos skausmui malšinti. Jeigu nei tam tikri maisto produktai, nei masažas, nei atsipalaidavimas nepadeda ir galvos skausmas vis stiprėja, priepuoliai kartojasi, nedelsdami apsilankykite pas šeimos gydytoją. Galvos skausmas gali byloti apie įvairias ligas.
Parengta pagal žurnalą „Savaitė" (2016 m. Nr. 46)


-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-