Peletrūnais žavisi ir prancūzai, ir žemaičiai
Šiais laikais virtuvėje naudojame daugybę prieskonių ir žolelių, tačiau peletrūnai vis dar yra primiršti. Norint nusipirkti, jų reikia paieškoti, tad labai verta užsiauginti, kaip kadaise tai darė mūsų močiutės...
Vaistinis kietis arba peletrūnas (lotyniškai Artemisia Dracunculus, angiškai tarragon, vokiškai estragon) – prieskoninis augalas su smulkiais žaliais lapeliais. Peletrūnų tėvynė – Rusijos pietinė dalis ir Mongolija. Manoma, kad pirmieji peletrūnus kaip prieskonius XIII a. pradėjo vartoti arabai.
Į Europą šis augalas atkeliavo iš dviejų pusių – iš Rusijos paplito rusiškasis peletrūnas, užaugantis iki 1,5 metro aukščio, plačiai išsikerojantis, stambus, kartoko skonio, žydintis nuo pavasario iki vasaros smulkiais gelsvais žiedeliais, o kryžiuočių į Viduržemio jūros kraštus atvežta peletrūnų rūšis, užauganti iki 60–80 centimetrų aukščio, šalto klimato šalyse nežydinti, kvapi, gausi eterinių aliejų, rauginių ir karčiųjų medžiagų, buvo pavadinta vokiškuoju (arba prancūziškuoju) peletrūnu.
REKLAMA
Kaip prieskoniai paprastai naudojami vokiškieji peletrūnai. Jie puikiai dera su žuvimis, jūrų gėrybėmis, vištiena, varške, kiaušinių patiekalais, jų dedama į salotas, sriubas ir padažus. Berno padažui (sviestas, kiaušinių tryniai, vanduo, citrinų sultys, česnakai, actas) ypatingo skonio suteikia būtent peletrūnai. Peletrūnai taip pat naudojami prieskoniniam actui bei aliejui gaminti, agurkams, pomidorams, grybams konservuoti – verta pabandyti, skonis tikrai įdomus.
Peletrūnų įeina į legendinį prancūziškų žolelių rinkinį, kuriame, be peletrūnų, dar yra petražolių, daržinių builių ir svogūnų laiškų.
Peletrūną ypač mėgsta Kaukaze, arabų, rusų, armėnų ir persų kalbomis jis vadinamas tarchun. Parduotuvėse galima nusipirkti šių žolelių vardu pagaminto ryškiai žalio gaiviojo gėrimo. Tačiau ir lietuviai turi senovinių primirštų patiekalų, kurie be peletrūnų būtų eiliniai – tai aukštaitiški virtiniai su peletrūnais, žemaitiški cepelinai su varške ir peletrūnais.
REKLAMA
Kaip prieskoniai paprastai naudojami vokiškieji peletrūnai. Jie puikiai dera su žuvimis, jūrų gėrybėmis, vištiena, varške, kiaušinių patiekalais, jų dedama į salotas, sriubas ir padažus.
Ne tik kvapnus, bet ir sveikas
Iš tikrųjų peletrūnas – tai vaistinis kietis. Turi labai daug vitamino C, provitamino A, eterinio aliejaus. Yra flavonoido apigenino, pasižyminčio nuo vėžinių ligų saugančiomis savybėmis, šaltinis. Peletrūnai žadina apetitą, gerina virškinimą, vartojami kaip vaistai nuo vidurių pūtimo. Peletrūnai pasižymi diuretiniu poveikiu – skatina šlapimo skyrimąsi. Liaudies medicinoje buvo vartojami nuo parazitinių kirmėlių.
Šaknų ir degtinės antpilas buvo vartojamas kaip raminamieji ir traukulių slopinamieji vaistai, vartojami nuo epilepsijos, spazminių traukulių.
Rusijoje ir Kaukaze vaistinius kiečius vartojo nuo vandenės ir skorbuto. Iki šiol jais gydoma avitaminozė.
Pirtininkai sako, kad peletrūnai labai maloniai kvepia pirtyje, jeigu jų šakelių įrišama į vantas.
Peletrūnai naudojami kraujavimui stabdyti, žaizdoms gydyti, sumušimams, išnirimams gydyti, burnai skalauti. Jų nuoviru skalaujama esant blogam burnos kvapui. Galima plauti labai prakaituojančias kojas.
Peletrūnai – karčiųjų kiečių, vadinamųjų pelynų, kurių gydomasis poveikis nėra toks platus, tačiau jie labiau žinomi, „giminaičiai“. Pelynai labai kartūs, prieskoniams nenaudojami, tačiau kai kuriose šalyse jų dedama į vermutą – vokiečiai kiečius vadina wermut. Su kiečiais reikia būti labai atsargiems į alergiją linkusiems žmonėms – jie gali sukelti dermatitą, žydėjimo laikotarpiu – šienligę.
Iš sėklų neauga
Zigmo Jovaišos daržininkystės ūkio darbuotoja Dalia Mickienė sakė, kad peletrūnai – daugiamečiai žoliniai augalai. Kai kas skundžiasi, kad nusipirko peletrūnų sėklų, tačiau jos arba nesudygo, arba iš jų išaugę augalai buvo ne tokio skonio ir kvapo. Iš tikrųjų „skanesni“ yra mums įprasti europiniai peletrūnai, be to, šie augalai dauginami tik dalijant kerus arba žaliaisiais auginiais. Tad jų užsiauginti galima tik suradus žmogų, kuris jų turi savo darže ar darželyje.
Be to, iš sėklų išauginti peletrūnai nebūna tokie vertingi, pakeičia skonio savybes. Sėklomis dauginami rusiškieji peletrūnai, tačiau jie yra ne tokio malonaus aromato ir kartesni.
Peletrūnai mėgsta atviras, šviesias, drėgnas vietas ir derlingą žemę. Kerelius galima dalyti rudenį arba anksti pavasarį. Auginius sodinti birželį–liepą, tad tai būtų galima padaryti būtent dabar.
10–12 cm ilgio auginiai įšaknijami šiltadaržiuose, vėliau sodinami į dirvą 30 × 70 cm atstumu. Vienoje vietoje gali augti 4–5 metus, po to kerai dalijami ir persodinami į naują vietą. Atželia balandžio pabaigoje arba gegužės pradžioje, žydi iki šalnų. Prancūziškuosius peletrūnus žiemai vertėtų pridengti, nors jie Lietuvoje yra neblogai prisitaikę.
Džioviname žiemai
Pirmaisiais auginimo metais žaliava ruošiama rugsėjį, vėlesniais metais – liepą. Prieš žydėjimą arba žydėjimo pradžioje žolė pjaunama giedrą dieną, nukritus rasai. Paskleidžiama plonu sluoksniu užtemdytoje, vėdinamoje patalpoje – stoginėje arba džiovykloje 35–40° C temperatūroje. Žaliava – žolė ir lapai be sumedėjusių stiebų – būna stipraus, malonaus kvapo, kartoko skonio.
Laikoma tankaus audinio maišeliuose arba medinėse dėžėse sausoje, vėsioje patalpoje. Tinka vartoti 1–2 metus. Džiovintose žolelėse išlieka eterinis aliejus, kurio sudėtyje yra net iki 60–70 proc. estragono arba estragolio, felandreno ir kitų medžiagų. Išlieka vitaminai, karčiosios, rauginės ir mineralinės medžiagos.
Parengta pagal žurnalą "Namie ir sode"
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 47 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-