VDU botanikos sodas pristatė puošniausią birželio medį
Prireikus išrinkti puošniausią birželio mėnesio medį VDU Botanikos sode Kaune, juo neabejotinai ir be konkurencijos taptų gelsvažiedis tulpmedis (Liriodendron tulipifera). Tai – medis, kurio žiedų pamatyti kasmet į Botanikos sodą atvyksta šimtai lankytojų iš visos Lietuvos.
Šiemet tulpmedžiai Botanikos sode, pasak jo atstovų, gausiais delno dydžio žiedais pradžiugino įprastu metu, birželio viduryje, ir turėtų žydėti iki liepos pradžios.
Mokslininkų teigimu, gelsvažiedis tulpmedis priskiriamas 4 atsparumo zonai, ištveria iki -34,4 laipsnių šaltį. Todėl Lietuvos klimatas šiems medžiams yra tinkamas, tiesa, didelis šaltis gali būti pavojingas jauniems augalams.
„Lotynišką vardą tulpmedžiui suteikė švedų mokslininkas, botanikos tėvu vadinamas Karlas Linėjus. Tai – vieni seniausių žiedinių augalų pasaulyje. Kreidos periodu, prieš 145,5–65,5 mln. m., ši gentis turėjo kelias rūšis ir buvo plačiai paplitusi Šiaurės Amerikoje bei Europoje. Jo liekanų rasta ir Terciaro, prieš 65–1,8 mln. m., nuogulose.
REKLAMA
Savo nuostabiais žiedais tulpmedis džiugina gan ilgai: kaip rodo mūsų sode atliekami fenologiniai stebėjimai, žydėjimas trunka iki mėnesio, kartais kiek trumpiau, tris savaites, arba ilgiau, – iki 1,5 mėnesio. Žiedų gausa taip pat kasmet panaši, tiesa, labai kuklus žydėjimas sode buvo fiksuotas 1986-aisiais. Įprastai medis apsipila šimtais 5-6 cm dydžio žiedų, savo forma primenančių tulpės žiedą“, – pasakoja VDU botanikos sodo atstovai.
Kaune, Botanikos sode, augantys tulpmedžiai nuo 2013 metų įtraukti į medžių nacionalinių genetinių išteklių sąrašą. Tame pačiame sąraše yra VU Botanikos sodo, Veliuonos parko, Degaičių dvaro parko bei prof. T. Ivanausko arboretume „Obelynė“ augantys gelsvažiedžiai tulpmedžiai.
VDU Botanikos sodo tulpmedžiai išauginti iš sėklų, gautų 1950 metais iš Veliuonos parke augančių dviejų tulpmedžių. Botanikos sodo medelyne tulpmedžių gerbėjai gali įsigyti iš šių medžių sėklų išaugintų sėjinukų.
Besižavintiems tulpmedžiais ir norintiems juos auginti reikėtų nepamiršti, kad tai yra didelis ir vešlus medis, o žydėti paprastai pradeda tik sulaukęs 15-20 metų. Augalas labiau mėgsta saulėtą vietą, purų derlingą priemolio ar priesmėlio dirvožemį. Užauga iki 30 (40-60) m aukščio ir gyvena apie 400-500 metų.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-