Renkamės skalbimo priemonę: kaip nesuklysti

Skalbimo priemonių pasirinkimas prekybos vietose išties milžiniškas: skysti skalbikliai, milteliai, pastos, skalavimo priedai, balikliai, minkštikliai ir taip toliau. Norint iš šios gausybės išsirinkti būtent jums tinkamiausias, reikia žinoti ne tik tai, ką ketinate skalbti, bet ir pasirinktos skalbimo priemonės sudedamąsias dalis, taip pat ką jos reiškia.
Monika Eigminaitė
Pasak VšĮ „Baltijos aplinkos forumas“ cheminių medžiagų ekspertės Lauros Stančės, kiekvienos skalbimo priemonės etiketėje nurodoma daug įvairių medžiagų, kurių kiekviena atlieka tam tikrą funkciją:
*Paviršiaus aktyvios medžiagos (PAM) – tai svarbiausia skalbiklio dalis, padedanti nuo audinio atskirti nešvarumus. Šios medžiagos gali būti katijoninės (dažniausiai sulfatai), anijoninės (sulfonatai, chloridai), alkilfenoletoksilatai. Nuo PAM kiekio skalbiklyje priklausys, kiek skalbinių galima išskalbti.
*Fosfatai, fosforo junginiai, polikarboksilatai minkština vandenį. Vietoj fosfatų kartais naudojami zeolitai, kurie mažiau teršia aplinką.
REKLAMA
*Chloro junginiai, vandenilio peroksidas, karbonatai, perboratai – balikliai. *Fermentai, enzimai padeda pašalinti įvairias dėmes.
*Audinių minkštikliai: chloroformas, benzilacetatas, pentanas.
*Optiniai balikliai – tai molekulės, kurios skalbiant nusėda ant audinio ir paryškina šviesių spalvų audinius. *Kvapiosios medžiagos suteikia skalbikliams ir skalbiniams kvapą.
*Spalviniai pigmentai – audinių spalvas atgaivinantys priedai.
*Natrio sulfatas, vanduo – tai užpildai, padedantys išlaikyti gaminio konsistenciją. *Kondicionieriai minkština audinius. *Kiti priedai: aktyvikliai (EDTA (etilendiamitetraacetatas), NTA (nitriloacetatas)), standikliai, konservuojančios medžiagos.
Kai kurios skalbimo priemonių sudedamosios dalys (kvapieji priedai, chloro junginiai, karbonatai, optiniai balikliai ir kt.) gali sukelti ūmią slogą, akių ar odos perštėjimą, bėrimus ar kontaktinį dermatitą. Kartais, pasak ekspertės, nereikia nė skalbti – staigi alerginė reakcija gali kilti vien įkvėpus aštraus skalbimo miltelių kvapo ar dulkių.
REKLAMA
Jei drabužiai po skalbimo nepakankamai išskalaujami, juose likusios skalbimo priemonės gali dirginti odą. Velkantis tokius drabužius, mažos dulkelės paklius į kvėpavimo takus ir juos sudirgins.
Ekologiškose skalbimo priemonėse, pažymėtose atitinkamais ženklais (pavyzdžiui, Gulbė, Mėlynasis angelas, Eco garantie ir pan.), nėra žmogui ir aplinkai labai pavojingų kancerogeninių, mutageninių, toksiškų reprodukcijai bei patvarių ir organizmuose besikaupiančių medžiagų, jie yra koncentruoti, t. y. juose daugiau aktyviųjų medžiagų, mažiau priedų.
L. Stančė akcentavo, jog tokiose priemonėse naudojamos tik lengvai aplinkoje skylančios PAM, odą ir kvėpavimo takus jautrinančių medžiagų negali būti daugiau kaip 0,1 proc. Tiesa, ekologiškų miltelių minusas, kad jie nėra tokie stiprūs kaip cheminiai, todėl reaguodami su kalkėtu vandeniu pašalina ne visas dėmes.
Cheminių medžiagų ekspertė nurodė pagrindinius kriterijus, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį renkantis skalbimo priemones:
– priemonėje neturėtų būti nebūtinų cheminių priedų: dažų, kvapiųjų medžiagų, optinių baliklių ir kt.
– fosfatų kiekis skalbikliuose neturėtų viršyti 5 proc.;
– biologinis produkto skilimas aplinkoje (biodegradacija) turėtų būti ne mažiau kaip 90–95 proc.; kartais gamintojas specialiai ženklina tokius gaminius;
– sudėtyje neturėtų būti chloro junginių;
– priemonė turėtų būti koncentruota.

Ekologinių produktų ženklas.
Skalbimo priemonės: kas yra kas
Skalbimo milteliai. Tirpsta ilgokai – apie 15 min., todėl reikia naudoti ilgesnę skalbimo programą. Būtina gerai išskalauti, kad iki galo neištirpusių miltelių dėmių neliktų ant drabužio.
Skystas skalbiklis. Naudoti patogiau dėl to, kad nedulka kaip skalbimo milteliai, kurie patekę ant odos gali sukelti alergiją. Be to, greičiau tirpsta vandenyje
Skalbikliai kapsulėse. Jas galima dėti tiesiai į skalbyklės būgną. Tai skystas skalbiklis vienoje kapsulės dalyje ir dėmių valiklis ar minkštiklis kitoje. Kapsulės apvalkalas ištirpsta jau tada, kai skalbiniai sudrėkinti, todėl skalbikliai geriau pasiskirsto ir geriau veikia. Naudodami kapsules nepadauginsite priemonės, įdėsite jos būtent tiek, kiek reikia, kad gautumėte tinkamą rezultatą.
Skalbimo rutuliai. Tai tie patys skalbimo milteliai, tik suspausti į kietą pavidalą. Dėl šios priežasties skalbiant jų išsiskiria mažesnis kiekis. Skalbimo kokybę pagerina tai, kad rutulys, skalbiant besivartaliodamas skalbimo mašinoje, gerai ištrina drabužius ir taip geriau pašalina nešvarumus. Skalbiant panaudotą tokį rutulį reikia gerai išdžiovinti ir tik tada vėl skalbti, kitaip per vieną skalbimą ištirps visi vandenyje suminkštėję milteliai ir rutulys taps nebeveiksmingas kitąkart skalbiant.
Muilo riešutai. Tai džiovinti muilo medžio vaisiai, natūralus augalinis produktas, kuriuo galima skalbti vietoj skalbimo miltelių. Muilo riešutuose yra valomųjų dalelių, vadinamų saponinais, kurios išsiskiria vandenyje.
Keletas patarimų, kad skalbimas būtų ir efektyvus, ir nekenksmingas
*Geriau dėti mažiau priemonės, bet skalbti ilgiau ir aukštesnėje temperatūroje.
Pats skalbimo procesas turi trukti bent 20 min., paskui būtini du skalavimai po 30 min. Viską sudėjus, idealiu atveju skalbimas turi trukti ne mažiau kaip 1,5 val.
*Skalbkite kuo aukštesnėje temperatūroje. Bakterijos ir erkutės žūsta 60 °C temperatūroje, tad 40 °C ne visada yra tinkama ir veiksminga. Milteliai tokioje temperatūroje taip pat gerai neištirpsta, jų likučiai medžiagoje kietina audinį ir taip gadina drabužį. Griežtai 30 °C temperatūroje reikėtų skalbti tik vilnonius drabužius.
*Minkštiklis labiausiai skirtas ne tam, kad suteiktų gaivų kvapą, kaip dažniausiai rodoma reklamose. Pagrindinė jo funkcija – „surinkti“ skalbimo priemonės likučius nuo audinio ir per skalavimą juos pašalinti. Žinoma, dėl savo savybių minkštiklis suminkština ir šiek tiek pakvepina drabužius.
REKLAMA
*Spalvotiems ir baltiems audiniams rinkitės skirtingas priemones, nes baltiems audiniams skirtose priemonėse daugiau baliklių, todėl juos naudojant spalvotiems drabužiams gali greičiau išblukti spalvos.*Kad medvilninius drabužius dėvėtumėte ilgiau, kartais juos skalbkite sintetikai skirta programa. Sintetiniai audiniai labiau nei natūralūs reaguoja į temperatūrą, sukimo ir gręžimo greitį, todėl sintetikai skirta programa yra mažiau „agresyvi“.
*Blogas net ir iškalbtų audinių (dažniausiai – rankšluosčių) kvapas atsiranda dėl bakterijų. Rankšluosčius reikėtų skalbti net 90 °C temperatūros vandenyje, prieš skalbiant dar galima pamirkyti vandenyje su actu ar druska.*Tiesiai į skalbimo mašinos būgną nepilkite jokios priemonės, galima dėti tik kapsules. Vanduo priemonę turi „paimti“ iš specialaus stalčiuko.
*Venkite naudoti kalkių šalinimo iš vandens priemones – tai tik papildoma chemijos dozė. Skalbimo mašiną kuo puikiausiai išvalysite maždaug kartą per 2 savaites įjungę ją tuščią ir įpylę šiek tiek citrinos rūgšties. Ji puikiai pašalins kalkes.
*Dėmes lengviau išvalysite ilgai pamirkę suteptą drabužį. Pavyzdžiui, senas prakaito ir dezodoranto dėmes iš trikotažinių marškinėlių galima išskalbti prieš tai pamirkius šiltame druskos tirpale, o vėliau – sodos tirpale ar acte. Skalbinius mirkykite valandą. Vėliau galima pripilti daugiau šilto vandens, nes tokiame vandenyje greičiau vyksta reakcijos.
Daugiau svarbių, įdomių ir naudingų temų - žurnale NAMIE IR
SODE
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-