Trečdalis lietuvių pateisina fizinį smurtą prieš vaiką

Trečdalis lietuvių pateisina fizinį smurtą prieš vaiką


Trečdalis šalies gyventojų ausies užsukimo vaikui nelaiko viena iš smurto išraiškų, o beveik pusė jų sako, kad liktų abejingi, matydami parduotuvėje tėvų purtomą vaiką, atskleidė penktus metus Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos inicijuota reprezentatyvi visuomenės apklausa.


Apklausos duomenimis, pernai už nepaklusnumą vaikui užsuktos ausies smurtui nepriskyrė arba neturėjo aiškios nuomonės 34 proc. respondentų. 2023 m. taip manančių buvo 35 proc., o 2022 m. – 42 proc. 


Tyrime pateiktą situaciją, kai parduotuvėje tėvai pakelia ir purto stiprių emocijų apimtą mažametį vaiką, šįkart pateisino ir neįžvelgė smurto 45 proc. tyrimo dalyvių. 2023 m. tokios pačios nuostatos laikėsi 42 proc., o 2022 m. – 47 proc. apklaustųjų. 


Pasak tarnybos, ženklią fizinio smurto toleranciją visuomenėje atskleidė respondentams užduotas klausimas, ar fizinių bausmių taikymą vaikui už nepaklusnumą ar netinkamą elgesį, jie laiko smurtu. Pernai 45 proc. apklaustųjų pasisakė, jog jų veiksmai priklausytų nuo konkrečios situacijos bei dalis pritarė tokiai „auklėjimo priemonei“. Per trejų metų laikotarpį pateisinančių fizines bausmes nuo 58 proc. sumažėjo iki 45 proc. 

REKLAMA


Tyrimo duomenimis, fizines bausmes kaip smurtą dažniau įvardijo moterys ir žmonės, įgiję aukštąjį išsilavinimą bei gaunantys didesnes pajamas, o didesnė dalis  vyrų ir vyresnio amžiaus respondentų manė, jog tai yra auklėjimo priemonė ir fizines bausmes tam tikrose situacijose jie būtų linkę pateisinti.  


Tarnybos vadovė Ilma Skuodienė teigia, jog visuomenei svarbu būti atsakingai ir jautriai kiekvieno vaiko atžvilgiu, o pastebėjus nerimą keliančius ženklus, reikėtų nedelsiant apie juos pranešti bet kuriuo veikiančiu pagalbos kanalu. 


„Vaiko teisių gynėjai yra pasiruošę sureaguoti į galimą vaiko teisių pažeidimą bet kuriuo paros metu ir visomis savaitės dienomis. Tad žmonės į mus gali kreiptis tiek skambindami ar rašydami į Vaiko teisių liniją, tiek atvykdami tiesiogiai ar registruodami galimą pažeidimą internetu, arba pateikdami skubią informaciją policijos pareigūnams. Bet kuris būdas, kurį žmogus bepasirinktų, yra sveikintinas ir rodo, jog pamažu judame nulinės tolerancijos smurtui prieš vaiką keliu“, – pranešime sakė ji.


ELTA inf.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 03 (2025)

    Savaitė - Nr.: 03 (2025)





Daugiau >>