Svarbūs Lietuvos partneriai toliau žeria kritiką dėl koalicijos su „Nemuno aušra“

ELTA / Andrius Ufartas


Lenkijos senato vicepirmininkas Michalas Kaminskis kritikuoja Lietuvos Seimo rinkimus laimėjusių socialdemokratų sprendimą formuoti valdančiąją koaliciją kartu su Remigijaus Žemaitaičio vedama „Nemuno aušra“. Anot politiko, paaiškinti Vakarų partneriams, kodėl valdančiųjų gretose veikia antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužęs R. Žemaitaitis, bus ypač sunku.


„Kaip Lietuvos draugas, aš negaliu paaiškinti lenkams, europiečiams, kaip tai įmanoma, kad XXI amžiaus pradžioje tokioje puikioje šalyje, kuri yra kovų už laisvę ir toleranciją simbolis, simbolizuoja meilę, o ne neapykantą tarp žmonių, yra politinė jėga, kuri naudoja antisemitizmą ir ideologiją kaip ginklą ir kuri tampa Vyriausybės dalimi Europos Sąjungoje“, – LRT radijui sakė Lenkijos politikas.


Jis akcentuoja, kad šiuo ypač sudėtingu geopolitiniu metu prieštaringai vertinamos partijos ir jos lyderio vaidmeniu valdančiojoje daugumoje neabejotinai sieks pasinaudoti Rusija.

REKLAMA


„Šiandien mes turime pogromus Amsterdame, šiandien Izraelis kovoja sunkų karą prieš terorizmą, šiandien susiduriame su tiek daug pavojų iš Rusijos, kuri remia Izraelio priešus. (...) Ir aš išties esu labai sunerimęs, nes Lietuvos įvaizdis yra toks, kad ji buvo viena pirmųjų atpažinusių Rusijos pavojų ir kaip šalis, kuri visada drąsiai priešinosi Rusijos imperializmui. O dabar Rusijos propaganda prieš pačią Lietuvą visur išnaudos tai, kad Vilniuje yra antisemitas“, – pabrėžė M. Kaminskis.


Savo ruožtu Berlyne dirbantis Tarptautinių santykių mokslų daktaras, Vokietijos užsienio reikalų tarybos tyrėjas Bendžaminas Talis teigia, kad toks rinkimus laimėjusių socialdemokratų žingsnis – formuoti koaliciją su „Nemuno aušra“ – gali kelti klausimų Berlynui dėl brigados dislokavimo Lietuvoje. Pasak jo, dauguma Vokietijos politikų R. Žemaitaičio dalyvavimą valdančiojoje daugumoje smerkia.


„Tai yra siaubinga idėja įtraukti šią partiją su šiuo lyderiu, kuris yra nuteistas Lietuvos Konstitucinio Teismo. Jie nuosekliai elgėsi antisemitiškai ir laužė Konstituciją, o Vokietijoje šiuo klausimu yra tik viena nuomonė ir ji itin bloga“, – pabrėžė B. Talis.

REKLAMA


Ir nors Vokietijos brigados dislokavimą Lietuvoje palaiko daug politikų, R. Žemaitaičio vaidmuo valdžioje kels daug abejonių tiek politinio elito lygmenyje, tiek bendrai visuomenėje, sako politologas.


„Tai tiesiog iškelia per daug praeities šešėlių, tai kels nepatogių klausimų tiek dėl antisemitizmo, rasizmo, ksenofobijos Centrinėje ir Rytų Europoje, tačiau ir pačioje Vokietijoje. Tai yra tapę valstybės mąstymo modeliu, kad Izraelį, jo egzistavimą reikia ginti. Vokiečiai tvirtai pasisako už Izraelį, yra priešiški antisemitizmui ir tai kels didelių klausimų, ypač tuo metu Vokietijos kariuomenės resursai yra išsemti, kariniai pajėgumai riboti – daug kas klaus, kodėl mes siunčiame savo karius padėti Vyriausybei, kuri nepritaria mūsų vertybėms“, – pridūrė B. Talis.


Antisemitiniais pareiškimais Seimo nario priesaiką sulaužusio R. Žemaitaičio vedamos partijos dalyvavimas koalicijoje sulaukė tarptautinės kritikos. JAV Senato Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Benas Cardinas tvirtino, kad koalicijos sudarymas su antisemitizmu kaltinamo politiko partija griauna fundamentalias demokratijos vertybes Lietuvoje. Savo ruožtu Lenkijos Senato vicepirmininkas Michałas Kamiński taip pat nurodė su nerimu pasitinkantis būsimą Lietuvos Vyriausybę.


LSDP planai eiti į koaliciją su „Nemuno aušra“ susilaukė kritikos ir iš Vokietijos Bundestago Užsienio reikalų komiteto pirmininko, socialdemokrato Michaelo Roth. Politikas teigė, kad jeigu LSDP nori likti Europos socialdemokratų partijos šeimoje, būtina persvarstyti ketinimus jungtis su šia, pasak jo, antisemitine partija.



Savo ruožtu Lenkijos Senato vicemaršalka Michailas Tomasz Kaminski sakė su nerimu žvelgiantis į tai, kad, pasak jo, prie Lietuvos valdančiosios daugumos jungiasi „atvirai šovinistinės ir antisemitinės jėgos“. Anot jo, „Nemuno aušros“ buvimas valdančiojoje koalicijoje yra nepaaiškinamas.


ELTA inf.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 46 (2024)

    Savaitė - Nr.: 46 (2024)