Vaikams – darbo patirtis, suaugusiesiems – pamokos

Šią vasarą pastebimas didesnis jaunuolių noras dirbti. Jie ne tik užsidirba pinigų, bet ir labiau suvokia darbuotojams tenkančią atsakomybę, ugdo socialinius įgūdžius, be to, išbando profesiją. Tiesa, atsakingosios institucijos įspėja, kad jaunuolių įdarbinimas – griežtai reglamentuotas, tačiau pažeidimų – itin daug.
Ivona JAROSLAVCEVIENĖ
Valstybinė darbo inspekcija (VDI) šią vasarą inicijavo neplaninius patikrinimus dėl nelegalaus ir nedeklaruoto darbo, nedeklaruotos savarankiškos veiklos maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas teikiančiose įmonėse. Deja, atvejų, kai nesilaikoma įstatymų įdarbinant nepilnamečius, daugėja.
Kaip pranešė VDI, buvo atlikti papildomi 53 inspektavimai maitinimo ir apgyvendinimo paslaugas teikiančiose Klaipėdos ir Tauragės apskričių įmonėse. Papildomi patikrinimai atliekami ir sulaukus visuomenės pranešimų apie nelegaliai dirbančius nepilnamečius. VDI inspektorių teigimu, tokių pranešimų šiais metais ypač padaugėjo.
REKLAMA
Baudžiama griežčiau
Nuo liepos 1 d. darbdaviai (juridiniai asmenys), nelegaliai įdarbinę darbuotojus, turi sumokėti nuo 2 772 eurų (3 minimalių mėnesinių atlyginimų (MMA)) iki 11 088 eurų (12 MMA) baudą už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį. Jau baustam už šį pažeidimą per pastaruosius dvejus metus darbdaviui skiriama nuo 5 544 eurų (6 MMA) iki 22 176 eurų (24 MMA) bauda už kiekvieną nelegaliai dirbusį asmenį. Baudos dydis priklauso nuo to, ar darbdavys sutinka legaliai įdarbinti nelegaliai dirbusį asmenį ir jam sumokėti 3 MMA (2 772 eurus). Jeigu ši pareiga įvykdoma, darbdaviui skiriama mažiausia bauda (3 MMA), o jau baustam už tokį pažeidimą – 6 MMA.
„Vaiko išnaudojimas – ypač pasibjaurėtinas nusikaltimas, ir VDI tokių nusižengimų netoleruoja ir netoleruos. Siekiame visomis jėgomis užkirsti kelią tokiems nesąžiningiems veiksmams, todėl nuolat bendradarbiaujame su kitomis atsakingosiomis institucijomis, tokiomis kaip vaiko teisių apsaugos tarnyba ar policija. Tik kompleksinės pastangos duoda rezultatų“, – pabrėžia vyriausiasis valstybinis darbo inspektorius Jonas Gricius.
REKLAMA
Griežtesnis įdarbinimo procesas
Pagal Lietuvos Respublikos įstatymus nepilnamečiai pradėti dirbti gali nuo 14 metų. Jų darbas turi būti įformintas darbo sutartimis, nes tik taip bus užtikrinamas atlygio už darbą mokėjimas ir įgyjamos visos socialinės garantijos.
VDI Darbo teisės skyriaus vedėja-vyriausioji darbo inspektorė Ieva Piličiauskaitė-Dulkė pabrėžia, kad asmenys nuo 16 iki 18 metų skirstomi į dvi grupes: vaikus, t. y. asmenis nuo 14 iki 16 metų, ir paauglius, t. y. asmenis nuo 16 iki 18 metų. Kad būtų įdarbintas nepilnametis nuo 14 iki 16 metų, reikia vieno iš tėvų ar kito vaiko atstovo raštiško sutikimo.
„Pirmiausia, norėdamas įdarbinti vaiką, darbdavys, prieš sudarydamas darbo sutartį, turi raštu informuoti vaiko tėvus apie jam galinčią kilti profesinę riziką, jo saugos ir sveikatos apsaugos priemones, gauti vieno iš tėvų raštišką sutikimą, o mokslo metų laikotarpiu – ir raštišką mokyklos, kurioje vaikas mokosi, sutikimą“, – aiškina specialistė.
I. Piličiauskaitės-Dulkės teigimu, būtina žinoti ir tai, kad darbdavys, prieš įdarbindamas asmenį iki 18 metų, siųsdamas jį tikrintis sveikatos, turi pateikti jam numatomų darbo sąlygų aprašymą ir nurodyti galimą profesinę riziką, o gavęs asmens sveikatos priežiūros įstaigos išduotą medicininę pažymą – vadovautis joje pateikta išvada, skirdamas dirbti konkrečius darbus, suteikdamas visas reikalingas saugos ir sveikatos apsaugos priemones.
Nepilnamečių darbo ypatumai
Darbo teisės skyriaus vedėja primena, kad nepilnamečių darbo laiko trukmė nustatyta Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatymo 36 straipsnyje. Vaikų, dirbančių lengvus darbus, darbo laiko trukmė ne mokslo metų laiku, kai dirbama ne trumpiau nei savaitę, – iki 6 val. per dieną ir 30 val. per savaitę, mokslo metų laiku – iki 12 val. per savaitę, t. y. iki 2 val. per dieną mokyklos lankymo dienomis ir iki 6 val. per dieną ne mokyklos lankymo dienomis, jeigu dirbama trimestro arba semestro metu, tačiau ne tada, kai mokykloje vyksta pamokos. Paauglių darbo laiko trukmė – ne daugiau kaip 8 val. per dieną kartu su kasdiene pamokų trukme ir ne daugiau kaip 40 val. per savaitę kartu su pamokų trukme.
Specialistė pabrėžia, kad nepilnamečių darbas
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 14 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-