Seimo posėdžius praleidžiantiems parlamentarams siūlomas naujas algos sumažinimo modelis
Seimo narys Andrius Bagdonas siūlo aiškiau reglamentuoti algų sumažinimo tvarką parlamento plenarinius, komitetų ar komisijų posėdžius be svarbios pateisinamos priežasties praleidusiems parlamentarams.
Statuto pataisas įregistravęs parlamentaras siūlo tokiems tautos atstovams sumažinti algą proporcingai praleistų posėdžių skaičiui. Atlyginimas jiems būtų mažinamas tiek procentų, kiek procentų posėdžių buvo praleista. Įvertinus visas aplinkybes sprendimą dėl atlyginimo sumažinimo priimtų Seimo valdyba. A. Bagdonas siūlo numatyti ir atlyginimo sumažinimo grindis t. y. Seimo nario mėnesinis atlyginimas negalėtų būti mažesnis nei Vyriausybės patvirtintas mėnesio minimalusis atlyginimas (MMA).
Statute taip pat siūloma nurodyti, kas laikoma svarbiomis priežastimis nelankyti posėdžių. Tai būtų Seimo nario laikinasis nedarbingumas, komandiruotė, atostogos vaikui prižiūrėti ar kitos svarbios aplinkybės, taip pat nedalyvavimas posėdžiuose, jei tam pritarė Seimo valdyba. Jeigu parlamentaras nepraneša, kad posėdyje nedalyvaus, arba nenurodo nedalyvavimo priežasčių, būtų laikoma, kad posėdis praleistas be svarbios pateisinamos priežasties.
REKLAMA
A. Bagdonas siūlo numatyti išimtį parlamentinei opozicijai, kuri dėl savo pažiūrų politiniais tikslais nutartų demonstratyviai nedalyvauti Seimo plenariniame, komitetų ar komisijų posėdžiuose. Toks opozicijos elgesys, jei jis nėra nuolatinis, būtų vertinamas kaip svarbi priežastis nedalyvauti posėdžiuose.
Švelniau būtų vertinami ir Seimo nariai, kurie užima Seimo Pirmininko, premjero ar ministro pareigas. Jei jie negalėtų dėl savo pareigų dalyvauti parlamento posėdžiuose, tai būtų pateisinama priežastis.
A. Bagdonas tikisi, kad siūlomos Statuto pataisos skatins atsakingiau naudoti valstybės biudžeto lėšas, leis išlaikyti aukštesnę darbo etikos kartelę parlamente, padidins pasitikėjimą Seimo institucija.
„Kiekvienam žmogui turi būti sąžiningai mokamas atlyginimas už jo atliekamą darbą, tačiau susiklostė tokia situacija, kad didžioji dalis Seimo narių atsakingai dirba, tačiau kita dalis parlamentarų posėdžių metu atostogauja ar tiesiog nelanko Seimo ar komitetų posėdžių. Visuomenei sunku suprasti, kodėl žmogus neidamas į darbą gauna darbo užmokestį. Manau, kad toks reglamentavimas nėra teisingas, tad siūlau daryti pakeitimus. Įvedus pokyčius Statute, bus užtikrintas principas „dirbi – gauni atlyginimą“, tad nedalyvavimas posėdžiuose be pateisinamos priežasties tiesiogiai paveiks atlyginimą”,– sakė A. Bagdonas.
REKLAMA
Jis siūlo pasinaudoti savivaldos patirtimi, kurioje pasiteisino tokia praktika.
„Savivaldos tarybos nariams atlyginimas mokamas atsižvelgiant į jų dalyvavimą posėdžiuose. Ši praktika parodė teigiamus rezultatus, paskatino atsakingesnį požiūrį į darbą ir aktyvesnį dalyvavimą posėdžiuose. Atsižvelgiant į savivaldoje pasiteisinusią patirtį, panašų reguliavimą siūlau taikyti ir Seimo nariams”, – sakė A. Bagdonas.
Šiuo metu Seimo statute yra numatyta, kad Seimo nariui, be svarbios pateisinamos priežasties nedalyvavusiam daugiau kaip pusėje Seimo posėdžių, kuriuose iš anksto buvo numatytas ir numatytu laiku įvyko balsavimas dėl teisės aktų priėmimo, to mėnesio atlyginimas mažinamas vienu trečdaliu. Remiantis Etikos ir procedūrų komisijos išvadomis, atlyginimas sumažinamas Seimo valdybos sprendimu. Suma, kuria sumažinamas Seimo nario atlyginimas, išskaitoma iš jo artimiausio mėnesio atlyginimo.
Jei Seimas pritartų, naujos Statuto nuostatos įsigaliotų šių metų lapkričio 31 d. ir būtų taikomos jau kitai Seimo kadencijai.
ELTA inf.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 47 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-