Parlamentarai apsvarstė kanapių dekriminalizavimo įstatymo projektą: dėl baudžiamosios atsakomybės diskutuos iš naujo

Parlamentarai apsvarstė kanapių dekriminalizavimo įstatymo projektą: dėl baudžiamosios atsakomybės diskutuos iš naujo


Seimas po svarstymo pritarė Administracinių nusižengimų kodekso įstatymo pataisoms dėl kanapių dekriminalizavimo. Įstatymo projektais siūloma numatyti, jog už neteisėtą kanapių, jų dalių, aliejaus, dervos, ekstraktų ar tinktūrų disponavimą nedideliais kiekiais be tikslo platinti būtų taikoma administracinė, o ne baudžiamoji atsakomybė. Po svarstymo teisės aktus palaikė 63 Seimo nariai, 60 prieštaravo, 2 – susilaikė.


Tuo metu lydinčiajam projektui – Baudžiamojo kodekso pataisoms – po svarstymo nepritarta. Už balsavo 63, prieš – 61, susilaikė – 3 Seimo nariai. Klausimas grąžintas komitetui tobulinti.


Galutinį sprendimą dėl viso teisės aktų paketo Seimas galės priimti tik po to, kai pastarosios Kodekso pataisos bus patvirtintos ir komitete, ir parlamento salėje.


Nutarė padidinti baudas


Teisės aktams Seimo nariai teikė eilę pasiūlymų. Parlamento liberalas Jonas Varkalys siūlė numatyti, kad asmuo, tris kartus per vienus metus nubaustas už kanapių vartojimą ar disponavimą, būtų įpareigotas kreiptis į priklausomybės ligų centrą ir įvykdyti gydytojo psichiatro sudarytą gydymo programą. Teisės ir teisėtvarkos komitetas tokiai iniciatyvai nepritarė. Tačiau Seimas palaikė tokį J. Varkalio pasiūlymą.

REKLAMA


Tuo metu grupė konservatorių siūlė už padarytą administracinį nusižengimą taikyti didesnes baudas – nuo 100 iki 600 eurų, o už pakartotinį nusižengimą – nuo 600 iki 2000 eurų. Įstatymo projekto iniciatoriai atitinkamai siūlė mažesnes nuobaudas – nuo 30 iki 250 eurų už pirminį, nuo 250 iki 400 eurų už pakartotinį nusižengimą. Teisės ir teisėtvarkos komiteto posėdyje šiam pasiūlymui pritarta tik iš dalies – pasiūlyta už pirmą nusižengimą taikyti nuo 50 iki 300 eurų, už pakartotinį – nuo 300 iki 1000 eurų baudą. Posėdžio metu parlamentarai palaikė komiteto pasiūlytą kompromisą.


Nė viename balsavime dėl Seimo narių pasiūlymų opozicijos atstovai nedalyvavo.


Klausimas susilaukė aistringų diskusijų


Seimo salėje klausimas susilaukė aistringų diskusijų dar tvirtinant darbotvarkę. Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos seniūnės pavaduotojas Aurelijus Veryga prašė išbraukti klausimą iš darbotvarkės, tačiau parlamentas tam nepritarė.

REKLAMA


Pradėjus svarstyti klausimą, Laisvės frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas ragino parlamentarus „apsispręsti teisingai“. Jis apgailestavo, jog anksčiau „laisviečių“ teikta iniciatyva, kuria siūlyta perkelti bausmes už mažą narkotinių medžiagų kiekį be tikslo platinti iš Baudžiamojo kodekso į Administracinių nusižengimų kodeksą, nesulaukė pakankamai palaikymo.


„Daugybė šalių jau nusprendė, kad ne su kuvalda, ne su botagu, ne su bananu mes keičiame žmonių elgesį ir gydome ligas, jeigu sutinkame, kad priklausomybė yra liga, o lyg tai niekas dėl to ir nesiginčija. Pirmąjį projektą, kuris sudegė po tiek daug diskusijų – kaip reta, Seimas diskusijų turi – TTK pakeitė“, – kalbėjo Seimo vicepirmininkas.


Kalbėdamas iš Seimo tribūnos jis citavo eilę ekspertų, kurie išreiškė palaikymą kanapių dekriminalizavimo įstatymų paketui. Taip pat ir LVŽS narį Aurelijų Verygą, kuris šiuo klausimu ketvirtadienį pasisakė itin kritiškai.


„Aurelijaus Verygos citata 2017 m. Cituoju: „Dekriminalizavimą, kai vartotojas nebaudžiamas už marihuanos turėjimą ir vartojimą aš palaikyčiau, nes priklausomą žmogų reikia ne bausti, o gydyti“. Gerbiamieji kolegos, tikiuosi apsispręsime teisingai“, – ragino V. Mitalas.


Tuo metu pats A. Veryga pateikė savo argumentus. Jis kėlė klausimą, kokią žinią jaunuomenei siųs parlamentarai, jeigu įstatymo projektas svarstymo stadijoje bus patvirtintas.



„Mes kaip Seimas pasakome, kad tai yra tokia lyg ir mažiau pavojinga medžiaga, kas yra šiaip didelė netiesa“, – teigė „valstietis“.


Jis kritiškai vertino ir grupės TS-LKD narių teiktą siūlymą, kuriuo baudos už kanapių disponavimą būtų gerokai didesnės. Pasak parlamentaro, griežtesnė bauda esminės priklausomybių problemos nespręs.


„Tie, kas turi pinigų, tiesiog susimokės baudą ir vis tiek nebus suinteresuoti jokių problemų spręsti. Klausimas šitas yra visiškai neparuoštas, jis yra nesuderintas su Prokuratūra, kuri aiškiai indikuoja, kad tokie sprendimai sukurs sąlygas lengvesniam narkotinių medžiagų platinimui. O gal to yra siekiama?“, – klausė A. Veryga, įtardamas, jog dekriminalizavus kanapes, valdantieji eis ir toliau – sieks legalizuoti ir kitas narkotines medžiagas.


Neigiamai kanapių dekriminalizavimo teisės aktus vertino ir Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis, Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis bei kiti parlamento opozicionieriai.


Vadinamajame kanapių dekriminalizavimo įstatymo projekte numatoma, jog baudos už mažo kiekio kanapinių preparatų turėjimą be tikslo juos platinti siektų nuo 50 iki 300 eurų. Tuo tarpu pakartotinai su šiomis medžiagomis sulaikytiems asmenims būtų taikoma nuo 300 iki 1000 eurų bauda. Visais atvejais kanapės, jų dalys, aliejus, dervos, ekstraktai ar tinktūros būtų konfiskuojamos. Sveikatos apsaugos ministerija nustatytų, koks kiekis kanapių būtų laikomas nedideliu.


Be to, nusižengęs asmuo galėtų būti įpareigotas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose.

REKLAMA


Šiuo metu už disponavimą nedideliu kiekiu bet kokių narkotinių medžiagų gresia baudžiamoji atsakomybė.


Laisvės frakcija Seimui dar anksčiau teikė projektą, kuriuo buvo siūloma perkelti bausmes už mažą narkotinių medžiagų kiekį be tikslo platinti iš Baudžiamojo kodekso (BK) į Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK). Visgi šiam projektui palaikymo Seime neužteko.







  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 06 (2025)

    Savaitė - Nr.: 06 (2025)