Tyrimas: augančios kainos ir namų ūkio išlaidos pakeitė 27 proc. gyventojų kelionių įpročius
Augančios kainos ir namų ūkio išlaidos labiausiai keičia Lietuvos gyventojų kelionių įpročius. Kaip parodė tyrimas, 14 proc. respondentų ėmė aktyviau naudotis viešuoju transportu, o 13 proc. jų dažniau ėmė rinktis dviratį ar paspirtuką.
Ekonominiai sunkumai gali būti naudingi gamtai
„Nors pakeisti transporto priemonę į mažiau taršią labiausiai paskatino ne tiek meilė gamtai, kiek ekonominės priežastys, tačiau, regis, turėsime gerą poveikį ir gamtai, ir mūsų sveikatai, ir globaliai klimato kaitai. Kadangi panašų kainų kilimą patiria ir kitos pasaulio šalys, tikėtina, tai atsispindės viso pasaulio taršos žemėlapiuose“, – sako tyrimą inicijavusios Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.
Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad namų ūkio išlaidų augimas kol kas paskatino tik sąlyginai nežymius elgsenos pokyčius, renkantis energijos šaltinius. Atsižvelgiant į tyrimo rezultatus, saulės jėgainės modulius įsirengė, tapo kolektyvinių saulės jėgainių vartotojais arba tai inicijavo tik 4 proc. respondentų. Reaguodami į išaugusias namų ūkio išlaidas, analogiškai 4 proc. įsirengė saulės kolektorius vandeniui šildyti.
REKLAMA
Pirko baterijas, žibintuvėlius, radijo imtuvus, generatorius
EPA inicijuoto tyrimo metu šalies gyventojų buvo klausiama, kokią įtaką jų požiūriui į elektronikos prietaisus turėjo Rusijos invazija į Ukrainą. Ar, jausdami grėsmę, jie įsigijo kokių nors prietaisų ar energijos šaltinių, kurie galėtų geriau užtikrinti jų saugumą? Kaip parodė apklausa, dėl minėtų aplinkybių baterijų ar akumuliatorių įsigijo 8 proc. respondentų, žibintuvėlį – 7 proc., radijo imtuvą – 4 proc., generatorių – 4 proc. apklausos dalyvių. Panašių sprendimų prireikė 18 proc. respondentų.
„Ne vienas buityje naudojamas prietaisas gali praversti, kai norima daugiau saugumo. Kita vertus, dauguma jų nėra kasdien naudojami dalykai, o iš tų daiktų, kurie atgula stalčiuose ir lentynose. Nors tai nėra dideli daiktai, tačiau akivaizdu, kad ilgainiui tai gali padidinti elektronikos ir baterijų atliekų srautą, kurį turėsime atsakingai išrūšiuoti ir sutvarkyti“, – pastebi EPA atstovė.
REKLAMA
Atsisveikinti su nereikalinga elektronika – paprasta
Asociacijos projektų vadovė primena, kad spintose ir sandėliukuose šalies gyventojai neretai laiko ne tik panaudotas baterijas, kurios gali tapti sveikatai žalingais teršalais, bet ir sugedusius, nefunkcionalius prietaisus. Kartais vis dar tikimasi, kad jie pravers, o neretai atsisveikinimas su šia įranga tiesiog atidėliojamas, manant, kad tai pareikalautų nemažai pastangų ir laiko.
Tuo tarpu smulkiosios elektronikos, baterijų, dujošvyčių lempų atliekų konteinerius galima rasti daugelyje šalies prekybos centrų, bibliotekų ir kitų įstaigų, o stambiosios elektronikos atliekas EPA išveža iš namų nemokamai, sutarus abiem pusėms patogų laiką. Tereikia paskambinti telefonu +370 695 55111 arba registruotis www.epa.lt svetainėje – čia galima rasti ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą.
EPA inicijuotą apklausią atliko rinkos ir visuomenės nuomonės tyrimų kompanija „Spinter tyrimai“. Balandžio mėnesį atlikto tyrimo metu apklausta 1008 respondentai, kurių amžius 18–75 metai.
Partnerių informacija.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-