G. Landsbergis kritiškai įvertino G. Nausėdos argumentus dėl „politinio atšalimo“: nesu iki galo įtikintas
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis kritiškai įvertino prezidento Gitano Nausėdos argumentus, esą dėl „politinio atšalimo“ būtinybės buvę ministrai Linas Linkevičius ir Raimundas Karoblis negali būti skiriami į ambasadorių postus JAV ir Europos Sąjungoje.
„Subjektyvu gal kiek. Aš nesu iki galo įtikintas, kas yra tas „atšalimas“ ir kaip jis turi veikti. Aš asmeniškai pats nesijaučiu labai atšalęs. Esu politikas, išrinktas su žmonių mandatu ir užsienio politiką matau per politinę prizmę. Manau, kad tai yra teisinga (...). Tad manęs savaime negąsdina vieno žmogaus darbas su kokia nors politine jėga. Ypač turint galvoje, kad asmenys, apie kuriuos kalbama, yra ir profesionalai“, – „Žinių radijui“ trečiadienį sakė G. Landsbergis.
Pasak jo, prezidento išdėstyti argumentai, esą prieš skiriant politiką į ambasadoriaus postą turi praeiti tam tikras laikas, kelia klausimų ir tuo atžvilgiu, jog ir šiuo metu yra ambasadorių, kuriems būtų galima pritaikyti „politinio atšalimo“ reikalavimą.
„Dabar diplomatinėje tarnyboje ambasadorių yra, kuriems būtų galima pritaikyti taip pat tą pačią taisyklę. Turbūt niekas nesiruošia jų atšaukiti iš postų ir grąžinti į Lietuvą šiek tiek pasėdėti ant ledo“, – teigė konservatorių lyderis.
REKLAMA
„Aš dedu visas pastangas, kad, nepaisant visų „atšalimų“ ir „atšilimų“, mes galėtume turėti asmenis, kurie vadovaus svarbiausioms Lietuvos ambasadoms“, – pridūrė G. Landsbergis.
Ministro teigimu, ambasadorių skyrimas į Lietuvai strategiškai svarbiausių valstybių atstovybes, bent jau jo manymu, eina į pabaigą.
„Procesas, kurį aš ne kartą viešumoje esu minėjęs, vadinasi neskelbiamos derybos. Turime sutarti tarp Seimo Užsienio reikalų komiteto, Vyriausybės ir prezidento, kad būtų rasti tinkamiausi kandidatai. Jeigu viena iš institucijų, kurios turi balsuoti ambasadoriaus skyrimo procese, kategoriškai atsisako tą ambasadorių skirti – tai tuomet yra ieškomas kitas asmuo.
Bent jau aš noriu tikėti, kad esame šio proceso pabaigoje. Toliau prasideda balsavimai, tada kreipiamasi į valstybę, prašant sutikimo, o sutikimą gavus iš tos valstybės, į kurią asmuo yra deleguojamas, – tuomet galima ir viešai Lietuvoje paskelbti, kas tas ambasadorius bus“, – sakė G. Landsbergis.
REKLAMA
Sauliaus Skvernelio Vyriausybėje ministrais dirbę R. Karoblis bei L. Linkevičius pastaruoju metu viešo dėmesio centre atsidūrė, kai prezidentas Gitanas Nausėda nesutiko jų skirti į ambasadorių postus JAV ir Europos Sąjungoje. Prezidentas G. Nausėda kelis kartus tokį sprendimą argumentavo tuo, kad kadencijas baigusiems ir tinkamai savo pareigas atlikusiems ministrams yra būtinas „politinis atšalimas“. Viešojoje erdvėje šie argumentai susilaukė nemažai kritikos. Taip pat kritikuota, kad Lietuva strategiškai svarbiose valstybėse, kaip JAV, ES, Vokietija kone pusmetį neturi savo atstovų.
Šiuo metu Lietuva neturi paskirtų ambasadorių JAV, Vokietijoje, ES, Turkijoje, Australijoje, UNESCO, Europos Taryboje.
Lietuva dėl A. Navalno įkalinimo Rusijai galėtų įvesti nacionalines sankcijas, jei to nepadarytų ES
Užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis mano, kad Lietuva galėtų taikyti nacionalines sankcijas dėl opozicionieriaus Aleksejaus Navalno įkalinimo atsakingiems Rusijos pareigūnams, jeigu europinių sankcijų neįvestų Europos Sąjunga (ES).
„Kadangi dabar jau yra paskirta reali bausmė, sankcijos turėtų praktiškai automatiškai įsigalioti be didesnio Europos ministrų pasipriešinimo. Jeigu vis dėlto matytume, kad tas pasipriešinimas dėl kažkokių priežasčių dar egzistuoja, nors aš tikrai norėčiau tuo abejoti, aš neatmesčiau kad Lietuva galėtų ir savo ruožtu tam tikras nacionalines sankcijas pasiūlyti, būtent uždrausti įvažiuoti į Lietuvos teritoriją, nesuteikti vizų“, – „Žinių radijui“ teigė G. Landsbergis.
Kalbėdamas apie europines sankcijas ministras akcentuoja, kad teisingiausia ir veiksmingiausia reaguojant į A. Navalno įkalinimą Rusijai taikyti ir finansines sankcijas.
„Yra pernai įsigaliojęs Europos Sąjungos globalus žmogaus teisių sankcijų režimas, kuris leidžia bet kurioje pasaulio vietoje vykstantiems žmogaus teisių pažeidimams, juos vykdantiems asmenims pritaikyti sankcijas. Tai yra ir vizų uždraudimas, ir lygiai taip pat finansinės sankcijos tiems asmenims, kurie tuos pažeidimus daro“, – sakė G. Landsbergis.
„Tai šis dokumentas, tai, ką mes dažniausiai vadiname Magnickio teisės aktu, leidžia ganėtinai plačiai taikyti tas sankcijas ir, aš manau, kad šiame etape tai būtų teisingiausias ir veiksmingiausias instrumentas“ , – pridūrė jis.
Kremliaus kritikui A. Navalnui antradienį buvo paskirta 3,5 metų laisvės atėmimo bausmė, tai antradienį nusprendė teismas. Vis dėlto į bausmę buvo įskaičiuota 10 mėnesių, kuriuos jis anksčiau praleido namų arešte, todėl opozicionierius bus įkalintas 2 metus ir 8 mėnesius, ir juos praleis kolonijoje.
A. Navalnas buvo sulaikytas sausio 17-ąją Maskvoje, kai parskrido iš Vokietijos, kur buvo gydomas po beveik mirtino apnuodijimo nervus paralyžiuojančia medžiaga, ir įkalintas 30-iai parų. Jo sulaikymas paskatino šalyje masinius protestus.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 06 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-