Baltarusijos demokratijos simboliu tapusi S. Cichanouskaja prieglobstį rado Lietuvoje
Kandidatė į Baltarusijos prezidentus Svetlana Cichanouskaja yra Lietuvoje, teigia Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.
„Galiu patvirtinti, kad ji yra Lietuvoje“, – Eltai teigė ministras ir daugiau S. Cichanouskajos atvykimo detalių nenorėo atskleisti.
Sekmadienį vykę Baltarusijos prezidento rinkimai baigėsi be netikėtumų. Nedemokratiškais laikomuose rinkimuose jau ketvirtį amžiaus šalį valdantis Aliaksandras Lukašenka esą surinko 80,23 proc. rinkėjų balsų, rodo preliminarūs Baltarusijos centrinės rinkimų komisijos (CRK) paskelbti rezultatai.
Pagrindinė A. Lukašenkos oponentė Baltarusijos prezidento rinkimuose S. Cichanouskaja atmetė oficialius rezultatus.
Paskelbus balsavusių rinkėjų apklausų rezultatus, sekmadienio ir pirmadienio vakarą Minske ir kituose Baltarusijos miestuose prasidėjo masinės protesto akcijos, kurios virto susirėmimais su teisėsaugos institucijų darbuotojais.
Prezidento patarėja: į įvykius Baltarusijoje galima reaguoti ne tik sankcijomis, bet ir tarpininkavimu
REKLAMA
Prezidento Gitano Nausėdos patarėja Asta Skaisgirytė sako, kad į įvykius Baltarusijoje galima reaguoti ne tik sankcijomis, bet ir tarpininkavimu tarp konfliktuojančių pusių. Pasak jos, Lietuvos bei kaimyninių valstybių atstovai galėtų važiuoti į Minską ir sutikti su dabartine Baltarusijos valdžia ir opozicija.
„Kitas atsakas galėtų būti kitoks, tai – tarpininkavimas. Tarpininkavimas tarp opozicijos ir nepartinės Baltarusijos valdžios. Lietuva su Lenkija, galbūt Ukraina būtų pasirengusos tarpininkauti, jeigu būtų sutikimas iš abiejų pusių, kad toks tarpininkavimas galėtų vykti“, – „Žinių radijui“ sakė A. Skaisgirytė.
„Galėtų Lietuvos ir kai kurių kaimyninių šalių atstovai vykti į Minską ir tartis tiek su viena puse, tiek su kita. Ieškoti abiem pusėms priimtinų būdų, kaip deeskaluoti situaciją. Dabar viskas eina tik blogyn“, – teigė ji.
Patarėja pabrėžė, kad toks tarpininkavimas būtų įmanomas, jei abi konfliktuojančios pusės norėtų kalbėtis.
REKLAMA
„Žinoma, pirmiausia turėtų sutikti kalbėtis dabartinė Baltarusijos valdžia ir opozicija. Šitą pirmą žingsnį jie turi žengti ir suvokti, kad geriau kalbėtis yra dialogu ir kažkokį sutarimą prieiti, negu gatvėse malšinti protestuojančius žmones“, – sakė ji.
Anot A. Skaisgirytės, šiuo metu Aliaksandras Lukašenka nerodo jokių ženklų apie norą klabėtis.
„Manau, kad su opozicija galima kalbėtis ir pakankamai aiškiai. Su prezidento Lukašenkos aplinka kol kas tie pokalbiai yra sunkesni. Noro kalbėtis su opozicija iš jo pusės nematyti“, – teigė ji.
G. Nausėdos patarėja taip pat teigia, kad prezidentas palaiko Lenkijos ministro pirmininko Mateuszo Morawieckio kreipimąsi į aukščiausių ES institucijų – Europos Komisijos ir Europos Vadovų Tarybos – lyderius Ursulą von der Leyen ir Charlesą Michelį, raginant ES skirti atitinkamą dėmesį nerimą keliančiai padėčiai Baltarusijoje bei palaikyti Baltarusijos žmonių lūkesčius ir viltis.
„Šiuo metu būtų galima svarstyti visą atsako spektrą į tai, kas vyksta Baltarusijoje. Prezidentas užsiminė ne apie vieną iš atsako būdų. Sankcijos yra labai svarbus, sunkus būdas. Jeigu kalbėtume apie ES sankcijas, jos turi būti priimamos vos ES šalių vieningu sutarimu. Žinoma, prieš tai labai gerai apsvarsčius ekonomines, politines, geopolitines implikacijas. Taip pat turi būti įvardinti pareigūnai, žmonės, Baltarusijos valdžios atstovai, visi, kam tos sankcijos būtų taikomos. Turi būti labai aiškios atsakomybės, dėl ko tos sankcijos jiems turi būti pritaikomos“, – teigė A. Skaisgirytė.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 05 (2025)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-