Parlamentarai LSDP prašyme Generalinei prokuratūrai įžvelgia ir politikavimo, ir pagrįstumo: Energetikos ministerija galėjo pažeisti lygiateisiškumo principą

Parlamentarai LSDP prašyme Generalinei prokuratūrai įžvelgia ir politikavimo, ir pagrįstumo: Energetikos ministerija galėjo pažeisti lygiateisiškumo principą


Lietuvos socialdemokratų partijai (LSDP) pranešus, kad kreipėsi į Generalinę prokuratūrą (GP) dėl Energetikos ministerijos negebėjimo suvaldyti elektros rinkos liberalizavimo, dalis parlamentarų mano, kad tai veikiau politinis veiksmas, įprastas opozicinėms partijoms: panašios pozicijos laikosi tiek valdančiųjų, tiek opozicinių frakcijų politikai.


Vis tik Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ nario Luko Savicko nuomone, kreipimasis turi pagrindo, kadangi juo socialdemokratai akcentuoja Vyriausybės ketinimą suteikti išskirtines sąlygas tik bankrutuojančio „Perlas Energija“ klientams.


Socialdemokratai antradienį paskelbė GP įteikę kreipimąsi, kuriuo partija ragina ginti viešąjį interesą ir vartotojų lygiateisiškumo principą, kadangi „Perlas Energija“ klientams, nepasirinkusiems kito tiekėjo iki rudens, valstybė ketina kompensuoti skirtumą tarp garantinio ir visuomeninio tiekimo kainų.


LSDP savo prašyme prokurorams nurodo, kad Energetikos ministerija galėjo pažeisti Energetikos įstatymą, esą nesukontroliavo liberalizavimo proceso, aplaidžiai vertino rizikas vartotojams – nesiėmė jokių veiksmų vartotojų lūkesčiams apsaugoti.


Tokius priekaištus LSPD pažėrė po to, kai antras didžiausias nepriklausomas energijos tiekėjas „Perlas Energija“ dar rugpjūčio pradžioje pranešė panaikinsiantis fiksuotos kainos planus, o aną savaitę paskelbė apie nutraukiamą veiklą. Iki pirmojo savo pranešimo įmonė turėjo apie 180 tūkst. klientų.

REKLAMA


„Privalu detaliai išsiaiškinti, kodėl taip atsitiko. Juk jei ir toliau nebus tinkamos tiekėjų priežiūros, tokios istorijos gali pasikartoti“, – būtinybę atlikti „Perlas Energija“ atvejo tyrimą argumentavo LSDP pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė.


Įžvelgia politinių motyvų


Liberalų sąjūdžio parlamentaras Eugenijus Gentvilas tuo, kad LSDP dėl ministerijos veiksmų kreipėsi į ikiteisminę instituciją, nesistebėjo. Politikas pripažino tikįs, kad GP priims teisingą sprendimą.


„Kiekvienos opozicijos darbas ir garbės reikalas pasikrapštinėti, pamasažuoti temą kurį laiką, nežiūrint kaip ir kada prokuratūra ką nuspręs. Vertinu normaliai, tikiu teisingumu ir tikiu, kad viskas įvertina objektyviai. O kad opozicinė frakcija ar partija taip daro, nieko nestebina“, – sakė E. Gentvilas.


Jis priminė, jog tai ne pirmas kartas, kai socialdemokratai ėmėsi tokio žingsnio.


„Dirbau Klaipėdos uoste, socialdemokratai kelis kartus kreipėsi į prokuratūrą. Viskas baigėsi nutrauktais tyrimais ir jų fiasko. Bet tada toks buvo jų darbas būnant opozicijoje“, – pasakojo E. Gentvilas.

REKLAMA


„Manęs nei kiek nestebina, kad taip daroma“, – teigė E. Gentvilas.


Kad toks opozicijos kolegų žingsnis veikiau yra politinis, o ne teisinis sprendimas mano Darbo partijos frakcijos parlamentaras Andrius Mazuronis. Jis pastebėjo, kad patys socialdemokratai dalyvavo rengiant rinkos liberalizavimui organizuoti skirtus įstatymų pakeitimus, kuriuos, LSDP manymu, Energetikos ministerija galėjo pažeisti.


„Gerai, kad kreipiasi, tegu, bet matau ir nemažą dalį politinės potekstės“, – teigė A. Mazuronis.


Komentuodamas galimą GP sprendimą, jis teigė numanąs, kokio rezultato galima tikėtis.


„Prokuratūra apsvarsčiusi tokį kreipimąsi arba mato pagrindą pradėti ikiteisminį tyrimą, arba atsisako. Matyt ir priims vieną ar kitą sprendimą. Aš jau galėčiau nuspėti, koks tas prokuratūros sprendimas bus“, – sakė Seimo vicepirmininkas.


Parlamentaro nuomone, dėl to kas nutiko su „Perlas Energija“, daugiau atsakomybės turėtų prisiimti Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), o ne Energetikos ministerija. Būtent VERT nepastebėjo rizikų ir neinformavo klientų, pažymi jis.


„Didesnę matau VERT atsakomybę arba neveiklumą. Ir tas neindikavimas klientams, kad yra problemų, nekontroliavimas, iš tikrųjų atrodo keistai“, – kalbėjo A. Mazuronis.

L. Savickas: kreipimasis turi pagrindo, nes galimai pažeistas lygiateisiškumo principas

Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas akcentavo, kad LSDP prašymas prokurorams pagrindo turi, kadangi socialdemokratai jame pažymi ministerijos numatytas geresnes sąlygas „Perlas Energija“ klientams, kurie nuo rugsėjo bus perkelti į garantinį elektros tiekimą.



„Gyventojai, kurie pasirinko „Perlo“ pasiūlymus, susiduria su išskirtinėmis jiems sudaromoms sąlygomis, kad jos nebūtų prastesnės nei siūlytos „Perlo“. Tai sukuria tam tikrą nelygiateisiškumą lyginant su gyventojais, kurie garantiniame tiekime ir tos sąlygos jiems netaikomos“, – sakė L. Savickas.


„Šia prasme tikrai yra pagrindo kalbėtis apie tai, kaip vis dėlto užtikrinti lygiateisiškumą tarp „Perlo“ klientų ir kitų gyventojų tam, kad padėtume ir vieniems, ir kitiems išgyventi šį sunkų laikotarpį“, – pabrėžė jis.


Kad kompensacijos „Perlas Energija“ klientams yra nesąžininga priemonė kitų I ir II liberalizavimo etapų dalyvių atžvilgiu svarstė ir A. Mazuronis.


„O dalyvaujame visi. Toks elgesys diskriminuoja kitus rinkos vartotojus ir jų sąskaita bandoma spręsti tas problemas, kurios kilo dėl pačios Energetikos ministerijos neveiklumo“, – teigė Darbo partijos politikas.


Savo ruožtu L. Savickas svarstė, kad LSPD kreipimasis ir prokurorų išvados padės geriau suprasti, ar valdantieji ir atsakingos institucijos turėjo galimybių ir informacijos, jog „Perlas Energija“ situacijos būtų išvengta.


„Kaip suprantu, vienas šio kreipimosi pagrindų yra įvertinti, ar atsakingos institucijos energetikos srityje, ypatingai ministerija, turėjo galimybes išvengti tokių situacijų, kaip su „Perlu“. Ir jei taip – bandyti išsiaiškinti, kokie tai veiksmai galėjo būti ir kas buvo atsakingas už jų atlikimą“, – teigė L. Savickas.


Kilus „Perlas Energija“ skandalui, tiek Energetikos ministerija, tiek VERT netrukus tokius veiksmus pavadino neteisėtais, rinkos reguliuotojas pradėjo tyrimą, kreipėsi į Valstybinę vartotojų teisių apsaugos tarnybą, kuri taip pat įpareigojo įmonę netaikyti vienašališkai priimtų sutarties su klientais nuostatų pakeitimų. VERT dėl įmonės veiksmų kreipėsi ir į GP.


Galiausiai, „Perlas Energija“ praeitą savaitę paskelbė nutraukianti veiklą. Reaguodamas į tai, energetikos ministras Dainius Kreivys informavo, kad šį tiekėją pasirinkę I ir II elektros rinkos liberalizavimo etapų klientai, nuo rugsėjo mėnesiui būtų perkelti į garantinį tiekimą, o iki naujųjų – visuomeninį, jei per rugpjūtį nepasirinks kito tiekėjo. 25 proc. brangesnio garantinio ir visuomeninio tiekimo kainų skirtumus Vyriausybė ketina kompensuoti.








  • Paskutiniai numeriai

  • Savaitė - Nr.: 51 (2024)

    Savaitė - Nr.: 51 (2024)