D. Kreivys: investicijos į atsinaujinančią energetiką bus didesnės nei kam kitam – 10 mlrd. eurų iki 2030 m.
Į atsinaujinančios energetikos išteklių (AEI) elektrinių plėtrą ir Lietuvos energetinio savarankiškumo didinimą per ateinančius 7,5 metų bus investuota daugiau nei į bet ką kita – iš viso 10 mlrd. eurų, sako energetikos ministras Dainius Kreivys.
Anot ministro, ateityje elektra pakeis kitas energijos rūšis, jos suvartojimas augs šešiskart, o Lietuva iš nuo elektros importo priklausomos valstybės taps elektros pardavėja kitoms šalims.
Kaip trečiadienį žurnalistams pristatė D. Kreivys, valstybė iki 2030 m. vien į energetikos sektorių planuoja investuoti 1–1,5 mlrd. eurų, o visos investicijos, pridėjus privataus verslo lėšas, sieks 10 mlrd. eurų.
„Didesnių investicijų turbūt joks kitas sektorius neturės ir transformacija bus milžiniška“, – spaudos konferencijoje kalbėjo D. Kreivys.
Jis pristatė, kad 2025 m. Lietuvoje planuojama turėti 1,8 GW vėjo ir 1 GW saulės elektrinių pajėgumų, o iš AEI pasigaminti 50 proc. reikiamos elektros. Tam, pasak ministro, iš valstybės bus skiriama 600 mln. eurų, taikant įvairias paramos schemas. Tuo metu iki 2030 m. iš AEI bus norima pasigaminti 7 GW elektros.
REKLAMA
„Tai tris kartus daugiau, nei planavome pasistatyti Visagine“, – apie planuojamą galią teigė D. Kreivys.
Energetikos ministerija planuoja, kad 168 mln. eurų valstybinių lėšų bus skirta iki 2023 m., 368 mln. eurai nuo 2024–2030 m., dar 0,5 mlrd. eurų bus skiriami iš kitų fondų, kurie, pasak ministro, bus rezervuoti.
Tuo metu verslo energetiniam atsinaujinimui, D. Kreivio teigimu, bus skiriami 234 mln. eurų.
Pasak D. Kreivio, investicijos pirmiausia bus skirtos sumažinti elektros kainas buitiniams vartotojams.
„Pirmiausia gyventojams, kad mūsų gyventojai taptų energetiškai nepriklausomi ir nekalbėtume apie pasaulines kainas, kurios išbalansuoja mūsų gyvenimus. Priemonės – saulės ir vėjo energetika, kaupikliai, šilumos siurbliai, elektromobilių įkrovimo stotelės, katilai, šilumos punktų renovacija ir kt. dalykai“, – kam bus skiriamos lėšos, vardijo jis.
Taip pat ministro įvardintos energetinės bendrijos. Jo teigimu, kiekviename mieste ir rajone bus elektrinės, iš kurių patiems pažeidžiamiausiems gyventojams elektra bus tiekiama su nuolaida. Jas visiškai finansuos valstybė. Elektros kainą ši priemonė, anot ministro, sumažins daugiau nei perpus.
REKLAMA
Ateityje, anot D. Kreivio, Lietuvoje bus naudojama tik elektra, pakeisianti kitas energijos rūšis, todėl elektros gamyba iki 2030 m. turės kilti nuo 2,5 TWh iki beveik 15 TWh, o Lietuva pati pasigamins 93 proc. reikiamos energijos (iš atsinaujinančių šaltinių).
„Po 2030 m., jei įgyvendinsime visus planus, planuojame, kad Lietuva taps elektros energiją eksportuojanti šalis. Reiškia, iš didžiulės deficitinės šalies tapsime elektros energijos eksportuotojais“, – sakė D. Kreivys.
Ministras priminė, kad parlamente šiuo metu svarstomas „didžiulis“ atsinaujinančios energetikos „proveržio“ paketas. Juo siekiama ženkliai sumažinti biurokratines kliūtis AEI elektrinėms plėtoti, greitinti jų statybą.
„Turime parlamente didžiulį „proveržio“ paketą. Tikrai labai didelės apimties, teko pačiam pristatyti Seimo salėje, komitetuose, 3-4 valandas vien šis paketas komitetuose svarstomas. Galima įsivaizduoti, kokia jo apimtis“, – pabrėžė D. Kreivys.
Be to, pasak ministro, bus svarbu, ar elektros tinklai galės priimti prognozuojamą didžiulį kiekį elektros. Jis žada, kad į tinklų plėtrą bus investuojama, ketinama lengvinti prisijungimo taisykles, perskaičiuoti tinklų pajėgumus siekiant juos išnaudoti efektyviau.
Anot D. Kreivio, nors Lietuva ir nebeimportuoja rusiškos naftos, dujų ir elektros, vis tik pastarąja tinkamai apsirūpinti negali.
„Elektros gaminamės labai, labai mažai, nuo 20 iki 25 proc. Tai yra mūsų Achilo kulnas. Taip pat Žaliasis kursas mus įpareigoja visą savo energetiką sukti žaliuoju keliu“, – sakė D. Kreivys, pabrėžęs, kad kitose šalyse statistika atvirkštinė.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-