Pagalba, kuri veikia: Multidimensinė šeimos terapija jau padėjo 200 Lietuvos šeimų
Lietuvoje nuo 2020 m. vasario įgyvendinama pasaulyje pripažinta Multidimensinė šeimos terapijos (MDFT) programa duoda apčiuopiamų teigiamų rezultatų – nuo jos pradžios iki šių metų rugsėjo mėnesio pabaigos sėkminga pagalba suteikta beveik 200 šeimų. MDFT yra skirta teikti pagalbą vaikams, paaugliams ir jauniems žmonėms, jų šeimoms ir visai aplinkai, kai nepilnamečiai susiduria su kompleksiniais elgesio iššūkiais. Šiuo metu eilėje pagalbos laukia dar apie pusė šimto šeimų.
„Visi tėvai nori pasirūpinti savo vaikais, bet ne visada žino, kaip tai geriausiai padaryti. Ypač jei vaikas neklauso, elgiasi prastai, skriaudžia kitus ar save. Multidimensinė šeimos terapijos (MDFT) programa yra reali pagalba ir tėvams, ir vaikams. Programa atnaujina jaunuolių santykius su kitais šeimos nariais, padeda spręsti mokykloje kylančias problemas, įveikti emocinius sunkumus, mažinti agresijos pasireiškimo atvejų, stiprinti bendrąją psichikos sveikatą. Juk prastai besielgiantiems vaikams paprastai labiausiai ir trūksta meilės bei dėmesio“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministras Vytautas Šilinskas.
REKLAMA
MDFT yra visapusiška, į šeimą ir visą vaiko aplinką orientuota elgesio keitimo programa vaikams ir jaunuoliams, kurių elgesys ryškiai skiriasi nuo įprastų amžiaus, kultūros, etinių normų ir yra socialiai nepriimtinas, delinkventinis. Pagal šią programą dirbama su 11–17 m. amžiaus vaikais ir paaugliais, kurie nelanko mokyklos, pasižymi agresyviu elgesiu, konfliktiniu bendravimu, turi polinkį vartoti psichotropines medžiagas, yra linkę į nusikalstamą elgesį, turi kitų elgesio sunkumų.
Nuo 2021 m. liepos iki 2023 m. pabaigos, įgyvendinant MDFT programą, pasiekta 118 sėkmės atvejų, 2024 m. sausio–rugsėjo – 81 sėkmės atvejis. MDFT programos poreikį rodo ir tai, kad jau dabar yra šios paslaugos laukiančių šeimų eilė. Šiuo metu programos pagalbos laukia 51 šeima. Šeimos, kurios dalyvavo MDFT programoje, ją pačios siūlo ir kitoms šeimoms kaip efektyvią ir jiems padėjusią.
Lietuvoje veikia trys MDFT komandos Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. MDFT yra mobili paslauga, todėl komandos pagalbą teikia 100 km atstumu aplink nurodytas savivaldybes. Pagalba prieinama 41-oje šalies savivaldybėje.
REKLAMA
Kiekvienoje komandoje veikia 2 koordinatoriai ir 5–6 specialistai (iš viso trijose MDFT komandose šiuo metu yra 6 koordinatoriai ir 17 specialistų). Vienas specialistas dirba su 4–5 atvejais, jei atvejai ypač sudėtingi, gali dirbti ir su mažiau. Darbas su vienu atveju vidutiniškai trunka apie 4–6 mėnesius, tačiau gali trukti ir ilgiau, jei atvejis yra ypač sudėtingas.
Pagal MDFT programą, specialistai su jaunuoliais ir jų šeimomis dirba jų artimoje aplinkoje, tai yra patys važiuoja į namus, mokyklą ar kitą aplinką. Taip mažinamas paauglio ir jo šeimos pasipriešinimas pagalbai, sudaromos sąlygos vaikui ir šeimai jaustis patogiai, saugiai, užtikrintai, ko kartais trūksta, kai asmuo pats turi atvykti pas specialistą. Dirbant su šeima natūralioje jos aplinkoje, galima efektyviau nustatyti priežastis, dėl ko kyla paauglio elgesio problemos. Taip pat šeimai savo aplinkoje lengviau išbandyti naujus įgūdžius ir elgesio modelius, labiau tikėtina, kad jie bus taikomi toliau.
Vaikai ir šeimos į MDFT programą gali būti nukreipiami:
• vietos lygmeniu dirbančių specialistų (atvejo vadybininkų, socialinių pedagogų, socialinių darbuotojų ir kt.);
• šeimos gali kreiptis pačios, be specialistų nukreipimo (gali tiesiogiai susisiekti su MDFT koordinatoriumi).
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), imdamasi įgyvendinti programą „sunkaus“ elgesio jaunuoliams, rėmėsi Estijos pavyzdžiu – šioje valstybėje MDFT taikoma nuo 2015 m., o jos rezultatai rodė teigiamus pokyčius vaikų ir jaunų žmonių gyvenime.
Nuo 2020 m. vasario iki 2023 m. gruodžio pabaigos MDFT programa Lietuvoje buvo plėtojama Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos pagal 2014–2021 m. Europos ekonominės erdvės finansinio mechanizmo „Sveikatos“ programos lėšomis finansuojamą projektą „Multidimensinis požiūris į vaikų ir jaunimo elgesio problemas“. Pasibaigus projektui, nuo 2024 m. SADM užtikrina MDFT programos tęstinumą, skirdama finansavimą iš valstybės biudžeto. Buvo organizuotas nevyriausybinių organizacijų projekto, skirto Multidimensinės šeimos terapijos programos įgyvendinimo Lietuvoje tęstinumui 2024–2025 metais užtikrinti, atrankos konkursas. Įvykdžius konkursą, MDFT programos vykdymas perduotas SOS vaikų kaimų Lietuvoje draugijai.
MDFT yra sukurta JAV. Pats programos kūrimas ir jos bandymai truko net 25 metus, o nuo 2001 m. ji pradėta įgyvendinti praktikoje. MDFT pasiteisino JAV, Estijoje, Suomijoje, Danijoje, Šveicarijoje ir kitose šalyse. Šiuo metu JAV ir Europoje veikia daugiau nei 150 MDFT komandų.
Daugiau informacijos apie MDFT programą: https://sos-vaikukaimai.lt/veiklos/multidimensine-seimos-terapijos-mdft-programa/
Užsakymo nr. SVTND3703. Partnerio turinys
Panašios naujienos:
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 45 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-