Perstumdysime baldus. Ir ką tai pakeis?
Yra žmonių, kuriems perstatyti baldus – vienas malonumas ir galimybė atnaujinti namus nesiveliant į pinigus, laiką ir jėgas ryjantį remontą. Tačiau net ir tiems, kas šiai laimingųjų kategorijai nepriklauso, dizaineriai pataria bent kartais pagalvoti apie tokias permainas – gal po jų namuose taps daug jaukiau?
Danguolė KIŠKIENĖ
Sofa traukiasi nuo sienos
Paklausta, kokie stereotipai mums trukdo rasti naujų sprendimų perstatant baldus, interjero dizaino studijos „JOiN’terior“ įkūrėja Jovita Bingelytė tvirtina, kad dažniausiai žmones tenka įtikinėti pastatyti sofą kambario viduryje. „Šis mano pasiūlymas – labiausiai ginčijamas, nes visiems atrodo, kad sofa turėtų glaustis prie sienos, nors iki televizoriaus kitame kambario gale – 4 ar net 6 metrai. Iš tiesų svarbiausia – nestatyti baldų palei kambario perimetrą. Kažkodėl norima juos visus išrikiuoti prie sienų, tada vidury lieka daug tuščios vietos.
Kai sienos – taip apkrautos, jos atrodo sunkios, tarsi spaudžia erdvę, be to, į kambario vidurį daugiau nieko nepastatysi. Taip atsiranda proporcijų disbalansas: nors kambarys – didelis, bet drauge mažas, ir nesupranti, kas jame negerai. Ką galima pakeisti? Net kai vietos – atrodytų, mažai, nuo sienų ir užuolaidų reikia bent 20–30 cm atitraukti tokius baldus kaip sofa, staliukas, foteliai, kad nebūtų prie jų lyg prilipę. Jei erdvės pakanka ir pastačius sofą kambario vidury matyti jos atkaltės nugara, o ten dar yra nemažai vietos, tiktų įkomponuoti atvirą lentyną, komodą ar konsolinį staliuką. Tačiau šie baldai turėtų būti nedideli, sofos aukščio“, – aiškina interjero dizainerė.
REKLAMA
Jei kambarys – didelis ir pailgos formos, tokią nejaukią erdvę dar svarbiau sutramdyti. Tam, pasak J. Bingelytės, baldus reikėtų grupuoti taip, kad būtų suformuotos viena nuo kitos atskirtos svetainės, valgomojo ar kitos zonos. Vizualiai apibrėžti jų ribas ir suteikti kambariui struktūros padės ir kilimas, tik jis turėtų būti pakankamai didelis, kad ant jo tilptų bent priekinės baldų kojos.
Ką statysime į kampą?
Tušti kambario kampai taip pat tik ir laukia, kada juos prisiminsime, kad interjeras atrodytų harmoningas ir jaukus. Nykius kampus nesudėtinga „apgyvendinti“ vien perstumdžius baldus. „Kai kambaryje yra nejaukių tuščių kampų, juos patarčiau užpildyti smulkių daiktų kompozicijomis, nes, pastačius vieną pernelyg masyvų baldą, vizualiai labai sumažėtų patalpa. Geriausiai tinka augalai, staliukai, foteliukai, kėdės, toršerai“, – vardija J. Bingelytė.
Kampe itin gražiai atrodys aukštas augalas, pavyzdžiui, fikusas, filodendras, monstera, nes kur daugiau rasti jam tinkamą vietą, jei ne čia... Augalai visada susieja interjerą su gamta, suteikia jam gyvybės ir dekoratyvumo. Foteliukas, pufas, sėdmaišis ar kitas baldas, ant kurio patogu sėdėti, taip pat gali keliauti į tuščią kampą ir paversti jį miela poilsio zona.
REKLAMA
Fotelių skyrybos
Praėjo tie laikai, kai fotelis asocijavosi su patogiu, tačiau daug vietos užimančiu, „antrąją pusę“ turinčiu ir būtinai stovinčiu priešais sofą baldu. Jei pabandytumėte darnią fotelių porą išskirti ir vieną įkurdinti tuščiame svetainės ar miegamojo kampe kaip poilsio zonos akcentą, o kitą – prieškambaryje, kad būtų patogu nusiauti batus, pamatytumėte, kad erdvė tapo ne tokia suspausta.
Kad fotelių vienodumas nekristų į akis, ant vieno galima atsainiai užmesti jaukų pledą ar avikailio imitaciją, padėti pagalvėlę ar, jei yra gebėjimų ir noro, pakeisti jo gobeleną. Beje, pagal itin pamėgto skandinaviško stiliaus dėsnius, krėslas dažniausiai yra skirtas ne bendrauti, o jaukiai pabūti vienumoje, todėl šis baldas puikiai pritaps ir atokesniame kambario kampe.
Jei fotelių pora – vis dėlto būtina, kad svetainėje susibūrę namiškiai galėtų patogiai tarpusavyje bendrauti, interjero dizainerė pataria pamėginti pakeisti bent jų vietą. „Amerikiečiai irgi labai mėgsta statyti po du fotelius, jie taip pat turi standartines minkštųjų baldų komponavimo schemas, tad kodėl nepabandžius jų nusižiūrėti? Foteliai gali būti pastatyti arba po vieną iš abiejų sofos šonų, arba vienas šalia kito iš vienos sofos pusės, kad būtų L formos sėdėjimo zona, o kita erdvė liktų atvira. Ir staliukų dažniausiai būna keli: kai minkštieji baldai – dideli, vienas standartinis kavos stalelis tarsi prapuola. Sofa atrodo milžiniška, todėl norisi bent dviejų staliukų, tačiau mūsų žmonės dažniausiai galvoja – kam jų tiek reikia...“ – pasirinkimo galimybes vardija specialistė.
Drąsiai keiskite paskirtį
Prie miegamojo lovos priderintos naktinės spintelės – visuomet tikslingi, savo vietą turintys baldai. Kitaip sakant, labai konservatyvūs ir dėl to galbūt jau nusibodę. Laimei, mobilumas yra labai smagi šiuolaikinio interjero ypatybė, tad spinteles gali atstoti patys įvairiausi daiktai, iki šiol naudoti pagal kitą paskirtį. Tiktų lengvi minimalistinio stiliaus staliukai ir krepšiai, kėdės ir taburetės, pufai ir padėklai, medinės dėžės ir lagaminai... Visai nebūtina, kad jie būtų sukomplektuoti su lova. Ir netgi klasikinio simetrijos principo laikytis nėra privalu.
Skirtingi baldai iš abiejų lovos pusių – įdomu ir kartais labai praktiška, nes nedidelėje erdvėje galima sutalpinti daugiau būtinų daiktų. O svarbiausia – asimetrija suteikia interjerui dinamiškumo.
Kas yra ten, kur nieko nėra?
Nors nuolat kartojamos tiesos lengviausiai prasprūsta pro ausis, visgi yra teisūs profesionalai, vėl ir vėl mums jas primenantys: prieš imdamiesi permainų, kurios pareikalaus nemažai fizinio darbo, pasidarykite matavimais paremtą kambario planą. Jei norisi pamankštinti protą, galima išbandyti vienokią ar kitokią nemokamą kompiuterinę programą (jų yra įvairių) ar paprasčiausiai nusibraižyti planą ant popieriaus lapo, laikantis tikslių proporcijų. Tai – ne tik vienintelis patikimas būdas sužinoti, ar visi daiktai tilps ten, kur ruošiatės juos įkurdinti, bet ir galimybė akivaizdžiai įvertinti, ar nebus pažeisti pusiausvyros principai, ar ne per daug masyvių baldų atsidurs vienoje kambario pusėje.
Planas padės įvertinti ir dar vieną svarbų dalyką, būtiną tam, kad pavyktų sukurti harmoningą interjerą, ir dizainerių kartais vadinamą slaptuoju ginklu. Tai – tuščia erdvė tarp baldo ir sienos ar tarp kelių baldų. Erdvė, kurioje nėra jokių daiktų, – tokia pat reikšminga, kaip ir apstatyta, ne tik kad mes galėtume kambaryje laisvai judėti, bet ir kad interjeras galėtų kvėpuoti – kaip ir mums, jam būtinai reikia oro... Kokio dydžio ji turėtų būti, priklauso nuo kambario proporcijų ir to, kas jame yra.
REKLAMA
Migruojantys baldai
Kai vizijos ir idėjos – jau surikiuotos į savo vietas, tenka imtis sunkesnio (tiesiogine reikšme) darbo – nugabenti tam tikrą baldą į naują vietą. Beje, ją gali tekti keisti ne kartą... Nors visi esame girdėję patarimą, kad, prieš tempiant sunkų daiktą, užtenka po juo pakišti lašinių odos gabalėlį, perkraustymo paslaugas teikiančios įmonės „Kraustukai“ vadovas Povilas Kaukėnas teigia, kad lašinių laikai baigėsi. „Statybinių medžiagų parduotuvėse galima nusipirkti specialių mažyčių lentelių su ratukais, besisukiojančiais į visas puses.
Jas pakišus po, tarkime, sofos kojomis, šią galima nugabenti, kur nori, jei tik kelyje nėra laiptų. Būna, kad ir mus žmonės kviečiasi pernešti baldų iš vieno kambario į kitą. Kai nepatogu paimti, pavyzdžiui, čiužinį, nes jis yra be rankenų, mes naudojame diržus su kilpomis, o specialios įrangos neturintys gyventojai dažniausiai netinkamai kelia daiktus. Reikia kelti ne pasilenkus, o pritūpus, tada visas svoris tenka kojoms, o ne nugarai. Taip keldamas jos nepasitempsi ir netraumuosi“, – aiškina pašnekovas.
Pasak P. Kaukėno, kai tik įmanoma, baldus geriau pernešti jų neišardžius, ypač jei po to surinkti teks pirmą kartą gyvenime. „Jeigu sekcija ar spinta netelpa pro duris, pirmiausia nepakenktų padaryti nuotraukų atidarius baldą, kad matytųsi, kaip yra išdėstytos lentynos, kad vėliau žinotumėte, kaip jas reikėtų sudėti. Vertėtų pažymėti visas detales, kur kuri buvo, tada surinkti bus daug paprasčiau.
Varžtelius patarčiau suberti į maišelius ir priklijuoti lipniąja juosta prie lentų ar bent padėti taip, kad jų nepamestumėte. Dažnai žmonės daro klaidą neišimdami lentynų ir lipniąja juosta užklijuodami duris. Lentynas išimti reikia, o durų neklijuokite – nuo juostos liks klijų, ir juos teks ilgai ir nuobodžiai grandyti. Patarčiau arba apsukti baldą polietileno plėvele, arba naudoti ne tokią tvirtą, bet klijų pėdsakų nepaliekančią popierinę juostą. Ir niekada nevyniokite baldo, kol neįsitikinote, kad jame tikrai neliko daiktų“, – patarimų negaili specialistas.
Daugiau įdomių ir aktualių straipsnių rasite žurnale „Savaitė“. Jį galite gauti tiesiai į savo namus – užsiprenumeravę arba skaityti elektroninę žurnalo versiją.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-