„Luminor“ pataria: savo namams pirkti niekada nėra blogo laiko
Per beprecedentę COVID-19 pandemiją kai kurių sektorių darbuotojai prarado darbą arba dalį gaunamų pajamų, todėl paraiškos dėl būsto kreditų šį pavasarį laikinai buvo mažiau populiarios, o prašymai dėl paskolų atostogų buvo pildomi daug kartų dažniau. Tačiau būsto kreditų rinka šiuo metu jau yra atsigavusi ir paraiškų aktyvumas vėl pasiekė priešpandeminį lygį. Tiesa, „Luminor“ pastebi, kad klientams dėl koronaviruso sukeltų apribojimų būsto pirkimo procedūra šiek tiek pailgėjo.
„Luminor“ banko Kreditavimo skyriaus vadovas Lietuvai Tomas Pakėnas kalba apie tai, kaip koronaviruso pandemija paveikė paskolų rinką ir ką reikėtų žinoti žmonėms, kurie renkasi būstą. Pirmasis žingsnis, kurį svarbu žengti ieškant naujų namų – kreiptis į banką ir sužinoti savo finansines galimybes. Būsto pirkimas yra itin reikšmingas finansinis sprendimas, todėl neverta to daryti vieniems - svarbiausius dalykus galima aptarti su banko atstovais.
Būsto paskolų atostogos padėjo rinkai atsigauti
Prasidėjus COVID-19 pandemijai nemažai klientų persigalvojo ir nutraukė būsto pirkimo procesus, nes koronaviruso atneštas chaosas paveikė jų pragyvenimo šaltinį arba žmonės tiesiog nusprendė laukti stabilesnio laiko būstui įsigyti. Visgi ir tokiomis aplinkybėmis bankai toliau vykdė sutartis ir teikė kreditus - paraiškos buvo sustabdytos tik tuo atveju, jei klientai norėjo atidėti būsto pirkimą. Esamų paskolų atveju klientai galėjo ir dabar gali pasiimti būsto paskolų atostogas - tuo pasinaudojo daugiau nei 1000 „Luminor“ klientų. Bendra paskolų vertė, kuriems klientai prašė mokėjimo atidėjimo yra apie 50 mln. eurų.
REKLAMA
Klientas gali kreiptis dėl atostogų pagrindinei paskolos daliai, o tai reiškia, kad tuomet žmogus moka palūkanas, bet ne pagrindinę paskolos dalį. Mokėjimo atostogos gali būti imamos iki 12 mėnesių, tokio laikotarpio turėtų užtekti klientui finansiškai atsistoti ant kojų. Taip pat paskolų atostogas galima nutraukti anksčiau nei planuota.
Būsto kredito paraiškų skaičius grįžo į lygį iki COVID-19
Nuo COVID-19 pradžioje kilusio chaoso jau praėjo šiek tiek laiko ir matyti, kad būsto paskolų rinkos aktyvumas atsigavo. Paraiškų paskoloms skaičius yra toks pats, kaip ir prieš pandemiją, tačiau akivaizdu, kad klientai dabar kitaip priima sprendimus.
Pirmiausia, „Luminor“ bankas pastebi, jog žmonėms būstų pirkimo procesas pailgėjo. Anksčiau namai buvo apžiūrimi ir iš karto teikiama paraiška bankui, o teigiamo sprendimo atveju netgi buvo sutarta dėl notaro laiko. Dabar, prieš pasirenkant savo būstą, apžiūrima žymiai daugiau objektų. Žvelgiama į tai, kas siūloma rinkoje, deramasi dėl kainos ir net priėmus teigiamą sprendimą dėl paskolos, galutinis būsto pirkimo sprendimas užtrunka ilgiau.
REKLAMA
Taip pat bankai klientams taip pat turi skirti daugiau dėmesio nei anksčiau, siekdami sužinoti, kurie klientai gali tvarkingai mokėti savo būsto paskolas ir grąžinti jas sutartomis sąlygomis.
Bankai ir nekilnojamojo turto vystytojai siekia pritraukti klientus
Paskolų palūkanų normos ir toliau išlieka palyginti žemos. Be to, bankai šiuo metu gali būti netgi lankstesni palūkanų normų atžvilgiu tam, kad pritrauktų klientus.
Nekilnojamojo turto rinkoje šiuo metu taip pat geras laikas - yra pasiūlymų su mažesnėmis kainomis, ypač butams antrinėse rinkose. Nors naujai vystomiems projektams, pastebima, kad nėra kainų mažėjimo, tačiau, klientams, įsigyjantiems naujos statybos būstus, siūlomos papildomos naudos – pavyzdžiui, automobilio stovėjimo vieta, sandėliukas, lodžija ir kiti privalumai.
Kiekvieną sprendimą verta aptarti banke
Klientui pageidaujant grąžinti turimą paskolą bei norint įsigyti naują būstą naujo kredito pagalba, pirmiausiai rekomenduotume kreiptis į banką. Kartu su banko atstovu siūloma įsivertinti savo finansines galimybes, - tai yra kokią maksimalią sumą su turimais įsipareigojimais gali klientas pasiskolinti. Jei kredito suma per maža, tuomet reikia skaičiuoti, kokius įsipareigojimus padengus, būstui nusipirkti reikalinga suma gautųsi. Po tokios konsultacijos klientui tinkamą sprendimą priimti būtų kur kas lengviau.
Vienas iš variantų yra parduoti esamą būstą, grąžinti turimą paskolą ir likusius pinigus panaudoti naujam būstui nusipirkti. Kitas variantas yra išlaikyti esamą būstą, tačiau tuomet paskolos suma bus mažesnė, nes klientas turi padengti dvi paskolas. Jeigu paskola buvo dalinai grąžinta, tuomet esamas būstas gali būti naudojamas kaip papildomas užstatas - taip kliento naudai yra sumažinama įmokos suma.
Bankas pataria, kad ir kokį sprendimą bepriimtumėte, pirmasis žingsnis yra susisiekti su banku ir paprašyti patarimų. Klientui net nebūtina fiziškai atvykti į banką, nes visas operacijas galima patogiai atlikti telefonu ar vaizdo konsultacijos metu.
Į ką reikia atsižvelgti renkantis būstą?
Renkantis namą arba butą, reikia atsižvelgti, ar jis patenkina pirkėjo poreikius ir finansines galimybes. Pavyzdžiui, jei šeimoje yra mažų vaikų, turėtumėte pasižiūrėti, ar arti namų bus vaikų darželis ir mokykla. Be to, atsižvelgiant į poreikius rekomenduojama pagalvoti ir kelių aukštų namas turėtų būti. Aišku, aukštas nėra toks svarbus rodiklis, jei name yra liftas. Jei į darbą vykstate viešuoju transportu, svarbu atkreipti dėmesį, ar bus patogus susisiekimas, tačiau jei važiuojate automobiliu, pagalvokite apie automobilio parkavimo sąlygas.
Tačiau namas arba butas pirmiausia yra namai, o ne investicija, ir pirkti juos niekada nėra blogo laiko. Apskritai nėra prasminga atidėlioti tokius pirkinius, taip pat neverta laukti, kol kainos pasikeis. Istorija rodo, kad kuo anksčiau įsigysite būstą, tuo jis bus pigesnis, o ateityje, įsigijus ir antrus namus, būsto nuoma taps jūsų pačių paskolos grąžinimo šaltiniu.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 51 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-