Kolektyvinėje freskoje Niujorke – ir lietuvių menininko kūrinys
Niujorke atidengtas 10 Europos šalių ir JAV menininkų viešojo meno kūrinys – freska „Kolektyvinės ateities sodas“. Tarp freską kūrusių menininkų – ir Niujorke gyvenantis lietuvių tapytojas Julius Ludavičius. Ši 25 metrų ilgio freska nutapyta ant viešbučio „The Standard“ sodo išorinės sienos Manhatano Ist Vilidžo rajone.
„Kolektyvinės ateities sodas“ (angl. Garden of Collective Futures) – tai Europos Sąjungos nacionalinių kultūros institutų (EUNIC) klasterio Niujorke narių inicijuotas viešasis meno projektas, kuriame dalyvavo menininkai iš dešimties Europos šalių ir JAV. Šiam meniniam projektui vadovavo Niujorke gyvenantis Ukrainoje gimęs tapytojas, gatvės meno kūrėjas ir iliustratorius Misha Tyutyunikas.
„Šis projektas – gražus kūrybinio bendradarbiavimo pavyzdys, primenantis apie būtinybę vienyti demokratinių visuomenių pastangas, siekiant gamtai draugiškos ir humanizmo vertybėmis paremtos ateities“, – pažymėjo Lietuvos generalinis konsulas Niujorke Vaclovas Šalkauskas.
REKLAMA
Idėja sukurti bendrą freską viešoje vietoje Niujorke kilo keliems EUNIC klasterio Niujorke nariams prieš dvejus metus. „Niujorko miestas ką tik buvo atsigavęs po pandemijos, per kurią mūsų klasteris buvo įgyvendinęs didelį sėkmingą meninį projektą „UN/MUTE“, suvienijusį Europos šalių ir Niujorko menininkus. Norėjome ir vėl kažką prasmingo sukurti, įprasminti Europos vertybes, taip pat paremti Ukrainą, jos kūrėjus. Taip gimė idėja sukurti bendrą freską, kurią įgyvendinti pakvietėme ukrainiečių menininką M. Tyutyuniką. Tačiau šią idėją paversti kūnu prireikė kone dvejų metų“, – sako Lietuvos kultūros atašė JAV Gražina Michnevičiūtė. Anot jos, ilgai teko ieškoti vietos partnerio, papildomo finansavimo. Praėjusių metų pabaigoje gauta finansinė parama šiam projektui iš „EUNIC Global“ būstinės Briuselyje, tad šių metų balandį buvo sudėliotas projekto įgyvendinimo planas ir jau gegužę pradėtas jo įgyvendinimas.
REKLAMA
Šio viešojo meno projekto kuratorius ukrainiečių menininkas M. Tyutyunikas birželio pradžioje sukvietė visus projekte dalyvaujančius menininkus susitikti kūrybinėse dirbtuvėse. Vieni menininkai jose dalyvavo gyvai, kiti – per „Zoom“ platformą. Kūrybinėse dirbtuvėse buvo gryninama freskos idėja, jų dalyviai dalijosi patirtimi ir kūrė savo piešinius. Juos po dviejų savaičių į vieną bendrą freską sujungė M. Tyutyunikas. Po kelių dienų visi menininkai ėmėsi piešinio perkėlimo ant „The Standard“ viešbučio sodo išorinės sienos. Niujorkiečiai ir miesto svečiai ateidavo stebėti, kaip gimsta „Kolektyvinės ateities sodo“ freska, bendraudavo su menininkais.
Lietuvai projekte atstovaujantis lietuvių menininkas J. Ludavičius pasakoja, kad freskos kūrimo procesas buvo labai įdomus ir antrų kūrybinių dirbtuvių pabaigoje jam netikėtai kilo sodo-labirinto idėja. „Tai man susišaukė su daugybe temų ir koncepcijų, paliestų per mūsų parengiamąsias sesijas: natūrali ir žmogaus transformuota gamta, tvarka ir paslaptingumas, sodas kaip tam tikro laikotarpio visuomenės atspindys, kaip futuristinė fantazija, kolektyvinė vizija, rojus, skraidantys miestai, mitologija, dirbtinis intelektas ir taip toliau, – apie savo piešinio idėją pasakoja tapytojas. – Tai štai gimė tokia vizija: apskritimo formos, kelių orbitų žalias labirintas kaip saulės sistema su mėlynais apskritimais ir juodu kvadratu centre kaip labirinto tikslu, paslaptimi, meditacijos tašku, mistiniu kvadratu, vartais į kitas dimensijas ir laiką.“
Niujorke gyvenantis lietuvių tapytojas J. Ludavičius, Vilniaus dailės akademiją ir Hunterio koledžą Niujorke baigęs menininkas, kuria pusiau abstrakčius ir sieninę tapybą primenančius darbus, daugiausiai dėmesio skirdamas netradicinėms, sudėtingos, netaisyklingos formos drobėms. Jo darbuose abstrakčios struktūros susilieja su detaliais realiais kasdienybės elementais, skatinančiais daugybę pasakojimų ir interpretacijų. Tapytojo darbų yra privačiose kolekcijose Niujorke, Los Andžele ir Lietuvoje.
Europos menininkų bendrai sukurta freska ant viešbučio „The Standard“ sienos yra kolektyvinių siekių ir kultūrinės įvairovės metafora. Kiekvieno menininko indėlis praturtina freskos audinį, todėl ji tampa individualios saviraiškos ir bendrų vizijų apie klestinčią ir taikią visų ateitį liudijimu.
Viešojo meno projekte „Kolektyvinės ateities sodas“ taip pat dalyvavo Estijos tapytojas Riivo Kruukas, Austrijos vizualiojo meno kūrėjas Davidas Leitneris, Rumunijos vizualiojo meno kūrėjas Radu Pandele, Flandrijos gatvės meno kūrėjas Janas Deejoohcee Rosius, Vokietijos menininkė Rosa Sarholz, Niujorke gyvenanti lenkų konceptuali menininkė Asia Sztencel, Čekijos kūrėja Věrka Vybíralová ir vengrų kilmės Niujorke gyvenantis gatvės meno kūrėjas Robas Andersonas.
BNS inf.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 47 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-