„Geležiniai gniaužtai“ – iššūkis nesveikiems vyriškumo idealams
„Mano tėvas neteko brolio, tad, kai mirė Kerry Von Erichas, kuriuo žavėjausi ir kurį buvau matęs gyvai, negalėjau mintyse nepaieškoti paralelių tarp mūsų šeimų“, – neslepia kanadiečių režisierius Senas Durkinas, pasakodamas, kodėl nusprendė amerikietiškų imtynių šeimynos istoriją perkelti į didžiuosius ekranus. Abejingų nepaliekanti Von Erichų saga „Geležiniai gniaužtai“ (The Iron Claw) Lietuvos kino teatruose – nuo vasario 23 dienos.
S. Durkinas scenarijų naujajam savo filmui rašė ne vienerius metus – kūrėjas neslepia, kad teko ilgokai paplušėti išgryninant esmę, bet neištrinant nei vieno svarbaus sluoksnio: „Stengiausi, kad tai būtų Von Erichų šeimą šlovinantis filmas apie brolybę ir meilę, kuris taip pat ragintų persvarstyti netikrus ir nesveikus vyriškumo idealus.“
Fritzo Von Ericho vaidmuo „Geležiniuose gniaužtuose“ patikėtas aktoriui Holtui McCallany, kurio „kietų vyrukų“ karjera tęsiasi jau keturis dešimtmečius. Aukštaūgis, tvirto stoto amerikietis puikiai įkūnija veikėjus, kurie mėgaujasi, kai kitiems nepatogu. Tapęs teksasiečių šeimos patriarchu H. McCallany ekrane spinduliuoja tėvišką meilę ir toksiškas ambicijas. Įdomus faktas – tikrojo tėvo vardas ir pavardė iš tiesų buvo Jackas Adkissonas. Tapęs imtynininku jis nusprendė susikurti personažą – nacių puskarininkį, tad persivadino „labiau vokiškai“. Šio triuko siekiant sunkiasvorių čempiono diržo nepakako…
Koks gi vyras idealus pagal šeimos galvą Fritzą? Tvirtas ir sėkmingas, neleidžiantis sau jokių silpnumo akimirkų. Jei toks nesi, turi išmokti vaidinti. Kai amerikiečiui nepavyko išpildyti savo sportinių ambicijų, jas perėmė Fritzo sūnūs. Sportiški ir charizmatiški teksasiečiai – būtent tai, ko reikia amerikietiškų imtynių industrijai, kurioje nepakanka būti stipriausiu ringe. Tiesa, būtent vaidyba slėpė tikrąsias to, ką žiniasklaida netruko praminti „Von Erichų prakeiksmu“, priežastis.
REKLAMA
„Mano tėvas ir Fritzas Von Erichas – tos pačios kartos atstovai, ir, mano manymu, dalinosi panašiu požiūriu į gyvenimą, pasaulį, bei šeimą – tiesa, maniškis ne itin domėjosi tėvyste, buvo aktorius ir daug keliavo“, – paklaustas, kaip ruošėsi vaidmeniui, „Vulture“ žurnalistei Roxanai Hadadi atsivėrė aktorius, – „Taip, Fritzas priėmė ne vieną abejotiną sprendimą, bet mano akyse jis buvo tikras šeimos tėvas, visą gyvenimą mylėjęs vieną moterį, itin didžiavęsis tuo, kad jo sūnums sekasi, ir siekęs bet kokia kaina padėti jiems pasiekti tą sėkmę.“
Tarp filme atskleidžiamų šeimos galvos savybių – sūnų reitingavimas. Tai į Kerry dedamos pagrindinės viltys, nors kitiems pranešama, kad vietos numylėtinių tope nėra galutinės – kiekvienas brolis gali tiek smuktelėti žemyn, tiek tapti mėgstamiausiu sūneliu. Šiuolaikiniai vaikų ir tėvų santykių ekspertai turėtų ką pasakyti apie tokį skirstymą bei kitus Fritzo Von Ericho bruožus.
REKLAMA
Įdomu, kad „tikrasis“ Kevinas Von Erichas, pakaustas, kaip vertina naująjį filmą, negailėjo komplimentų, tačiau jam nepatiko būtent tai, kaip neigiamai režisierius pavaizdavo jo tėvą: „Galiu pasakyti tiek, kad mano tėvas buvo puikus ir garbingas žmogus. Jis siekė kontroliuoti, bet taip elgėsi iš meilės.“
Studijos A24 filmas, kelionę Lietuvos kino teatruose pradedantis jau šį savaitgalį – tikrais faktais paremta vienos šeimos užmojų, triumfo ir prakeiksmo istorija. Vis labiau populiarėjantiems Von Erichams likimo išbandymai smogia vienas po kito, išjudindami broliškų santykių ir amerikietiškos svajonės pamatus, o šeimos namus paversdami kovos ringu. Kūrinys, kurį atlikėja Adele pavadino geriausiu matytu filmu, kelia ir griežto auklėjimo kainos klausimą.
Už emocinį nokautą garantuojančios sagos apie kovą dėl meilės, dėmesio ir pripažinimo stovi tikra kino svajonių komanda. Tai psichologinių trilerių meistras, režisierius ir scenarijaus autorius Sean Durkin, dramos „Sauliaus sūnus“ (Son of Saul) operatorius Mátyás Erdély, aktoriai Zac Efron, Jeremy Allen White, Harris Dickinson, Lily James ir kiti.
-
-
Paskutiniai numeriai
-
-
Savaitė - Nr.: 47 (2024)
-
Anekdotas
– Nusipirkau butą naujame name, nebrangiai, bet garso izoliacija tokia, kad girdžiu, kaip kaimynas telefonu kalba!
– Tai tau dar pasisekė: pas mus girdisi, ką kaimynui pašnekovas telefonu atsako. -
-